Калейдоскоп музейних виставок і заходів

Зміст статті

Відвідувач музею – не лише пасивний споглядач. Завдяки новим інтерактивним формам роботи, які впроваджують музейні працівники, ви маєте можливість віртуально подорожувати у часі та просторі. Переходячи з одного музейного залу до іншого – гортати сторінки історії, беручи участь у музейних заходах – занурюватись у коловерть яскравих подій, які вирували сотні років тому.

Музей гостинно відчиняє двері для дорослих і дітей, захоплюючи перших цінністю музейних раритетів, других – чарівністю і таємничістю світу старовини. Виставкова діяльність Вінницького обласного краєзнавчого музею зацікавлює значне коло відвідувачів і з кожним роком набуває більш широкого масштабу, стає джерелом поповнення фондів музею творами художників і майстрів народного мистецтва Вінниччини.

У краєзнавчому музеї – три зали, де проходять виставки різноманітні за характером, але мета кожної з них – всебічно представити історію та мистецтво нашого краю.

Співпраця з митцями, колекціонерами, творчими спілками

Художній компонент у розкритті історичної тематики надає яскравий емоційний акцент, включає момент співпереживання, дає можливість творчій особистості висловити свою громадську позицію. Недарма співпраця Вінницького обласного краєзнавчого музею з творчими спілками набуває постійного характеру.

Подією у культурному житті стають історико-мистецькі проекти, що проводяться спільно з Вінницькою обласною організацією Національної спілки художників України, присвячені визначним датам історії краю – «Вінницькі Мури – погляд крізь віки» (2010) – до 400-ої річниці найдавнішої пам’ятки архітектури Вінниці та «Тарасові шляхи Вінниччини» (2013) – до 200-річчя з дня народження Великого Кобзаря.

Виставкова діяльність Вінницького обласного краєзнавчого музею дає можливість ближче познайомитись з відомими митцями і відкриває нові імена. Тільки за п'ять останніх років у музеї відбулося більше п’ятдесяти персональних виставок митців Вінниччини – фотохудожників, членів Національної спілки художників України, Національної спілки народних майстрів України, відомих художників і тих, хто лише починає свій творчий шлях. Музей з готовністю приймає виставки митців, які долучилися до загальносвітового процесу пошуку новітніх візуальних форм творчості (з Олександром Нікітюком та «Лабораторією актуальної творчості» вже здійснено кілька цікавих заходів на теренах contemporary-art).

У музеї відбулася низка виставок, які стали підтвердженням плідності співпраці музею з обласним центром народної творчості, лабораторією етнології Вінницького державного педагогічного університету ім. М. М. Коцюбинського, колекціонерами і краєзнавцями у дослідженні різних напрямків традиційного мистецтва, як от народного одягу, ткацтва, народної ляльки, подільської ікони, народного малярства.

Результатом співпраці музею та генерального консульства Польщі з метою популяризації історії та мистецтва регіонів стали: фотовиставка Малгожати і Єжи Карнасевичів «Польща і поляки на рубежі віків» (2010), виставки графіки Анджея Сломського, консула Польщі в Україні (2010), «Іґнаци Падеревський: піаніст, композитор, громадський діяч» (2011), «Курпє» (2013).

Залишили яскраві враження виставка карт XVI -XVIII ст., що належать до приватних збірок сучасних київських колекціонерів «Terra Ucraina» та виставка українського іконопису з колекції Ольги Богомолець (м. Київ) «Вікна в позапростір» у рамках проекту «Музей і колекціонери» (2009).

Серед митців нашої області є майстри, які зробили у стінах музею вже не одну виставку – Володимир Козюк, який презентував свій доробок на теренах живопису і фотографії, колекції етнографії та сакрального мистецтва Поділля. Частина предметів передана меценатом до фондів музею. Спільним масштабним проектом став міжрегіональний конкурс-фестиваль «Історія Поділля у старій світлині» (2010).

Тісна дружба поєднує краєзнавчий музей з управлінням архітектури та містобудуванням облдержадміністрації, свідченнями чого є обласна архітектурна виставка «На рубежі знаменних дат» (2008), виставка-інсталяція «Григорій Артинов: діалог епох» (2009), щорічні обласні семінари «Дні архітектурної науки пам’яті Антонія Крейчі» та інші події.

Постійною є співпраця музею з народними майстрами – щорічно проводяться виставки гончарства, різьби по дереву, писанкарства, флористики. Знаковою для нашого краю є виставка лауреата державної премії ім. Т. Шевченка Віктора Наконечного (2009) – першого у започаткованій нещодавно номінації «народне мистецтво». Надзвичайно резонансною стала виставка писанок «Великоднє диво» (2012) – спільний проект музею та майстрів писанкарства Вінниччини.

З-поміж традиційних музейних проектів слід назвати регулярні звітні виставки фотопленеру «Поділля», заснованого Вінницькою обласною організацією Національної спілки фотохудожників України у 2006 р., що відбувався у мальовничих куточках Вінниччини за участю відомих українських майстрів фотографії.

Робота музею з молоддю

Це один з провідних напрямів виставкової політики музею, який не тільки відображає сучасний стан мистецького життя регіону, але й пророкує його майбутнє. З 2009 р. успішно реалізується виставковий проект «Молоді митці Вінниччини» – це і персональні виставки юних митців області, і презентації центрів дитячої творчості. Юні таланти Вінниччини завжди бажані гості музею. Музеєм започатковані масштабні мистецькі проекти, які розраховані на багаторічне існування: Вінницька бієнале художнього текстилю юних авторів «Світ у клаптику», яка проходить з 2006 р. та щорічно привертає все більше учасників з інших міст України, Молодіжна бієнале традиційних українських ремесел (з 2009 р.).

З 2008 р. спільно з Вінницьким обласним центром технічної творчості учнівської молоді у виставкових залах музею відбуваються виставки «Наш пошук і творчість тобі, – Україно!», робіт гуртківців початкового технічного моделювання та виставка декоративно-ужиткового мистецтва «Знай і люби свій край».

Разом з Вінницьким обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щороку на базі музею організовуються виставки-фестивалі творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе».

Вже шість років поспіль в рамках проекту «Збережи ялинку» проходить виставка-конкурс новорічних композицій «Зимова феєрія», яка є спільним проектом музею та департаменту освіти Вінницької міської ради. Щорічно неперевершений новорічний настрій створюють більше 200 робіт вихованців дошкільних навчальних закладів та учнів шкіл міста, виготовлених у найрізноманітніших техніках.

Для дітей, студентської молоді, не байдужих до природи, історії та етнографії рідного краю, у музеї створено клуби «Кліо», «Мокоша», «Музейний знайко» тощо. Під час клубних та тематичних зустрічей, музейних заходів можна не тільки почути цікаві розповіді досвідчених фахівців, але й, на відміну від екскурсій, торкнутись старовинних предметів і власноруч відчути історію; взяти участь у традиційних українських святах – Андріївські вечорниці, Святого Миколая, Різдва Христового, Теплого Олекси, Івана Купайла тощо. Діти опановують майстерність вишивки і виготовлення ляльок-мотанок, навчаються розписувати великодні писанки та готувати паску за двохсотрічним рецептом, милуються старовинними подільськими народними костюмами.

Патріотичному вихованню підростаючого покоління сприяють заходи до річниць звільнення України та Вінницької області від німецько-фашистських загарбників, Великої Перемоги, річниць виведення радянських військ з Республіки Афганістан, Дня Українського козацтва. Щороку до річниць Чорнобильської трагедії відбуваються заходи за участі учнів, студентів та вінничан – ліквідаторів аварії на ЧАЕС.


Виставки, приурочені ювілейним та пам’ятним датам, з фондової колекції музею, традиційні музейні заходи

Завжди привертають увагу наших відвідувачів виставки з фондових колекцій музею. Яскравою подією стала виставка «Коштовні сторінки історії Поділля» (2011) – уперше для широкого кола відвідувачів було представлено дорогоцінні ювелірні прикраси з розкопок на Вінниччині, предмети торевтики та скарби зі збірки музею.

Не оминають увагою співробітники музею і пам’ятні дати як з історії країни так і рідного краю. Зокрема це виставки: «Спортивна слава Вінниччини» – до 80-річчя Вінницької області (2012); 95-річчю заснування ВОКМ були приурочені виставки з фондів музею «Вінниччина: історія крізь призму мистецтва» та реконструкцій середньовічного озброєння «Середньовічний замок» (2013). Виставка «Серцем до подвигу доторкнись» була присвячена 65-ій річниці Великої Перемоги (2010), до 360-ої річниці битви під Батогом експонувалась виставка «Дух козацтва — український дух» (2012), до 25-ої річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан відбулося відкриття виставки «Салям, Афганістан!» (2014).

Кілька років триває програма заходів до Хрещення Київської Русі. За цей час були продемонстровані колекції ікон різних регіонів України, православні видання, сакральні предмети і археологія, фотографії визначних подій, зокрема, це виставки «Благовісні сторінки» (2010, стародруки та рукописні книги з колекції ВОКМ), «Сучасна ікона Вінниччини» (2012), фотовиставка Олександра Лапіна «Вінниччина православна на зламі тисячоліть» (2011) тощо. У тому числі відбулася низка заходів до 1000-річчя з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря (фотовиставка «Лядівський монастир: грані відродження» – 2012 р.; «Кольори православ’я – Польща», «Дерев’яна сакральна архітектура Вінниччини», «Подільський Афон» – 2013 р.).

2013 – 2014 роки ознаменувалися низкою заходів, приурочених до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка: виставка художніх творів відомих вінницьких митців «Тарасові шляхи Вінниччини», дитячих робіт «Зростаючи з Тарасом», шевченківської листівки поч. ХХ ст. з колекції Володимира Козюка, ілюстративної графіки за темами поезій Кобзаря у виконанні Олександра Пелешка.

Чимало музейних заходів набуло традиційного характеру. Фестиваль різдвяних страв, започаткований у 2007 р., полонить гостей і учасників чарівністю свят-вечірньої аури і пахощами пісних страв. Святкування Міжнародного Дня музеїв щорічно закарбовується в пам’яті вінничан як незабутнє театральне шоу, фінал якого прикрашають виступи клубів історичної реконструкції «Білий вовк» і «Аркона», частування запашною кашею та родзинкою екскурсійної роботи музею – таємничими нічними екскурсіями.

Непересічним явищем в культурно-мистецькому житті Вінниччини є проведення фестивалів-конкурсів музейних міні-експозицій – до ювілею К. Широцького на базі Музею М. П. Трублаїні, с. Вільшанка Крижопільського району (2011), до 80-річчя утворення Вінницької області «Красо України, Подолля» (2012) та «Подільський вінок Кобзареві» – до 200-річчя Т. Г. Шевченка (2013) на базі Музею Хліба в с. Білопілля Козятинського району.

Виставки Вінницького краєзнавчого музею в Україні та світі

Науковці популяризують музейну збірку в рамках виставкових проектів як в музейних закладах України, так і за кордоном. Впродовж серпня-вересня 2009 р. наші музейні предмети – трипільська пластика, експонували на виставці «De Profundis (З глибин…)» в культурно-мистецькому комплексі «Мистецький Арсенал» у Києві.

Важливою подією в мистецькому житті області стало відкриття 23 грудня 2010 р. виставки «Народна ікона Східного Поділля» у залах Національного заповідника «Софія Київська». На ній було представлено збірку образів, написаних на полотні та дошці народними майстрами Поділля впродовж двох століть (середини ХVІІІ – початку ХХ ст.), а також твори сучасних вінницьких художників.

Спільно з Національним Музеєм Історії України та Інститутом Археології України Вінницький обласний краєзнавчий музей був учасником виставкового проекту, зорієнтованого на ретроспективний показ історії кочових культур, що існували на території сучасної України у період з ІІ тисячоліття до н. е. по ХІІІ сторіччя н. е. 21 березня-26 серпня 2010 р. виставка під назвою «Золотий небокрай» демонструвалась в м. Лінц (Австрія), а з 15 жовтня 2010 р. по 13 березня 2011 р. – у Державному музеї федеральної землі Нижня Саксонія (Німеччина, м. Ганновер). Музей представляв колекцію сарматських коштовностей кінця І ст. н. е., відкритих біля с. Пороги Ямпільського району.

Виставки з фондової збірки музею також з успіхом експонувались: у музеї історії міста Дніпродзержинська – «Сакральне життя Подільського полотна» (2010); в Державному історико-культурному заповіднику «Межибіж» – «Скарби народного мистецтва Східного Поділля» (2011).

У рамках музейного виставкового проекту у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї в грудні 2012 р. відкрилася виставка з колекції Донецького обласного краєзнавчого музею «Шануймося! Донеччина…», натомість, у Донецьку експонувалася виставка з фондів нашого музею «Барви народного мистецтва Вінниччини», яка нараховувала близько 300 експонатів та представила українські народні ікони, традиційні ремесла і промисли Подолян, традиційне вбрання українців Східного Поділля, вироби сучасних майстрів народної творчості Вінниччини.

Свідченнями високого професіоналізму і креативності співробітників нашого закладу є зайняті призові місця на Всеукраїнських музейних фестивалях, що проходять на базі Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького: ІІ місце за представлену експозицію «Майстерня слов’янського ювеліра V-VІІ ст. – реконструкція» (2005) та ІІІ місце – за експозицію «Це чудово, але так не воюють!» (2011).

Вінницький обласний краєзнавчий музей гостинно приймає відвідувачів і оперативно йде назустріч побажанням тих, хто не має змоги прийти до закладу. Серед нових напрямків діяльності поширені виїзні виставки, виступи театру народного вбрання, тематичні заходи, лекції та уроки у навчальних закладах, установах міста й області. Таке заочне відвідування музею має свої переваги для певних категорій людей і робить ще один крок у напрямку до співпраці музею з усіма, хто бажає припасти спраглими вустами до життєдайного музейного джерела.

Ласкаво просимо до музею і обіцяємо незабутні враження!

Огляд виставкової роботи
Виставки і інші масові заходи
Події 2018
Викрадачі минулого
Вінницький краєзнавчий музей. 100 років
На крилах творчості. Студентська виставка
Заказник «Згарський». Фотовиставка
Києво-Печерська лавра
Виставка живопису Михайла Довганя
Cолом’яні шедеври Миколи Климовича
Родинні колекції священиків Поділля
Філософія. Виставка художника Никитюка
Життєве кредо Олени Гринник
Світ у клаптику. Бієнале текстилю
Українська Революція на теренах Поділля
В очікуванні дива. Виставка витинанки
З музейної скарбниці
Поділля у мистецьких традиціях
Натхнення майстра у творчості учнів
Виставка музею Крушельницької
Експозиція сакрального мистецтва
Лінія, колір, форма. Виставка Гринюка
Акварельні враження
Раритети музею
Мережане дерево
Іван Горобчук. Мистецькі одкровення
Ще одна цеглина в стіні
Події 2017
Іван Горобчук. Мистецькі одкровення
140-річчя Миколи Леонтовича
Another brick in the wall / Ще одна цеглина в стіні
Дні Японії у Вінниці
69 виставка народного мистецтва
Майстерня Ірини Савчук
Старообрядці Поділля
Фестиваль військово-історичної реконструкції
Під янгольським крилом. Релігійна виставка
Військово-польовий Арт
Виставка Тараса Паращука
Бієнале українських ремесел
Козацька та самурайська зброя
Бути собою. До 125-ліття Йосипа Сліпого
Анімалістичні фантазії
Подільські мандри: слідами Наполеона Орди
Коштовні сторінки історії Поділля
Самаритяни з Маркової
Казкові барви витинанки
Легенда мальовничого Поділля
Виставка ленд-арту
Виставка мікромініатюр "Восьме диво світу"
Події 2016
На Маланки та Василя
Я українець і цим пишаюсь
Візит керівників Вінниці
Космічні мальви Юлі Гушул
Яворівська іграшка-забавка
Саксонське дзеркало і Магдебурзьке право
68 виставка народного мистецтва
Осіння виставка фіалок
Віхи державотворення на Вінниччині
Голокост очима документів
Відкриття музею Миколи Леонтовича
Килими і гобелени Вінниччини
Виставка художника Михайла Мігріна
Українська вишита картина
Світ у клаптику
Свято музею
Автографи, автографи…
Музей – відкритий простір
Невидимий сад. Виставка естампу
Чорнобиль очима дітей
Автентичне мистецтво Вінниччини
Конкурс на кращу світлину
На писанці я знову пишу радість
Союз Чорнобиль України
Простір наявності
Літопис Свято-Троїцької церкви
Виставка авторської ляльки
Виставка Ященка «Просценіум – ІІ»
Весняна виставка фіалок
Козацької слави повік не здолати
Диво у дитячих долонях
Казковий світ Марії Примаченко
Проект пам’ятного знаку М.Шимку
Подільський Святвечір-2016
Андрей Шептицький: великий незнаний
Мережана душа Поділля
Події 2015
Андрей Шептицький: великий незнаний
В обіймах великого брата
Мережана душа Поділля
Надія наша в Бозі
Світ творчості Рабіндраната Таґора
Школі АІСТ 25 років
Живопис – поезія, яку бачать
Виставка народного мистецтва
Даруймо квіти вчителям
Знахідки в Мурах
На гостини до Подільських міст
Міста і містечка Вінниччини
Народна ікона Поділля
Під вітрилами історії
Воїни світла
Країна мистецьких чар
Бієнале ремесел
Світ подільської родини
Музейний арсенал, виставка зброї
Історія трьох індіанських племен
Іван Півошенко – науковець і митець
На шляху до Перемоги. Виставка
Пам'яті майстра
Шляхами писанкових галактик
Свята у подільській світлиці
Букет фіалок. Виставка
Нев'янучий сад. Виставка рушників
Миротворчість. Шлях надії
Подільський Святвечір. Багата кутя
Давні скарби Поділля
Палітра моїх фантазій
Виставка килимів Степана Ганжі
Події 2014
Давні скарби Поділля
Палітра моїх фантазій
Зимова феєрія, виставка-конкурс
Виставка килимів Степана Ганжі
Лине пісня, до дня створення хору «Вінниця»
Переображення Господньою Любов’ю
Мистецтво оригамі
Барвисті традиції Наддністрянщини
Виставка фіалок
Сармати, виставка
Народні майстри Вінничини, виставка
Виставка «Мандрівники»
Благодійні дні в нашому музеї
100-річчя Першої світової війни
Друзі нашого дитинства
25-річчя Балтійського шляху
Відкриття площі Тараса Шевченка
Урочистості до Дня Незалежності
Мистецьке перехрестя Меснянкіних
Виставка кактусів «Колюче диво»
Духовне життя очима фотомайстрів
Барвисті шати православних ікон
Купальський виїзд автомузею
Виставка Крістіни Зарубенко
Незаживаюча рана Афгану
Назустріч 100-річчю Української марки
Станіслав Реймонт
Бієнале «Світ у клаптику»
Повір у себе
Подаруй музею експонат
Хустина моя терновая
Під вітрилами історії
Єднання душі з природою
Мудрість та краса подільської писанки
Вінниччина в роки війни
Шевченкіана у листівці
Букет фіалок
Гортаючи сторінки «Кобзаря»
Польські акценти Києва
Подільський Святвечір. Багата кутя
Подільська народна ікона
Феномен традиційної ляльки
Події 2013
Подільська народна ікона
Парк «Кармелюкове Поділля»
Зростаючи з Тарасом
Тарасові шляхи Вінниччини
Історія крізь призму мистецтва
Барвиста мова витинанки
Світ жінки Поділля
Чудо-зоо-сад
Шануймося! Донеччина
Подільський Святвечір - 2013
Події 2012
Шануймося! Донеччина
Сучасна ікона Вінниччини
Великоднє диво
У пошуках прекрасної миті
З джерел натхнення
Події 2011
Події 2010
Події 2009

Що пропонує музей

 • Зали експозиції +

  Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
 • Стаціонарні виставки +

  Музей має три виставкові зали Детальніше
 • Пересувні виставки +

  Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
 • Віртуальний тур +

  Пропонуємо пройтись залами музею за допомогою 3D-туру Детальніше
 • Колекції музею +

  Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
 • 1

Анонси подій