Міжнародна наукова конференція «Сарматія від Алтаю до Дунаю»

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Рік: 2014

14 листопада 2014 року в академічній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею проходила Міжнародна наукова конференція «Сарматія від Алтаю до Дунаю» (до 30-річчя відкриття сарматських «царських» поховань біля с. Пороги Ямпільського району Вінницької області).

1984 рік назавжди увійшов в історію української археологічної науки. Протягом жовтня-листопада цього року неподалік села Пороги на Ямпільщині експедиція Вінницького краєзнавчого музею під керівництвом Бориса Лобая здійснила сенсаційне відкриття. Розкопуючи один з давніх, майже зрівняних з землею курганів, археологи виявили поховання сарматського можновладця. Померлий лежав у дубовому саркофазі, поруч знаходились римські амфори, численні золоті та срібні прикраси, дорога зброя, і, головне, – золота гривна, символ влади. Все це засвідчувало, що свій останній притулок тут знайшов не просто знатний сармат, а цар.

На багатьох предметах зображено знаки-тамги. Вони були своєрідними гербами сарматських вождів і дали можливість вченим привідкрити таємницю імені похованого у Порогах царя. Пошуки власника тамги привели дослідників в античне місто Ольвію, де в І ст. н. е. вона карбувалася на монетах поряд із зображенням сарматського царя Інесмея.

Поруч з чоловічим царським похованням було ще одне – жіноче. Зважаючи на багатство речей, що супроводжували небіжчицю, вона також була представницею вищих сходинок ієрархії сарматського суспільства, можливо, царицею.

Пізніше, протягом 80-х – початку 90-х років на Вінниччині були досліджені й інші заможні сарматські поховання. Знахідки, виявлені під час цих розкопок, дозволяють зазирнути в духовний світ давніх кочівників, втілений у обряді та опредмечений в поховальному супроводі сарматської знаті.

Сарматські коштовності, знайдені на теренах Вінниччини неодноразово ставали об’єктом захоплення цінителів давнього мистецтва з інших країн. Вони побували на виставках в італійських містах Рімінні і Тренто (Італія), Лінц (Австрія) та Ганновер (Німеччина).

Організаторами конференції виступили: управління культури і туризму облдержадміністрації, Вінницький обласний краєзнавчий музей, відділ культури і туризму Ямпільської райдержадміністрації.

В конференції взяли участь дослідники з України, Румунії, Росії та Угорщини. Крім питань, пов’язаних з сарматською історико-культурною спільнотою та її сусідами, на конференції розглядалися питання, що торкаються вивчення та збереження археологічної спадщини Поділля.

15 листопада 2014 року в рамках роботи конференції здійснено екскурсійні виїзди по археологічних пам’ятках Немирівського та Ямпільського районів Вінницької області. Також проведено лекцію з демонстрацією тематичних виставок для жителів Ямпільського району на тему: «Сарматські відкриття на Ямпільщині 1984-2014 років».

Перегляд фотогалереї «Сармати»