Науково-дослідницький відділ фондів

Відділ забезпечує ведення фондово-облікової документації згідно інструкції, організовує суворий облік музейної збірки, науковий опис (паспортизацію) предметів, забезпечує повне збереження музейних предметів, які знаходяться в фондах і експозиції музею.

Впродовж року до фондів надходить понад 3 тис. нових предметів, близько 10 тис. одиниць зберігання видаються для експонування на стаціонарних, пересувних виставках.

На 1 січня 2014 р. фондова збірка Вінницького обласного краєзнавчого музею нараховує 99450 предметів. Значну частину фонду становить нумізматична колекція: понад 23 тисячі монет із 40 країн від часів античності до середньовіччя. З-поміж 7 тисяч археологічних предметів – коштовні речі доби бронзи та сарматського періоду, унікальні предмети трипільської культури, що презентували наш край в італійських містах Реміні і Тренто, в м. Лінц (Австрія) та м. Ганновер (Німеччина).

Близько 3,5 тисячі предметів етнографічної колекції представляють традиційні ремесла та промисли нашого краю – гончарство, ткацтво, вишивку та ін. Більше 22 тисяч одиниць зберігання – різноманітні рукописи, плакати, листівки, газети, книги, стародруки, тощо. В музеї також зібрано типові зразки української ікони ХVІІІ – поч. ХХ століття, російські ікони починаючи з ХVІІ ст., старообрядницькі подільські ХІХ – початку ХХ ст., є хатні ікони народних майстрів Поділля.

Основним джерелом поповнення музейної колекції є подарункові надходження. У 2003 році започатковано акцію «Подаруй музею експонат». В результаті цієї акції фонди музею збагатилися більш, як на 10 тисяч одиниць зберігання. Зокрема, це:

  • Колекція поштових листівок (біля 3 тис.) О. Долгульова
  • Марки та значки періоду радянського союзу – 250 предметів, подарованих родиною Старовєрових
  • Колекція українських народних ікон, культових предметів старообрядницької громади, етнографічні та побутові предмети, фото, подаровані колекціонером В. Козюком (350 предметів)
  • Шість одиниць унікальної холодної зброї, писанки, подаровані родиною Мальованих
  • Особисті речі, меблі родини священика І. С. Кульматицького – засновника в 1906 р. «Просвіти» на Поділлі, передані його нащадками (260 предметів)

2014 р. заявлена тема «Іграшка та книжка нашого дитинства», про це було проанонсовано в засобах масової інформації і багато вінничан відгукнулись на нашу пропозицію. Виставка новонадходжень «Друзі нашого дитинства» (іграшки вінничан ХХ ст.) запланована на вересень 2014 р.

Поповнення фондів унікальними тематичними комплексами відбувається за результатами виставкових проектів: «Великоднє диво» (203 писанки), «Із жіночої скриньки» (сукні, парфуми, прикраси, загалом 363 предмети періоду ХХ-ХХІ ст.), «Ялинкова іграшка» (73 предмети).

Всі новонадходження проходять фондово-закупівельну комісію, яка займається питаннями відбору предметів до фондової збірки, їх оцінкою. До складу комісії входять фахівці музею, а також, в окремих випадках, запрошуються спеціалісти вузького профілю, колекціонери.

Створено реставраційну раду, завданням якої є відбір музейних предметів для реставрації, контроль за проведенням реставраційних або консерваційних робіт, прийом робіт, проведених реставраторами.

За останні роки були відреставровані предмети, які стали окрасою виставок: шолом ХVІ ст. (Італія), прапори вінницьких цехів ХVІІІ-ХІХ ст., мисливські сумки, постоли, скарб давньоруських прикрас із зерню Х-ХІ ст. Виготовлені копії 22 предметів І ст. н. е., що входять до двох поясних наборів сарматського царя Інесмея та були знайдені у 1984 р. в с Пороги Ямпільського р-ну.

Працівники відділу фондів активно готуються до 100-річчя Вінницького обласного краєзнавчого музею. Для написання перспективного плану комплектування фондів співробітниками відділу детально вивчаються фондові колекції та готуються аналітичні довідки.