Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв фашизму

Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв фашизму створено рішенням Вінницької обласної Ради № 163 від 15 липня 2011 р. на правах філіалу Вінницького обласного краєзнавчого музею. Комплекс складається з двох об’єктів: частини території колишньої ставки «Вервольф» та братської могили військовополонених і громадян окупованих німцями країн, які будували ставку.

За період функціонування Історико-меморіального комплексу пам’яті жертв фашизму проведено низку заходів з облаштування території площею 24 га, яка огороджена та охороняється.

Вздовж екскурсійного маршруту встановлені інформаційні стенди, що розповідають про жахи окупації, мужній спротив місцевого населення, історію створення ставки, її значення та вплив на події Другої світової війни, визволення Вінниччини від німецько-фашистських загарбників.

На даному етапі збудоване службове приміщення та музейний павільйон. Завершується робота над експозицією, яка якнайширше відображає історію окупації області і злочини німецько-румунських загарбників, спротив населення та включає такі розділи:

«Верфольф», історія

Ставка була побудована приблизно за 8 км на північ від Вінниці, праворуч від шосе Вінниця - Житомир, на ділянці лісу завдовжки близько 2,5 км і завширшки близько 300 м...

Читати далі
 • Історія створення ставки, її значення та вплив на події Великої Вітчизняної війни
 • Окупаційний режим та його наслідки для області
 • Боротьба народних месників з фашистськими та румунськими окупантами
 • Визволення Вінниччини від німецько-фашистських загарбників та справедливе покарання нацистських злочинців

Особливу увагу в експозиції приділено висвітленню Нюрнберзького трибуналу, Суду історії, завдяки якому фашизм був остаточно повалений.

Впродовж року Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв фашизму відвідує близько 30 тисяч чол.

Експозиційні матеріали комплексу базуються виключно на історичних фактах, архівних документах Державного архіву Вінницької області, архіву Служби безпеки України, Центрального державного кінофотофоноархіву ім. Г. С. Пшеничного, матеріалах краєзнавців, дослідників подій Другої світової війни і відображають достовірний плин подій.

Науковими співробітниками філії проводиться значна науково-дослідницька, збирацька робота. Видано українською, російською, англійською, німецькою мовами буклети «Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв фашизму».

Бажаючі можуть замовити екскурсії, які проводять наукові співробітники з відповідною підготовкою. Також на меморіальному комплексі використовуються аудіогіди з проведенням екскурсії чотирма мовами.

Створення Історико-меморіального комплексу пам’яті жертв фашизму — данина усім тим, хто ціною власного життя захищав право на майбутнє для свого народу. Увічнення подвигу мужніх воїнів Другої світової війни, достовірне висвітлення тогочасних трагічних подій, що точилися на Вінниччині — святий обов’язок сучасників. Сприяти цьому і покликаний новостворений музей — осередок пам’яті про минуле, пересторога від лихоліть війни і нагадування про злочини нацистського режиму.

Інформація про відділ

Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв фашизму

Завідувач відділу Гареник С.С.

Гареник Сергій Сергійович

Завідувач відділу

Контактний телефон (0432) 67-49-46

Що пропонує музей

 • Зали експозиції +

  Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
 • Стаціонарні виставки +

  Музей має три виставкові зали Детальніше
 • Пересувні виставки +

  Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
 • Віртуальний тур +

  Пропонуємо пройтись залами музею за допомогою 3D-туру Детальніше
 • Колекції музею +

  Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
 • 1