За результатами цих досліджень та основі фондових і архівних матеріалів створені пересувні та стаціонарні виставки «Час бурхливих змін», «Грушевський і Вінниччина», «Вінницька трагедія», «Людомор на Поділлі», «Жити заборонено». Проводяться екскурсії, лекції на теми: «Поділля в добу національно-визвольних змагань 1917-1920 рр.», «Вінниччина в період 1921-1941 рр.», «Голод 1932-1933 рр. на Поділлі», «Вінниччина в роки Незалежності».
Наукові співробітники беруть активну участь у міжнародних, республіканських, обласних, міських науково-практичних, краєзнавчих конференціях, «круглих столах».
Відділом новітньої історії організовуються різноманітні заходи з нагоди визначних та пам'ятних дат: битви під Крутами, Днів Соборності, Конституції та Незалежності України, поминальних днів жертв Голодомору і політичних репресій. До 20-ої річниці Незалежності України відкрито стаціонарну виставку «Вінниччина за роки Незалежності» (16 зал).
Чільне місце займає співпраця з громадськими організаціями і творчими спілками. Щорічно в травні спільно з Вінницьким обласним товариством колишніх політв'язнів, репресованих та їх дітей проводяться заходи по вшануванню пам’яті репресованих земляків. Разом з Асоціацією музеїв Вінниччини реалізовано проекти «Державотворчі традиції на Вінниччині» (2011) та «Спортивна слава Вінниччини» (2012), які включають стаціонарну та пересувні виставки, буклети і методичні розробки.
Впродовж останніх років до фондів музею здано унікальні комплекси видатних земляків: краєзнавця, громадсько-політичного діяча В. Отамановського, засновника однієї з перших просвіт на Поділлі І. Кульматицького, музичного діяча Г. Яструбецького, матеріали громадсько-політичних організацій кін. 1980 – поч. 1990 рр. – РУХу, «Меморіалу» тощо.
Співробітники відділу особливу увагу приділяють суспільно-значимим подіям місцевого та загальнонаціонального характеру, зокрема зібрано велику кількість матеріалів, пов’язаних з революційними подіями на Майданах в Києві та Вінницькій області. В 16 експозиційному залі у березні 2014 р. створено розділ стаціонарної експозиції «Героям слава!», присвячену загиблим вінничанам Небесної сотні в лютому 2014 р.
На вересень 2014 р. спільно з Інститутом історії, етнології і права ВДПУ ім. М. Коцюбинського та Державним архівом Вінницької області заплановано проведення «круглого столу» на тему: «Поділля в роки І Світової війни».
Експозиція відділу розміщена в музейних залах № 11-12, 16.