Впродовж 27 років у відділі працювала знаний фахівець, відданий справі науковець, відомий краєзнавець – Ірина Антонівна Дорош (1945-2011).
Пріоритетним завданням роботи відділу є методика та організація музейної роботи, яка проводиться у кількох напрямках. Зокрема, методична і практична допомога музейним працівникам, а також ентузіастам-краєзнавцям у створенні і побудові експозицій новостворених музеїв, написанні наукових концепцій, тематико-структурних планів, проведенні реекспозицій музейних закладів області.
Науковці відділу організовують та здійснюють роботу щодо вивчення сучасного стану музейної діяльності та узагальнення досвіду роботи музеїв області.
У відділі оновлено бази наукових концепцій, тематико-структурних та тематико-експозиційних планів діючих експозицій музеїв області, атестаційних матеріалів на підтвердження звання «народний».
Спільно з обласним навчально-методичним центром галузі культури, мистецтв та туризму працівниками відділу організовуються семінари з підвищення кваліфікації наукових співробітників музеїв області. У рамках занять здійснювалися виїзди до музейних установ Хмельницької, Чернігівської, Львівської, Тернопільської, Рівненської, Волинської, Черкаської, Чернівецької областей, а також Києва, Білої Церкви та інших. Метою виїздів є вивчення та популяризація національної історико-культурної спадщини українського народу, ознайомлення з експозиціями музейних закладів України та їх діяльністю.
На семінарські заняття запрошуються досвідчені фахівці з різних регіонів країни: Антонець О. П. (керівник сектору музейних проектів компанії «Fisher & Partners», м. Суми), Строкова Л. В. (завідуюча музеєм історичних коштовностей України, м. Київ), Білавич Д. Я., Пасічник Р. Е. (тренери з музейних освітніх програм, музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької, м. Львів), Брей О. В. (генеральний директор Античного центру, старший експерт, м. Київ) та ін.
На базі музею також проходять одноденні наради-семінари, а з 2014 р. заплановано проведення щоквартальних навчальних музейних лабораторій.
Науковці відділу надають консультації з обліку та збереження музейних фондів, опису предметів тощо, розробляють методичні рекомендації з різних питань музейної діяльності, здійснюють комплектування фондів, ведуть науково-дослідницьку роботу.
Відділом надано методичну і практичну допомогу у створенні експозиції експозицій музеїв:
- М. С. Грушевського (с. Сестринівка Козятинського р-ну)
- графа М. П. Ігнатьєва (с. Круподеринці Погребищенського р-ну)
- О. С. Леонової (смт Вендичани)
- Ф. І. Онисько (с. Слобода Яришівська) Могилів-Подільського р-ну
- історії села Носківці (Жмеринського р-ну)
- Бершадського краєзнавчого музую
- Погребищенського районного краєзнавчого музею ім. Н. А. Присяжнюк.
Доброю традицією стало проведення щорічних обласних фестивалів-конкурсів музейних міні-експозицій, метою яких є презентація унікальних музейних предметів і колекцій, підтримка новітніх тенденцій у музейній комунікації, активізація науково-дослідницької, фондової та виставкової роботи, залучення в музеї нових відвідувачів на засадах співробітництва, партнерства та дружніх стосунків, сприяння розширенню співробітництва музеїв області та держави. У 2011 р. фестиваль музейних етнографічних міні-експозицій, приурочений ювілею К. Широцького був проведений на базі музею М. П. Трублаїні у с. Вільшанка Крижопільського району.
У фестивалі взяли участь 13 музейних закладів Вінниччини і колектив Донецького краєзнавчого музею. Переможцем став Тульчинський краєзнавчий музей, який отримав Гран-Прі фестивалю. У 2012 і 2013 роках обласні фестивалі музейних міні-експозицій відбулися на базі музею Хліба у с. Білопілля Козятинського району. Гран-Прі за перемогу в конкурсі присвяченому Року музеїв в Україні, 80-річчю утворенню Вінницької області, Міжнародному дню музеїв у 2012 р. виборов Оратівський краєзнавчий музей, а переможцем фестивалю-конкурсу 2013 р., присвяченого 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря Т. Г. Шевченка став Вінницький обласний краєзнавчий музей і отримав Гран-Прі фестивалю.