Науково-дослідницький відділ військової історії

Відділ військової історії займається дослідженням історії Другої світової війни та війни в Афганістані 1979-1989 рр. Відділ проводить різноманітні заходи з нагоди визначних та пам’ятних дат: Днів визволення Вінниці та області, України від фашистських загарбників, Перемоги, партизанської слави.

На основі фондових матеріалів науковцями відділу створенні пересувні виставки: «Подвиг землі Подільської», «Ніхто не забутий, ніщо не забуто!», «Вінниччина в роки Великої Вітчизняної війни: біль втрат і велич подвигів» та видано однойменний двомовний альбом – до 70-ої річниці визволення Вінниці та області від фашистських загарбників. Підготовлено технічну модернізацію 13-15 залів – підсилення звуковими та світловими ефектами.

Спільно з Вінницькою організацією інвалідів війни та Збройних Сил України, за участі ветеранів Великої Вітчизняної щороку на базі музею проходить «круглий стіл», присвячений річницям Великої Перемоги.

Кожного травня до Дня Перемоги тематичні виставки музею демонструються на урочистій зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни, у парку культури і відпочинку ім. М. Горького та госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни; у Шабелянському лісі на Іллінеччині – до Дня партизанської Слави.

Результатом збирацької роботи відділу впродовж останнього року стало поповнення музейної збірки комплексами матеріалів: Героя Радянського Союзу М. Сищикова, визволителів Вінниці Ю. Анохіна, Н. Кац, В. Нестеренка, партизан та підпільників А. Рибачука та С. Белканії; учасників бойових дій в Афганістані О. Віткаленка, А. Стебелєва, П. Кирилішина, миротворця І. Грома. Цінними є передані бельгійським дослідником М. Богартом фото ставки «Вервольф», Вінниці періоду окупації.

Окрема експозиція розміщена у Музеї Пам'яті воїнів Вінниччини, загиблих в Афганістані (вул. Козицького, 20), яку було відкрито 15 лютого 1993 р. у приміщенні колишньої водонапірної вежі.

Працівниками Музею Пам’яті спільно з Вінницькою обласною спілкою ветеранів війни в Афганістані та за всебічної допомоги районних спілок воїнів-«афганців» до 25-ої річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан підготовлено альбом «Незаживаюча рана Афгану», створено пересувну виставку «Час і досі не загоїв рану – цей одвічний біль Афганістану…» та однойменний буклет.

Традиційними стали вечори пам’яті, зустрічі з учасниками бойових дій у Великій виставковій залі музею, приурочені річницям виведення радянських військ з Республіки Афганістан. Для матерів загиблих воїнів-«афганців», жінок-учасниць бойових дій, вдів загиблих офіцерів проводиться свято до Дня Матері.

Науковцями надано методичну та практичну допомога у створенні музею «Пам’ять», присвячену воїну-афганцю В. Тарнавському на базі Вінницької школи № 11.

Експозиція відділу розміщена в музейних залах № 13-15, Музеї Пам'яті воїнів Вінниччини, загиблих в Афганістані.