Народні ляльки Поділля

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 01.06.2010 - 30.06.2010

До 30 червня 2010 року у малій виставковій залі музею триватиме виставка "Народні ляльки Поділля". Подільська народна лялька матеріалізує в собі традиційні форми та особливості етнічної педагогіки дошкільного дитинства, народні уявлння та вірування.

Сьогодні є надзвичайно актуальним етнологічне дослідження народної ляльки. У традиційній культурі українців Поділля існувало щонайменше 5 видів ляльок за їх функціональним призначенням:

  • лялька-"жованка" ("кукла");
  • лялька-"немовля";
  • лялька-"малюк";
  • лялька для сюжетно-рольових ігор;
  • обрядові ляльки.

Основними критеріями віднесення ляльок до традиційної культури українців ми вважаємо: використання традиційних для народної культури матеріалів для виготовлення ляльок, збереження традиційної технології виготовлення народної ляльки, належність до одного з визначених видів за функціональним призначенням, наявність обов'язкових ознак, властивих кожному виду ляльок, залежно від його функціонального призначення (обличчя, руки, ноги).

Основу експозиції складають ляльки з фондів навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля інституту історії, етнології і права ВДПУ ім. М. Коцюбинського, які зібрані студентами інституту педагогіки і психології. На виставці також представлені автентичні ляльки з приватної колекції Пірус Т. П., які створені подолянками - уродженками Барського, Бершадського, Жмеринського, Калинівського, Крижопільського, Липовецького, Тульчинського, Шаргородського районів та м. Іллінці, Липовець, Погребище.

Сьогодні в багатьох селах Вінниччини літні жінки зберігають знання про традиційну народну ляльку, про природні матеріали, з яких вона виготовлялась. В пам'яті літніх подолянок назавжди закарбувались неповторні дитячі ігри з ляльками, які вони виготовляли самічи для них робили їх сестрички або матері. Зібрати ці знання, записати від них цікаві розповіді - це зберегти народну подільську ляльку для майбутніх поколінь.