Ікона рідного краю

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 22.12.2011 - 22.01.2012

22 грудня 2011 р. о 15 год. у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилась виставка колекції Володимира Козюка "Ікона рідного краю". В експозиції представлено близько семидесяти подільських ікон кінця ХVІІІ - початку ХХ століття, написаних на дошці і, переважно, на полотні.

Володимир Козюк — заслужений художник України, колекціонер, меценат, переможець загальноміського конкурсу "Покровитель культури - 2003", є учасником мистецьких заходів обласного та республіканського значення. Автор проекту Духовного збереження та відродження Поділля, затвердженого Вінницькою обласною Радою, він є радником голови Вінницької облдержадміністрації з питань культури і духовності. Широка меценатська діяльність В. Козюка поповнила фонди Вінницького обласного краєзнавчого музею, Вінницького обласного художнього музею, музею М.С. Грушевського у с. Сестринівці Козятинського р-ну, він є фундатором етнографічного центру при кафедрі культури у Національному технічному університеті м. Вінниці. Як збирач старожитностей Подільського краю Володимир Козюк є знаною особою серед колекціонерів та музейників України та за її кордонами.

Подільська народна ікона для Володимира - це не просто тема дослідження, не просто збірка, яка зараз однією з найбільш представницьких в регіоні і в Україні, це велика частка його душі. Колекціонер обрав саме подільську народну ікону, як камертон духовного життя мешканців рідного краю, послідовно і методично поповнюючи свою збірку, відшукуючи рідкісні та типові сюжети творів, які представляють регіон у розмаїтті місцевого "письма". У колективній пам'яті подолян завжди зберігалися події місцевої старовини, легенди та перекази, вони трималися власних заповіданих предками звичаїв. Накопичення духовного досвіду виливалося в потужну творчу енергетику. У колекції В. Козюка можна побачити ікони на дошці і багатодільні ікони на полотні, зустріти зображення святих, яких шанують в усьому православному світі, в Україні та тих, які вважалися покровителями визначених місць та помічниками у певних справах. На виставці можна побачити ікону Богородиці Брайлівської Почаївської, яка шанується як чудотворна.

Народна ікона Поділля може вразити своєю безпосередністю та наївною щирістю у створенні образу та у малярській манері, бути наближеною до мирських людських турбот, надзвичайно органічною для інтер'єру подільської хати і може бути урочистою і репрезентаційною часткою храмового простору козацької церкви, барвистим акомпанементом церковної служби. Серед образів саме такого характеру ікони з сюжетами "Коронування Богородиці", "Успіня Богородиці", "Покрова Богородиці", образотворчого прочитання "Символа віри", алегоричні сюжети - такі як "Христос Виноградна Лоза" або "Недріманне око", народне трактування композиції Плащаниці - "Гроб Ісуса Христа". Подільські народні ікони ясніють локальними кольорами, процвітають пишнотою рослинних орнаментів, несуть традиції керамічного розпису та колористичних співвідношень подільського ткацтва, підносять народні уявлення краси та духовних чеснот людини, втілених в образах Христа, Богородиці, святих.

В. Козюк вперше познайомив глядачів з своєю збіркою іконопису у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї виставкою "Ікона рідного краю" (2003 р.), яка потім була експонована у виставкових залах Національного заповідника "Софія Київська" (2003-2004 рр.), літературно-меморіального музею-квартири Павла Тичини (м. Київ, 2004 р.), Києво-Могилянської академії, краєзнавчого музею м. Бровари (2004-2005 рр.), Вінницькому обласному художньому музеї. Ікони народних майстрів Поділля з збірки В. Козюка стали значною та ефектною частиною експозицій виставок "Перлини народного мистецтва Вінниччини" у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва та "Скульптура та ікона України: історія врятування" в Українському музеї (США, Нью-Йорк, 2007 р.)

Виставка приурочена до періоду Різдвяних свят і триватиме до 22 січня 2012 р.