Світ жінки Поділля ХІХ – ХХІ ст.

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 06.03.2013 - 31.03.2013

До Міжнародного жіночого дня 8 Березня у виставкових залах Вінницького краєзнавчого музею 6 березня 2013 р. о 14 год. за ініціативи Леоніда Дідура (Центр культурологічних досліджень «Вінницький край») відкривається обласна ретроспективна фотовиставка «Світ жінки Поділля ХІХ – ХХІ ст.» за сприяння Вінницького обласного краєзнавчого музею, Вінницької обласної організації Національної спілки художників України, Вінницької обласної організації Національної спілки журналістів України, Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, Вінницького Національного аграрного університету, Вінницького обласного державного архіву.

На виставці представлено близько 100 фотографій з колекцій краєзнавчого музею, архіву, педагогічного університету, з приватних та родинних збірок, фотографії сучасних майстрів фотомистецтва. Яскравим доповненням є виставка з фондів музею, на якій можна побачити прикраси, одяг, різноманітні речі, якими користувалися жінки — це археологічний та етнографічний комплекси, речі міського побуту ХІХ – початку ХХ ст., а також радянського часу.

Широкого розповсюдження фотографія на теренах Поділля здобула у другій половині ХІХ ст. У салонах Вінниці і невеличких подільських містечок працювали майстри, роботи яких високою професійною і технічною майстерністю. На більшості фотографій ми бачимо шляхетні образи жінок, ім’я яких нам зараз невідоме. Проте серед них можемо визначити особистості відомої меценатки княгині Марії Щербатової, панянок родини знаного просвітника Кульматицького, доньок першого вінницького архітектора Г. Артинова та інших.

На фотографіях радянського часу ми бачимо трудові бригади, жінок за станком, хорові колек-тиви, учасниць святкових демонстрацій. Особливо зворушливі родинні фотографії, створені в ательє — за ними можна прослідкувати моду часу наших бабусь.

Серед сучасних фотографій бачимо роботи відомих у Вінниці фотохудожників А. Гордієвича, Ю. Оліферовича, Л. Дідура, О. Свістунова, а також аматорські фото. На цих світлинах — дівчата, жінки у розквіті краси, інтелекту та творчості, бабусі, в обличчях яких знайшли відбиток всі радості і прикрості довгого життєвого шляху. В експозиції — фотопортрети жінок, відомих у нашому регіоні: депутата Верховної Ради О. Калетник, директора краєзнавчого музею К. Висоцької, відомого етно-графа Т. Пірус, заслужених майстрів народної творчості гончарівни Т. Шпак та вишивальниці Н. Шпак, переможниці мистецького конкурсу М. Журунової, співробітниць музею та університету в ав-тентичних народних костюмах. Цікаво відзначити, що фотографії в українському традиційному вбранні були актуальними протягом більш як століття існування цього мистецтва на теренах По-ділля.

Жінка — це дивовижний світ, у якому зосереджено вир почуттів і думок. Крізь час і простір, від покоління до покоління тягнеться безперервна нитка любові і добра. Виставка тільки відкриває двері у цей великий світ, але створена вона з глибокою шаною і сумлінням. Виставка триватиме до 31 березня.