Барвиста мова витинанки

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Період роботи виставки: 04.04.2013 - 14.04.2013

4 квітня 2013 року об 11-й годині у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкривається виставка відомого в Україні майстра витинанки з м. Хмільника Дмитра Івановича Власійчука та його учнів, яка має назву «Барвиста мова витинанки». На виставці представлені роботи Лесі Майстренко (витинанка, кераміка) та Наталі Камбарової (витинанка, декоративний розпис, батик).

Народився Д. І. Власійчук 15 березня 1937 року на Буковині у с. Малятинці Кіцманського району Чернівецької області. Закінчив Вижницьке училище прикладного мистецтва з фаху різьби по дереву і у 1963 році був направлений як художник-дизайнер на Хмільницьку меблеву фабрику. З того часу доля майстра тісно пов’язана з Поділлям. Після закінчення Вінницького педагогічного інституту, він працював у школі №1 м. Хмільника. Тоді захопився мистецтвом витинанки і став одним з провідних майстрів України у цьому своєрідному виді народного мистецтва. Якщо витинанки Дмитра Власійчука 90-х років багатоколірні, оповідні, мають широкий спектр виразних промовистих елементів, то витинанки початку ХХІ століття стають більш лаконічними у кольорі (один або два відтінки на білому тлі), а також більш орнаментальними. Це спостереження свідчить про те, що майстер весь час знаходиться у творчому пошуку, навіть тоді, коли його роботи отримали визнання та відомість, коли його витинанки займають місце в експозиціях та фондах багатьох музеїв та приватних колекцій в Україні та за кордоном.

Дмитро Іванович виховав цілу плеяду юних митців, яким прищепив тонкий художній смак, мистецькі вправність, яскравий творчий погляд на оточуючий світ. Шість років тому (у 2007 р.) у Вінницькому краєзнавчому музеї майстер напередодні свого 70-річного ювілею представив виставку, у якій серед його учнів брали участь Олеся Спіріна та Наталя Камбарова. Зараз учениці представили вже свої професійні роботи, які не обмежуються витинанкою, проте авторитет Вчителя для них до сих пір є беззаперечним і, незважаючи на розмаїття способів вислову, можна говорити про школу «хмільницької витинанки». Темою для творів майстра та його творчих нащадків є сюжети пов’язані з українськими традиціями та святами, української історії.

Олеся Майстренко (Спіріна) народилась 1990 р. у Хмільнику. Першу художню освіту здобула в школі естетичного виховання на відділі образотворчого мистецтва. Першими вчителями були Громова Інна Михайлівна і Власійчук Дмитро Іванович, саме він вперше познайомив дівчину з витинанкою і привив любов до цієї техніки. З 2007 р. по 2013 р. вона навчалась в Київському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені М. Бойчука, де захистила диплом з відзнакою за фахом художник — кераміст (викладачі заслужений майстер народної творчості України Нагірняк Л. І., Черниченко-Лампека Н. І., професор, Лауреат Шевченківської премії Печорний П. П.). Олеся захоплюється гончарством, ліпленням та різними техніками розпису, продовжує займатись витинанкою, намагаючись впровадити її принципи в кераміку. Останнім часом займається порцеляною і реконструкцією старих зразків кераміки.

Наталя Камбарова на рік молодша, також є ученицею Дмитра Івановича, але, обравши мистецький фах, поступила до Кам’янець-Подільського Національного університету ім. І. Огієнка на відділення графіки. Яскравою відмінністю її студентських робіт є використання досвіду праці у техніці витинанки, що цінують і викладачі університету. Крім того, художниця захоплюється декоративним розписом і батиком.

Виставка «Барвиста мова витинанки» дає можливість простежити втілення традицій цього виду народної творчості у сучасній інтерпретації, а також знайомлять шанувальників мистецтва з новими яскравими іменами.

Виставка триватиме до 14 квітня.