Саме з цієї книги почалося захоплення традиційною українською лялькою (мотанкою) як професійних художників, так і аматорів. Ляльки Східного Поділля зібрала і дослідила Т. Пірус. Виставка була експонована в Музеї Івана Гончара, Державному музеї іграшки, Центрі української культури і мистецтва (м. Київ), в Кривому Розі. В експозиції 147 оригінальні експонати, а також фотографії 1950-1970-х роках.
Селянські аутентичні ляльки, зроблені у той час, коли ляльки по селах ще робилися (до початку 1970-х років) є взірцем внутрішньої краси, образної вирогідності, водночас і буттєво-образної символіки, пов’язаної з українським традиційним поглядом на жінку, на материнство і продовження роду. Красу цієї ляльки відчути і розпізнати досить не просто. Тут потрібні культурна ерудиція і природний смак.
Ляльку вузлову (зроблену способом зв’язування і накручування) робили в селах Київської, Полтавської, Черкаської областей. Найдавніші з них зібрані священиком Марком Грушевським. Такі ляльки робили бабусі та мами для дівчат, але певне коло ляльок можна віднести до обрядових (з хрестом замість рис обличчя). Для ляльок Поділля характерна відсутність хреста. Разом з ляльками, зроблених з тканини, на Поділлі були поширені ляльки з природних матеріалів.
Найден Олександр Семенович, доктор мистецтвознавства, митець, збирач і дослідник витворів народної культури, поет, Член Національної спілки художників України Лауреат премії імені Колесси Філарета Михайловича, Національної премії України імені Тараса Шевченка (2010). Автор численнтх монографій, серед яких “Українська народна іграшка” (1999),“Українська народна лялька” (2007),“Народна картина середньої Наддніпрянщини”,“Народна ікона середньої Наддніпрянщини”.
Орлова Людмила Семенівна, дружина Олександра Найдена, збирач .і дослідник російської та української народної ляльки, автор книги «Куклы и люди», художник по тканині
Пірус Тетяна Петрівна, завідувач навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля Вінницького державного педагогічного університету ім.. М. М. Коцюбинського, член Національної спілки народних майстрів України, Національної спілки журналістів України, збирач і дослідник Подільської народної ляльки-іграшки, писанкарка.
На виставці співробітником музею О.М. Антоновою проводяться майстер-класи з виготовлення сувенірної ляльки-мотанки.
Тема іграшки є на сьогоднішній день надзвичайно цікавою і актуальною. Для того, щоби поповнити колекцію іграшки у музеї оголошено акцію «Подаруй музею експонат» за темою «Друзі нашого дитинства».
Виставка триватиме до 31 січня 2014 р.