Мудрість та краса подільської писанки

Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Період роботи виставки: 2.04.2014 - 4.05.2014

У малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкривається виставка Марини Верхової «Мудрість та краса подільської писанки». Виставка презентує писанки Східного Поділля кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Подільська писанка – унікальне явище національної культури України, у якому народ виявив свій мистецький хист, здатність до творчого осмислення та художнього узагальнення навколишнього світу. Це малодосліджене джерело знань про світоглядні уявлення українців. Філософсько-поетичне світосприйняття наших предків, пошанування та звеличення природи знайшли своє відображення у традиції писанкарства, яка майже незмінно живе і в наш час.

Автор виставки Марина Олександрівна Верхова значну частину свого життя присвятила її величності Писанці. Мисткиня є членом Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, Всеукраїнської координаційної ради з питань розвитку та пропаганди писанкарства. Працює викладачем образотворчого мистецтва та художньої культури вінницької школи №11. Тривалий час займається пошуком та відтворенням писанок Східного Поділля.

З 1993 р. М. О. Верхова – постійна учасниця обласних виставок образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, зокрема Міжнародного пленеру «Писанка – джерело творчості» (Львів, 2005), Всеукраїнського свята народного мистецтва «Великодня писанка» (Вінниця, 2007, 2010, 2013). Її перша персональна виставка «Українська писанка» відкрилася 2000 р. у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї. Роботи писанкарки прикрашають музейні колекції й приватні збірки України та зарубіжжя.

У 2001 р., з метою збереження автентичної народної писанки, львівська писанкарка Віра Манько презентувала книгу «Українська народна писанка», у якій використала зразки з приватної колекції Марини Олександрівни. У доробку майстрині книжка-розмальовка для дітей «Великодня писанка» (2002, 2008, 2012), яка у доступній формі знайомить читачів з тисячолітньою символікою української писанки.

М. О. Верхова має унікальне зібрання зразків традиційної писанки Східного Поділля і України ХІХ-ХХІ ст. Близько 2500 екземплярів створено її власними руками. Марина Верхова відтворила 180 писанок Поділля з колекцій музеїв Києва, які під час Великої Вітчизняної війни були вивезені до Німеччини. На виставці «Мудрість та краса подільської писанки» широкому загалу вперше представлена значна частина авторської збірки – 700 писанок з Немирівщини, Брацлавщини, Крижопільщини, Тростянця тощо.

Виставка «Мудрість та краса подільської писанки» є справжнім путівником у чарівному світі подільської писанки, розкриває секрети виготовлення цього оберегу і незмінного символу Великодня та спонукає створити писанку власноруч.

Огляд виставкової роботи
254Виставки і інші масові заходи
1Події 2024
9Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
22Події 2017
36Події 2016
32Події 2015
42Події 2014
Давні скарби Поділля
Палітра моїх фантазій
Зимова феєрія, виставка-конкурс
Виставка килимів Степана Ганжі
Лине пісня, до дня створення хору «Вінниця»
Переображення Господньою Любов’ю
Мистецтво оригамі
Барвисті традиції Наддністрянщини
Виставка фіалок
Сармати, виставка
Народні майстри Вінничини, виставка
Виставка «Мандрівники»
Благодійні дні в нашому музеї
100-річчя Першої світової війни
Друзі нашого дитинства
25-річчя Балтійського шляху
Відкриття площі Тараса Шевченка
Урочистості до Дня Незалежності
Мистецьке перехрестя Меснянкіних
Виставка кактусів «Колюче диво»
Духовне життя очима фотомайстрів
Барвисті шати православних ікон
Купальський виїзд автомузею
Виставка Крістіни Зарубенко
Незаживаюча рана Афгану
Назустріч 100-річчю Української марки
Станіслав Реймонт
Бієнале «Світ у клаптику»
Повір у себе
Подаруй музею експонат
Хустина моя терновая
Під вітрилами історії
Єднання душі з природою
Мудрість та краса подільської писанки
Вінниччина в роки війни
Шевченкіана у листівці
Букет фіалок
Гортаючи сторінки «Кобзаря»
Польські акценти Києва
Подільський Святвечір. Багата кутя
Подільська народна ікона
Феномен традиційної ляльки
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009

Календар подій

Перегляньте наш календар всіх виставок і інших масових заходів, які будуть відбуватися протягом року у нашому музеї

Перейти до календаря...

Фотогалерея з виставки