Подільська народна ікона

Оцініть матеріал!
(2 голосів)

Період роботи виставки: 29.12.2013 - 02.02.2014

У великій виставковій залі відкрито виставку «Подільська народна ікона» у збірці Вінницького обласного краєзнавчого музею, на якій представлено більше 100 експонатів з іконопису регіону, хатні ікони, а також ткані рушники як елемент традиційного оточення ікони в інтер’єрі подільської хати.

Колекція народної ікони Східного Поділля Вінницького обласного краєзнавчого музею у фондах музею формувалася з перших років його заснування, проте у 1987 р. значна частина колекції була передана художньому музею. З того часу колекція поповнювалася завдяки етнографічним експедиціям, а також дарунками колекціонерів — Л. Дідура та В. Козюка.

У колекції музею представлені ікони із зображенням святих, яких шанують в усьому православному світі, зокрема в Україні, та тих, які вважалися покровителями визначених місць та помічниками у певних справах. Традиційно ікони писали на дошці, але на Поділлі були поширені також багаточасні ікони на полотні.

Народна ікона Поділля чарує своєю щирістю у створенні образу і наївністю малярської манери. Ікона, написана народними майстрами для своїх земляків, була наближена до мирських турбот простих людей, органічно вписувалася в інтер’єр подільської хати, наповнену тканими килимками, вишитими рушниками, настінними розписами, мальованою керамікою. На Поділлі народну ікону часто можна було зустріти і в храмі як продовження архітектурного рішення дерев’яної козацької церкви, де вона ставала барвистим акомпанементом церковної служби. Подільські народні ікони ясніють локальними кольорами, процвітають пишнотою рослинних орнаментів, що єднають її з іншими видами народної творчості. В ній ми бачимо народні уявлення про красу та духовні чесноти людини, втілені в образах Христа, Богородиці, святих.

Ікона могла бути оберегом і святинею для окремої родини, місцевої громади чи нації. Сюжетне коло подільського іконопису включало зображення Христа та Богородиці, подій з їхнього земного життя, релігійну алегорію, а також визначений пантеон святих. Шанування небесних заступників відображало землеробський життєвий уклад та набувало акцентів, пов’язаних з історією регіону. Серед найбільш поширених сюжетів — Святі діви Варвара та Параскева, Свята Марія Магдалена у сцені каяття, Святі воїни Архангел Михаїл, Юрій Змієборець, Дмитро Солунський та Іван Воїн. Першість за кількістю зображень утримує Святий Миколай у щедро орнаментованому священицькому вбранні.

Зустрічається сюжет «Усікновення Глави Івана Хрестителя» — ця ікона вважалася чудотворною у Лядівському скельному монастирі, що на Вінниччині. Про вплив мистецтва бароко свідчить поява в народній іконі сюжетів «Коронування Богородиці», «Новозавітної Трійці», «Христа з виноградною лозою» та інших. Серед перлин колекції — тричасна ікона “Покров Богородиці” з Святими Миколою та Марією Магдаленою та ікона-картина “Недріманне око” із зворушливим ліричним віршем.

Протягом довгої історії Вінниччини тут відбувалися різні події, перетиналися шляхи різних народів, пам’ять про які лишалася у її багатогранній культурі. Про невпинний зв’язок мистецьких традицій свідчать ікони Східного Поділля, переважна більшість яких відноситься до ХІХ ст. В ній поєднуються канони давнього ортодоксального образу, сюжети та деякі прийоми західноєвропейського мистецтва, засади українського козацького бароко, естетика народної творчості.

Виставка «Подільська народна ікона у збірці Вінницького обласного краєзнавчого музею» була представлена у рамках виставкового проекту Національного заповідника «Софія Київська» «Скарби музеїв України на святій землі Софії Київської» у залах «Хлібні» у грудні 2010 – березні 2011 рр., тепер ця виставка стане подарунком для відвідувачів музею у період Різдвяних свят. Виставка працюватиме до 30 січня.

Огляд виставкової роботи
254Виставки і інші масові заходи
1Події 2024
9Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
22Події 2017
36Події 2016
32Події 2015
42Події 2014
Давні скарби Поділля
Палітра моїх фантазій
Зимова феєрія, виставка-конкурс
Виставка килимів Степана Ганжі
Лине пісня, до дня створення хору «Вінниця»
Переображення Господньою Любов’ю
Мистецтво оригамі
Барвисті традиції Наддністрянщини
Виставка фіалок
Сармати, виставка
Народні майстри Вінничини, виставка
Виставка «Мандрівники»
Благодійні дні в нашому музеї
100-річчя Першої світової війни
Друзі нашого дитинства
25-річчя Балтійського шляху
Відкриття площі Тараса Шевченка
Урочистості до Дня Незалежності
Мистецьке перехрестя Меснянкіних
Виставка кактусів «Колюче диво»
Духовне життя очима фотомайстрів
Барвисті шати православних ікон
Купальський виїзд автомузею
Виставка Крістіни Зарубенко
Незаживаюча рана Афгану
Назустріч 100-річчю Української марки
Станіслав Реймонт
Бієнале «Світ у клаптику»
Повір у себе
Подаруй музею експонат
Хустина моя терновая
Під вітрилами історії
Єднання душі з природою
Мудрість та краса подільської писанки
Вінниччина в роки війни
Шевченкіана у листівці
Букет фіалок
Гортаючи сторінки «Кобзаря»
Польські акценти Києва
Подільський Святвечір. Багата кутя
Подільська народна ікона
Феномен традиційної ляльки
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009

Календар подій

Перегляньте наш календар всіх виставок і інших масових заходів, які будуть відбуватися протягом року у нашому музеї

Перейти до календаря...