Владислав Станіслав Реймонт – перший Нобелівський лауреат Польщі

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Період роботи виставки: 6.06.2014 - 30.06.2014

6 червня у Великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулось відкриття виставки «Владислав Станіслав Реймонт – перший Нобелівський лауреат незалежної Польщі» (до 90-річчя відзначення Нобелівською премією (1924) за роман «Селяни»). Захід організовано спільно з Генеральним Консульством Польщі у м. Вінниця.

Владислав Станіслав Реймонт (1867 р., c. Koбель-Велькі – 1925 р., м. Варшава) – польський письменник, лауреат Нобелівської премії 1924 р. Народився у багатодітній сім'ї сільського органіста. Дитячими захопленнями Реймонта були книги та природа. Світ, навіяний читанням книг, сповнений яскравих барв і невідомих почуттів, світ природи, що оточував родинну домівку Реймонта, – все це збагачувало душу підлітка неповторними враженнями, формувало його уяву та світогляд. На початку 90-их pp. ХІХ ст. побачили світ його перші оповідання. Реймонт звернувся до теми польського селянства, відтворюючи сільський побут і характери.

Страхітливі картини злиднів і голоду, дикість звичаїв, жорстокість у взаєминах між близькими родичами – раннім творам Реймонта властива похмура палітра, проте майстерність молодого прозаїка вразила багатьох шанувальників красного письменства. Рідкісна спостережливість, філігранність інтонацій, тяжіння до барвистості, живописної пластичності образів – усі ці риси визначають своєрідність таланту Реймонта, а його пейзажі уже в ранніх творах справляють значний вплив на читача.

Оповідання Реймонта того періоду увійшли до збірок «Зустріч» («Spotkanie», 1897), «Перед світанням» («Przedswitem», 1902), «Зі щоденника» (1903). З ними тематично пов'язана створена пізніше, але визнана найвидатнішою у селянському циклі Реймонта повість «Справедливо» («Sprawiedliwie», 1899).

У 1896 р. вийшов друком перший великий твір Реймонта – роман «Комедіантка» («Komedjantka»), а в 1897 р. його продовження – роман «Ферменти» («Fermenty»). У 1899 p. Реймонт видав двотомний роман «Обіцяна земля» («Ziemia obiecana»), присвячений Лодзі другої половини XIX ст. – «польському Манчестерові».

У письменника виникає задум створити епопею про землю, про польське селянство, про народ. Світову славу здобув роман «Селяни» («Chlopi», 1904–1909) – вершина творчості Реймонта, підсумок ідейних і естетичних шукань письменника. «Селяни» – найкращий у польській літературі твір про село –складається з чотирьох частин: «Осінь», «Зима» (1904), «Весна» (1906), «Літо» (1909). На широкому соціальному тлі у романі простежується історія родини куркуля Мацея Борини. «Селяни» — епічний шедевр. Будучи видатним майстром композиції, Реймонт розкрив свій талант у всьому його розмаїтті: основну сюжетну лінію супроводжують інші колізії, створюючи єдину, цілісну образну структуру, відтворюючи широку панораму сільського життя.

Реймонт — письменник рідкісного епічного таланту, широкого тонального діапазону. Його творчий метод поєднував традиції епічного реалізму з елементами натуралізму та лірико-імпресіоністськими і символістськими тенденціями польської прози на зламі століть.

У 1924 р. Шведська академія присудила Реймонту Нобелівську премію «за видатний національний епос-роман «Селяни», а 5 грудня 1925 р. письменника не стало.

Виставка, присвячена талановитому майстру слова, триватиме до кінця червня 2014 р.

Огляд виставкової роботи
252Виставки і інші масові заходи
8Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
22Події 2017
36Події 2016
32Події 2015
42Події 2014
Давні скарби Поділля
Палітра моїх фантазій
Зимова феєрія, виставка-конкурс
Виставка килимів Степана Ганжі
Лине пісня, до дня створення хору «Вінниця»
Переображення Господньою Любов’ю
Мистецтво оригамі
Барвисті традиції Наддністрянщини
Виставка фіалок
Сармати, виставка
Народні майстри Вінничини, виставка
Виставка «Мандрівники»
Благодійні дні в нашому музеї
100-річчя Першої світової війни
Друзі нашого дитинства
25-річчя Балтійського шляху
Відкриття площі Тараса Шевченка
Урочистості до Дня Незалежності
Мистецьке перехрестя Меснянкіних
Виставка кактусів «Колюче диво»
Духовне життя очима фотомайстрів
Барвисті шати православних ікон
Купальський виїзд автомузею
Виставка Крістіни Зарубенко
Незаживаюча рана Афгану
Назустріч 100-річчю Української марки
Станіслав Реймонт
Бієнале «Світ у клаптику»
Повір у себе
Подаруй музею експонат
Хустина моя терновая
Під вітрилами історії
Єднання душі з природою
Мудрість та краса подільської писанки
Вінниччина в роки війни
Шевченкіана у листівці
Букет фіалок
Гортаючи сторінки «Кобзаря»
Польські акценти Києва
Подільський Святвечір. Багата кутя
Подільська народна ікона
Феномен традиційної ляльки
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009

Календар подій

Перегляньте наш календар всіх виставок і інших масових заходів, які будуть відбуватися протягом року у нашому музеї

Перейти до календаря...