Сармати, виставка

Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Період роботи виставки: 15.10.2014 - 14.11.2014

15 жовтня 2014 року у малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилася виставка «Сармати», приурочена до 30-ї річниці дослідження унікальної пам’ятки археології поблизу с. Пороги Ямпільського р-ну.

1984 рік назавжди увійшов в історію української археологічної науки. Протягом жовтня-листопада неподалік с. Пороги на Ямпільщині експедиція Вінницького краєзнавчого музею під керівництвом Бориса Лобая зробила сенсаційне відкриття. Розкопуючи один з давніх, майже зрівняних з землею курганів, археологи виявили поховання сарматського можновладця. Померлий лежав у дубовому саркофазі, поруч знаходились римські амфори, численні золоті та срібні прикраси, дорога зброя, і, головне, – золота гривна, символ влади. Все це засвідчувало, що свій останній притулок тут знайшов не просто знатний сармат, а цар.

На виставці експонуються знахідки з царського поховання. Переважно, це речі, які підкреслюють високий статус свого власника: дорогоцінні прикраси та зброя. На багатьох предметах зображено знаки-тамги. Вони були своєрідними гербами сарматських вождів і дали можливість вченим привідкрити таємницю імені похованого у Порогах царя. Пошуки власника тамги привели дослідників в античне місто Ольвію, де в І ст. н. е. вона карбувалася на монетах поряд із зображенням сарматського царя Інесмея.

Поруч з чоловічим царським похованням було ще одне – жіноче. Зважаючи на багатство речей, що супроводжували небіжчицю, вона також була представницею вищих сходинок ієрархії сарматського суспільства, можливо, царицею.

Пізніше, протягом 80-х – початку 90-х років на Вінниччині були досліджені й інші заможні сарматські поховання. Знахідки, виявлені під час цих розкопок, дозволяють зазирнути в духовний світ давніх кочівників, втілений у обряді та опредмечений в поховальному супроводі сарматської знаті.

На особливу увагу заслуговують представлені на виставці ювелірні вироби. Вони відображають світогляд, естетичні вподобання, технологічні досягнення та коло торговельних зв’язків сарматських спільнот. Прикраси з жіночого поховання, відкритого в Гордіївці Тростянецького р-ну у 1986 року, є чудовими зразками звіриного стилю сармат. У них відображені головні кочівницькі символи: кінь та сонце. Прикраси з жіночого поховання, дослідженого поблизу с. Северинівка Ямпільського р-ну, ілюструють іншу характерну рису сарматського ювелірного мистецтва – поліхромію.

Виключний інтерес викликає комплекс сарматської жриці, відкритий поблизу с. Писарівка Ямпільського р-ну в 1992 році. Це поховання містило нетиповий набір предметів, використання яких носило культовий характер.

Сарматські коштовності, знайдені на теренах Вінниччини, неодноразово ставали об’єктом захоплення цінителів давнього мистецтва з інших країн. Вони побували на виставках в італійських містах Ріміні і Тренто, в м. Лінц (Австрія) та м. Ганновер (Німеччина). Сьогодні ознайомитись з колекцією мають нагоду і вінничани.

Виставка діятиме з 15 жовтня по 14 листопада щоденно з 11.00 до 16.00, крім понеділка.

Перегляд фотогалереї «Курган сарматського вождя»
Огляд виставкової роботи
254Виставки і інші масові заходи
1Події 2024
9Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
22Події 2017
36Події 2016
32Події 2015
42Події 2014
Давні скарби Поділля
Палітра моїх фантазій
Зимова феєрія, виставка-конкурс
Виставка килимів Степана Ганжі
Лине пісня, до дня створення хору «Вінниця»
Переображення Господньою Любов’ю
Мистецтво оригамі
Барвисті традиції Наддністрянщини
Виставка фіалок
Сармати, виставка
Народні майстри Вінничини, виставка
Виставка «Мандрівники»
Благодійні дні в нашому музеї
100-річчя Першої світової війни
Друзі нашого дитинства
25-річчя Балтійського шляху
Відкриття площі Тараса Шевченка
Урочистості до Дня Незалежності
Мистецьке перехрестя Меснянкіних
Виставка кактусів «Колюче диво»
Духовне життя очима фотомайстрів
Барвисті шати православних ікон
Купальський виїзд автомузею
Виставка Крістіни Зарубенко
Незаживаюча рана Афгану
Назустріч 100-річчю Української марки
Станіслав Реймонт
Бієнале «Світ у клаптику»
Повір у себе
Подаруй музею експонат
Хустина моя терновая
Під вітрилами історії
Єднання душі з природою
Мудрість та краса подільської писанки
Вінниччина в роки війни
Шевченкіана у листівці
Букет фіалок
Гортаючи сторінки «Кобзаря»
Польські акценти Києва
Подільський Святвечір. Багата кутя
Подільська народна ікона
Феномен традиційної ляльки
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009