Витинанка — один із видів українського народного декоративного мистецтва, що має глибокі і багаті традиції. Це сюжетні та орнаментальні прикраси житла, ажурно або силуетно витяті ножицями, вирізані ножем з білого й кольорового наперу. їх використовували для прикрашування стін, вікон, полиць, груб, коминів, печей.
Українські народні витинанки як прикраси сільських хатів з’явилися в середині XIX ст. незалежно від писарських і дворянських витинанок. Орнамент традиційних витинанок здебільшого геометричний і рослинний, траплялись також антропо- та зооморфні фігурки.
Витинанки XX ст. вирізняються високохудожньою майстерністю. З роками у кожному регіоні та в багатьох осередках вони набували своєрідних локальних рис щодо трактування матеріалу, форми, силуету, технічної вправності, відчуття ритму, пропорцій, симетрії та багатства орнаментики.
Сучасні витинанки перестали бути лише селянськими виробами та хатніми прикрасами. Якщо ще у 20-30-ті рр. їх використовували для оздоблення клубів, читалень, стіннівок і плакатів, то вже з 60-их рр. витинанка, як вид народного мистецтва, експонується на виставках. До техніки витинання і мотивів народних візерунків все частіше звертаються сучасні художники та народні майстри.
На Вінниччині витинанкарство стало потужно відроджуватися в кінці 80-их на початку 90-х рр. в Могилів-Подільському р-ні, зокрема, завдячуючи нашій знаній «Горлиці», заслуженому працівнику культури України Марії Руденко з с. Слобода-Яришівська, з ініціативи якої було започатковане Всеукраїнське свято народного мистецтва «Українська витинанка» (1993 р.). Це свято проводиться раз в три роки в м. Могилів-Подільський і з кожним разом збирає все більше і більше учасників з усіх куточків України. Набувши широкого розголосу, у 2011 р. свято набуло статусу Міжнародного. Крім українських витинанкарів, його учасниками стали майстри з країн ближнього зарубіжжя (Молдова, Білорусія, Польща, Росія, Литва, Румунія). У вересні цього року відбулось вже II Міжнародне свято народного мистецтва «Українська витинанка».
Нинішня обласна виставка «Мережана душа Поділля» має на меті ознайомити Вінничан та гостей нашого міста з розмаїттям витинанок подільських майстрів та з роботами, виготовленими учасниками всеукраїнського і міжнародного свята народного мистецтва «Українська витинанка» всіх років. В експозиції виставки представлено 134 витинанки, в тому числі 5 великих спільних робіт, створених під час проведення свята «Українська витинанка» в різні роки. До експозиції виставки ввійшла велика кількість робіт майстрів-учасників свята, які зберігаються в Музеї витинанки при Могилів-Подільському міському Будинку народної творчості та у фондах Вінницького обласного центру народної творчості.
Свої роботи на виставку представили майстри витинанки Вінниччини – Оксана Городинська, Марія Гоцуляк, Тетяна Мороховець, Регіна Трейгер, Лариса Власова, Інна Лабун, Анна Гогііна, Леся Паладійчук, Людмила Сорочинська Юрій Кафарський (м. Могилів-Подільський); Дмитро Власійчук, Дар’я Громова, Вікторія Козаченко, Наталя Камбарова, Анна Панаскевич (м. Хмільник); Віктор Наконечний (с. Клембівка Ямпільського р-ну); Василь Слободяшок, Світлана Поляруш, Ліна Концевич, Анастасія Філінська, Світлана Колногозюк (м. Вінниця); Наталія Гуляєва (с. Рахни-Лісаві Шаргородського р-ну); Людмила Альошкіна (с. Букатинка Чернівецького р-ну) та Ірина Козловська (м. Жмеринка).
Прикрасою експозиції виставки є витинанки незабутніх подільських майстрів з колекцій Могилів-Подільського районного музею етнографії і народного мистецтва ім. М. А. Руденко та обласного краєзнавчого музею. Зокрема, це роботи Марії Руденко, Олександра Салюка та його доньок – Людмили і Валентини, а ще Валентини Васильєвої та Сергія Танадайчука.
Сподіваємось, що відвідувачів порадує розмаїття цього дивовижного мережива витинанок, що несе в собі добру енергетику і теплоту рук наших майстрів.
Виставка триватиме до 24 січня 2016 р.