Виставка килимів Степана Ганжі

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 4.12.2014 - 28.01.2015

До 200-ліття з дня народження Т. Г. Шевченка в рамках програми святкування ювілею Великого Кобзаря 4 грудня 2014 р. о 15 год. у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилася виставка нашого видатного земляка, знаного майстра килимарства, лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка Степана Ганжі «Я килимами простелю твій шлях до волі, рідний краю».

В експозиції представлені твори майстра, які ввійшли до класики українського сучасного килимарства (з колекції Дирекції художніх виставок України, Національної спілки народних майстрів України) та килими, нещодавно зняті з ткацького верстату.

Дванадцять килимів на теми української історії та фольклору, поданих у творчому трактуванні національного бароко та народних декоративних традицій, складають епічне враження. Суттєвим додатком є розповідь про самого митця, яка містить фотографії та віршовані сповіді Степана Ганжі.

Степан Олександрович народився на Вінниччині 18 квітня 1942 р. у с. Жорнище Іллінецького району у сільській родині. Його батько, Олександр Ганжа, все життя працював з глиною – робив посуд і неймовірно виразні невеличкі скульптури, які потім прославили його ім’я. Юнацькі роки і теплі спогади Степана Олександровича пов’язані з Вінницею, де він навчався певний час. Артистичне обдарування привело його до хореографічного училища і до блискучої двадцятирічної танцювальної кар’єри у хорі ім. Г. Верьовки, по закінченні якої Степан Ганжа звернувся до інших видів творчості. Він почав малювати, писати вірші.

Захопившись килимарством, майстер самотужки опанував це вишукане мистецтво. За короткий час Степан Ганжа здобув славу одного із самобутніх сучасних мистців, творчість якого відзначено званням Заслуженого майстра народної творчості України (2004), преміями імені Данила Щербаківського (2002), Катерини Білокур (2005), імені Сергія Колоса (2008), Національною премію ім. Тараса Шевченка (2010).

Експоновані на виставці роботи вражають індивідуальною виразністю та досконалістю виконання. Майстер у своїх композиціях використовує традиційні мотиви подільського килимарства, образи і символи народного мистецтва – давні елементи геометричного орнаменту, розетки, безкінечники. У його складних, але виважених композиціях переважають барокові рослини, квіти, вазони. Образна мова творів нашого земляка глибоко вкорінена у мистецькі традиції подільського мистецтва, проте, на жаль, на теренах Вінниччини поки не має жодної його роботи.

Попервах я ткав один килим майже рік, - ділиться Степан Ганжа. - Траплялося, що працював місяців зо три, а потім щось не сподобалося, візерунок вийшов не такий, як змалював собі в уяві. Тоді потихеньку все розплутував і снував заново… І так по кілька разів, поки доможуся того, чого прагнув. Тепер я став хитріший, не зав’язую вузлики до кінця. Отож, коли треба щось підправити, розпускаю тільки те місце і помаленьку гачком протягую нитки. Нині можу за рік виткати два-три килими. Це залежить від настрою, здоров’я, і від того, як нитка лягає…

Виставка килимів Степана Ганжі є прекрасним фіналом низки заходів у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї з нагоди святкування ювілею Т. Г. Шевченка – в яскравій особистості подільського майстра знайшли відлуння такі шевченкові риси, як багатогранність обдарування, вміння достукатись у своїй творчості до кожного серця, палка любов до України і болісне переживання за її долю.

Огляд виставкової роботи
263Виставки і інші масові заходи
10Події 2024
9Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
22Події 2017
36Події 2016
32Події 2015
Андрей Шептицький: великий незнаний
В обіймах великого брата
Мережана душа Поділля
Надія наша в Бозі
Світ творчості Рабіндраната Таґора
Школі АІСТ 25 років
Живопис – поезія, яку бачать
Виставка народного мистецтва
Даруймо квіти вчителям
Знахідки в Мурах
На гостини до Подільських міст
Міста і містечка Вінниччини
Народна ікона Поділля
Під вітрилами історії
Воїни світла
Країна мистецьких чар
Бієнале ремесел
Світ подільської родини
Музейний арсенал, виставка зброї
Історія трьох індіанських племен
Іван Півошенко – науковець і митець
На шляху до Перемоги. Виставка
Пам'яті майстра
Шляхами писанкових галактик
Свята у подільській світлиці
Букет фіалок. Виставка
Нев'янучий сад. Виставка рушників
Миротворчість. Шлях надії
Подільський Святвечір. Багата кутя
Давні скарби Поділля
Палітра моїх фантазій
Виставка килимів Степана Ганжі
42Події 2014
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009

Календар подій

Перегляньте наш календар всіх виставок і інших масових заходів, які будуть відбуватися протягом року у нашому музеї

Перейти до календаря...

Що пропонує музей

  • Зали експозиції +

    Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
  • Стаціонарні виставки +

    Музей має три виставкові зали Детальніше
  • Пересувні виставки +

    Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
  • Колекції музею +

    Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
  • 1