Музейний арсенал, виставка зброї

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 08.05.2015 - 19.07.2015

8 травня 2015 р. о 12:00 у Малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрито виставку зброї «Музейний арсенал», приурочену до 70-річчя Великої Перемоги і Міжнародного дня музеїв.

Зброя з’являється фактично з появою самої людини. Будь-яку палицю або камінь, який первісна людина використовувала для полювання, оборони від тварин чи собі подібних, можна вважати зброєю. З часом виникає велика кількість різноманітних видів зброї, окремі її зразки стають ознакою статусу та чудовими творами мистецтва, інші – знаряддями масових убивств під час військових конфліктів.

На виставці представлена зброя від доби пізнього палеоліту (40-10 тис. р тому) до сучасності. Особливість побудови виставки дозволяє простежити зміни окремих видів озброєння у їх історичному розвитку. Найдавнішим із представлених зразків зброї є ручне рубило доби пізнього палеоліту, яке в першу чергу було багатофункціональним знаряддям праці.

Прямими нащадками рубила можна вважати сокири, які завдяки своїй універсальності, були популярним видом зброї протягом тисячоліть. На виставці представлено зразки від крем’яних сокир часів неоліту (VII-V тис. до н. е.) до чудових парадних металевих сокир доби пізнього середньовіччя та нового часу.

В кам’яну добу з’являється вид зброї, що дозволяє уражати ціль на досить великій відстані – лук та стріли. В експозиції представлено крем’яні вістря стріл часів неоліту і трипілля (IV-III тис. до н. е.), бронзові наконечники, що належали скіфам – відомим з історії вправним лучникам, залізні вістря стріл різних типів часів Давньої Русі. На особливу увагу заслуговує композитний лук XVII-XVIII ст. і стріли цього ж періоду.

Списи і дротики також належать до найдавніших видів зброї. Вони виникають ще за кам’яної доби. У новітній час списи вийшли із бойового застосування, проте їх своєрідним нащадком можна вважати багнет на вогнепальній зброї, який активно використовувався в ХХ ст.

Виставка презентує різні види озброєння – від найдавніших і до сучасних засобів ураження броньованої техніки. Власне, від каменюки до базуки.

Представлено як зброю військового призначення, так і цивільного – мисливську і засоби самооборони.

Особливу увагу привертає англійський палаш початку ХІХ ст. офіцерів Лейб-гвардії кінного полку у відмінному стані (з гравіюванням «Hamburger & Co»). Палаш є різновидом довгоклинкової холодної зброї колючо-ріжучої та рублячої дії. Ця зброя використовувалась у славнозвісній битві при Ватерлоо і є яскравим втіленням тогочасної епохи. У дизайні та функціональному призначенні палаша відчутний вплив німецьких тенденцій у виготовленні такого виду зброї. Безперечно, предмет становить світову історико-культурну цінність.

Екзотичного шарму експозиції додає японська зброя: 2 морські мечі кай-гунто 1937/1938 р., оформлені в традиційному японському стилі; старовинний клинок ХVІ ст., який міг належати нащадку самурайського роду.

Інтерес відвідувачів викличе шпага офіцера Російської імперії зразка 1798 р. драгунська шашка зразка 1881 р., шпага гвардійців короля Прусії зразка 1886 р., китайські мечі «дао» тощо.

Мисливців заінтригує рушниця ХІХ ст. для промислового полювання на качок довжиною понад 2 метри. Експоновані предмети належать до колекції Вінницького обласного краєзнавчого музею та музею О. В. Суворова с. Тиманівка Тульчинського району.

Огляд виставкової роботи
252Виставки і інші масові заходи
8Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
22Події 2017
36Події 2016
32Події 2015
Андрей Шептицький: великий незнаний
В обіймах великого брата
Мережана душа Поділля
Надія наша в Бозі
Світ творчості Рабіндраната Таґора
Школі АІСТ 25 років
Живопис – поезія, яку бачать
Виставка народного мистецтва
Даруймо квіти вчителям
Знахідки в Мурах
На гостини до Подільських міст
Міста і містечка Вінниччини
Народна ікона Поділля
Під вітрилами історії
Воїни світла
Країна мистецьких чар
Бієнале ремесел
Світ подільської родини
Музейний арсенал, виставка зброї
Історія трьох індіанських племен
Іван Півошенко – науковець і митець
На шляху до Перемоги. Виставка
Пам'яті майстра
Шляхами писанкових галактик
Свята у подільській світлиці
Букет фіалок. Виставка
Нев'янучий сад. Виставка рушників
Миротворчість. Шлях надії
Подільський Святвечір. Багата кутя
Давні скарби Поділля
Палітра моїх фантазій
Виставка килимів Степана Ганжі
42Події 2014
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009

Що пропонує музей

 • Зали експозиції +

  Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
 • Стаціонарні виставки +

  Музей має три виставкові зали Детальніше
 • Пересувні виставки +

  Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
 • Віртуальний тур +

  Пропонуємо пройтись залами музею за допомогою 3D-туру Детальніше
 • Колекції музею +

  Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
 • 1