Літопис Свято-Троїцької церкви містечка Жванця. Презентація книги

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Дата події: 23.03.2016

23 березня 2016 р. у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулася презентація книги «Літопис Свято-Троїцької церкви містечка Жванця» (1869-1898).

Дана книга з’явилась внаслідок декількох збігів обставин. В першу чергу, молодший науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець», археолог м. Кам’янця-Подільського Руслан Нагнибіда, працюючи над дисертаційним дослідженням про замки Поділля, аналізуючи матеріали з архівів Польщі, Туреччини та Франції, відшукав в архівах Парижу картографічні матеріали.

Провівши їх аналіз, йому вдалось локалізувати літописне місто Плав, що згадується у руських літописах під 1213 (1219) р. Тому дослідник, розгадавши таємниці історичного минулого Х-ХІІІ століть Середнього Подністров’я, планував видати книгу про містечко Жванець із поясненням, як літописний Плав отримав назву Жванець. В книзі планувалось здійснити опис всіх пам’яток культурної спадщини містечка Жванця. Складовою книги мав бути і Літопис Свято-Троїцької церкви містечка Жванця, що як рукопис зберігається у фондах Кам’янець-Подільського музею-заповідника. Проте дослідник зрозумів, що йому складно реалізувати задуману ідею і він у співавторстві із науковим співробітником Іриною Ладоренко, що є філологом за освітою, вирішили упорядкувати історичне джерело другої половини ХІХ століття, що написане російською мовою. Вступ та висновки до «Літопису» подані, крім української, польською, англійською, німецькою та французькою мовами.

У книзі видрукувано «Літопис», що вели чотири священики від 1869 по 1898 р.: про важливі події, що відбувались у містечку із власним баченням історичного минулого. Священик Василій Яворський, який протягом 1874-1893 рр. провадив богослужіння та найбільше зробив записів до «Літопису», здійснює впродовж 18 років реформу – перенести базарний день із неділі на вівторок, тому що народ спивається та не ходить до церкви. У 1892 р. йому все ж таки вдається не лише перенести базар з неділі на вівторок, але й відкрити школу для дітей.

Проте реформаторські нововведення не подобались як мешканцям містечка, так і чиновникам, що провадили будівництво школи. Залишається нез’ясованим за яких обставин і з якою метою священика Василія Яворського після довгих років кропіткої служби приходським священиком та відстоювання інтересів своїх парафіян, власної думки щодо покращення стану релігійності та освіченості мешканців Жванця, у 1893 р. переводять в с. Демківку Брацлавського повіту Подільської губернії (тепер Олександрівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області). Проте, це історія вже для зовсім іншого дослідження у наступних книгах.

Церковні літописи, що велись священиками у другій половині ХІХ ст. у Подільській губернії заслуговують уваги дослідників історії краю і чекають свого вивчення і публікування. Дане видання є цінним джерелом не лише для істориків, краєзнавців, священиків, а й всіх, хто цікавиться минулим малих міст України і в яких проходили та впроваджувались так довго і болісно порядки та норми права, що змінювали звичний уклад та підвищували культурний рівень населення.

Книга «Літопис Свято-Троїцької церкви містечка Жванця» вирізняється оригінальним дизайном, наявністю унікальних світлин та документів.

Молодий науковець Руслан Нагнибіда, який провів цю презентацію, зацікавив присутніх емоційною розповіддю, цікавими ілюстраціями, зумівши образно та яскраво змалювати минуле типового подільського містечка.

Огляд виставкової роботи
259Виставки і інші масові заходи
6Події 2024
9Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
22Події 2017
36Події 2016
На Маланки та Василя
Я українець і цим пишаюсь
Візит керівників Вінниці
Космічні мальви Юлі Гушул
Яворівська іграшка-забавка
Саксонське дзеркало і Магдебурзьке право
68 виставка народного мистецтва
Осіння виставка фіалок
Віхи державотворення на Вінниччині
Голокост очима документів
Відкриття музею Миколи Леонтовича
Килими і гобелени Вінниччини
Виставка художника Михайла Мігріна
Українська вишита картина
Світ у клаптику
Свято музею
Автографи, автографи…
Музей – відкритий простір
Невидимий сад. Виставка естампу
Чорнобиль очима дітей
Автентичне мистецтво Вінниччини
Конкурс на кращу світлину
На писанці я знову пишу радість
Союз Чорнобиль України
Простір наявності
Літопис Свято-Троїцької церкви
Виставка авторської ляльки
Виставка Ященка «Просценіум – ІІ»
Весняна виставка фіалок
Козацької слави повік не здолати
Диво у дитячих долонях
Казковий світ Марії Примаченко
Проект пам’ятного знаку М.Шимку
Подільський Святвечір-2016
Андрей Шептицький: великий незнаний
Мережана душа Поділля
32Події 2015
42Події 2014
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009

Що пропонує музей

 • Зали експозиції +

  Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
 • Стаціонарні виставки +

  Музей має три виставкові зали Детальніше
 • Пересувні виставки +

  Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
 • Колекції музею +

  Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
 • 1