Відкриття музею Миколи Леонтовича

Оцініть матеріал!
(2 голосів)

Дата події: 22.08.2016

22 серпня 2016 р. в с. Марківка Теплицького району відбулося відкриття музею М. Д. Леонтовича – філії Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Вшанувати пам'ять видатного композитора до Марківки прибули заступник Міністра молоді та спорту України Олександр Ярема, голова Вінницької обласної державної адміністрації Валерій Коровій, голова обласної Ради Анатолій Олійник, народний депутат України Микола Кучер, керівники обласних департаментів та управлінь, науковці та низка творчих колективів області та України.

Головна мета нової експозиції – уславлення імені нашого видатного земляка Миколи Дмитровича Леонтовича – видатного українського композитора, хорового диригента, фольклориста, педагога i громадського діяча, який вписав яскраву сторінку в історію української музики. Його життя – це приклад самовідданого служіння Україні, справі відродження української культури, зокрема, хорового мистецтва.

Микола Леонтович народився 13 грудня 1877 р. в с. Селевинці, присілку с. Монастирок Брацлавського повіту на Поділлі (нині Немирівського району на Вінниччині) у родині сільського священика.

Роки навчання пройшли у підготовчому класі Немирівської гімназії (1887), Шаргородському духовному училищі (1888–1892) та Кам’янець-Подільській духовній семінарії (1892–1899), де вивченню хорової музики і співу відводилося важливе місце.

Після закінчення семінарії Микола Дмитрович працював у Чукiвськiй двокласній школі. Саме тут у 1901 р. з’явилася «Перша збірка пісень з Поділля». Згодом М. Леон-тович викладав у Тиврівському духовному училищі (у цей період композитор одружився з Клавдією Ферапонтівною Жовткевич), Вінницькій церковно-вчительській школі, де завершив роботу над «Другою збіркою пісень з Поділля», вчителем музики у залізничній школі Гришино (нині м. Красноармійськ) на Донбасі, викладачем співів у Тульчинському єпархіальному жіночому училищі. Це був час композиторської зрілості і великих творчих звершень Леонтовича, у цей період у доробку композитора з’явився геніальний «Щедрик».

23 січня 1921 р. у батьківській хаті в с. Марківка від руки вбивці передчасно трагічно загинув всесвітньо відомий великий композитор Микола Дмитрович Леонтович, якого справедливо називають «Українським Бахом».

slide1.jpg
slide2.jpg
slide3.jpg
slide4.jpg
slide5.jpg
slide6.jpg
previous arrow
next arrow

У грудні 1977 р. до 100-ліття з дня народження Миколи Дмитровича Леонтовича було відкрито музей у с. Марківка Теплицького району Вінницької області, де колись мешкали рідні митця й він неодноразово гостював у них, та саме тут трагічно загинув і був похований. Автором експозиції та організатором створення музею став Анатолій Завальнюк – кандидат мистецтвознавства, професор Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського. Архітектурний та художній проекти виконав львівський художник Ярослав Ульгурський. У 1982 р. музею було присвоєно звання «народний».

У листопаді 2012 р. експозицію музею було закрито для відвідувачів через аварійний стан приміщення, постало питання про передачу закладу на баланс області. Так, рішенням Вінницької обласної ради у вересні 2015 р. він став філією Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Під час підготовки нової експозиції музею М. Леонтовича працівниками Вінницького обласного краєзнавчого музею було здійснено чималий обсяг робіт. А саме: вивчено літературні джерела про життєвий і творчий шлях видатного композитора, відпрацьовано картотеку ОУНБ ім. Тімірязєва та матеріали Державних архівів Вінницької та Хмельницької областей, Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. Усе це дало можливість представити на новому рівні життєвий, творчий шлях видатного українського композитора та вшанування його пам’яті.

Реконструкцію приміщення музею та благоустрій його території здійснено приватним виробничо-комерційним підприємством «Будівельник». Благоустрій прилеглої території могили Миколи Леонтовича виконано департаментом будівництва, містобудування та архітектури облдержадміністрації.

До створення сучасної експозиції було залучено архітектора, керівника проектно-виробничої організації «Майстерня музейних проектів», члена Спілки дизайнерів України, Національної спілки архітекторів України Олександра Антонця. Експозицію оснащено системою мультимедійного супроводу.

Національним науково-дослідним реставраційним центром України відреставровано килим ХVІІІ ст. родини Миколи Леонтовича. Зібрано комплекс унікальних предметів для реконструкції кабінету батька композитора – священика Дмитра Феофановича.

Майстерно втілено образ видатного земляка у скульптурному портреті, встановленому біля музею, заслуженим художником України, членом Національної спілки художників України Володимиром Оврахом.

Тож завдяки величезній роботі, що провели фахівці в різних галузях – музейники, архітектори, скульптори, проектанти, будівельники, розумінню та підтримці обласних державної адміністрації та ради, управління культури і мистецтв облдержадміністрації, Теплицьких райдержадміністрації та райради, Степанівської сільської ради тощо, Вінниччина отримала колосальний за своїм значенням заклад культури та гідно увічнила ім’я славетного земляка – всесвітньовідомого композитора Миколи Дмитровича Леонтовича.

Створений музейний комплекс у с. Марківка сприятиме розвитку туристичної галузі регіону та матиме потужний потенціал як осередок музичної культури, а також стане візитівкою Вінниччини.

Тож запрошуємо відвідати музей М. Д. Леонтовича у с. Марківка Теплицького району та обіцяємо незабутні враження.

Огляд виставкової роботи
259Виставки і інші масові заходи
6Події 2024
9Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
22Події 2017
36Події 2016
На Маланки та Василя
Я українець і цим пишаюсь
Візит керівників Вінниці
Космічні мальви Юлі Гушул
Яворівська іграшка-забавка
Саксонське дзеркало і Магдебурзьке право
68 виставка народного мистецтва
Осіння виставка фіалок
Віхи державотворення на Вінниччині
Голокост очима документів
Відкриття музею Миколи Леонтовича
Килими і гобелени Вінниччини
Виставка художника Михайла Мігріна
Українська вишита картина
Світ у клаптику
Свято музею
Автографи, автографи…
Музей – відкритий простір
Невидимий сад. Виставка естампу
Чорнобиль очима дітей
Автентичне мистецтво Вінниччини
Конкурс на кращу світлину
На писанці я знову пишу радість
Союз Чорнобиль України
Простір наявності
Літопис Свято-Троїцької церкви
Виставка авторської ляльки
Виставка Ященка «Просценіум – ІІ»
Весняна виставка фіалок
Козацької слави повік не здолати
Диво у дитячих долонях
Казковий світ Марії Примаченко
Проект пам’ятного знаку М.Шимку
Подільський Святвечір-2016
Андрей Шептицький: великий незнаний
Мережана душа Поділля
32Події 2015
42Події 2014
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009

Що пропонує музей

 • Зали експозиції +

  Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
 • Стаціонарні виставки +

  Музей має три виставкові зали Детальніше
 • Пересувні виставки +

  Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
 • Колекції музею +

  Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
 • 1