З глибин українських традицій: килими і гобелени Вінниччини

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Період роботи виставки: 18.08.2016 - 09.10.2016

До Дня Незалежності України у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею 18 серпня 2016 р. відкрилася виставка «З глибин українських традицій: килими і гобелени Вінниччини», де представлено 25 експонатів, а саме – славнозвісні подільські килими.

Колекція, що презентується - це килими з фондів краєзнавчого музею, обласного центру народної творчості, приватної колекції Віктора Косаківського), а також твори сучасних майстрів, що продовжують традиції народного ткацтва, серед яких наші знані земляки: лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Степан Ганжа, Петро Ганжа (м. Київ), відомі вінницькі митці Олена Кізімова, Галина Чекіна, заслужений художник України Олександр Ковальчук (1962 – 2011).

На Поділлі здавна ткали безворсові килими двох видів – з рослинним і геометричним орнаментами. Килимові вироби були важливим компонентом інтер’єру подільського житла. Особливу цінність становлять килими вазонного типу. «Вазон» – один з найбільш типових і улюблених орнаментальних мотивів у народному мистецтві подолян. На площині килима бувало по 3-6 геометризованих «вазонів» із рослинами, розміщеними в ряд.

Інколи між основними великими мотивами розташовані додаткові, менші квіти, пагони, які заповнюють вільні проміжки. Характерною особливістю східноподільських килимів вазонного типу є введення в їхню композицію зображень птахів, звірів, людей (вершників, озброєних воїнів, мисливців, музикантів тощо), жанрових сцен.

slide1.jpg
slide2.jpg
slide3.jpg
slide4.jpg
slide5.jpg
previous arrow
next arrow

У межах сучасної Вінниччини також ткали килими з великими ромбовидними фігурами, закомпонованими правильними рядами, з каймою із тих же знаків або стилізованих квітів. Трапляються монументальні восьмипроменеві розетки-зірки ромбічних обрисів.

Килими, представлені на виставці, походять з осередків Бершадського району (с. Війтівці, с. Шляхова), Крижопільського району (с. Вільшанка, с. Городківка), Томашпільського району (с. Стіна), Тиврівського району (с. Шершні) та з смт Піщанка. Більшість килимів з Чечельницького району з приватної колекції Віктора Косаківського, виготовлені в 40-60-х рр. ХХ ст. Їх авторами є сестри Жмурко (Косаківська) Соломія (1899-1979) та Остаф’єва (Косаківська) Палажка (1905-1991).

На особливу увагу заслуговує килим 30-х років з колекції ВОКМ, витканий на кроснах технікою «кругляння» в артілі «Художня праця» (с. Городківка Крижопільського району). Орнамент вазонного типу для нього створено за зразком килима кінця ХVІІІ – першої половини ХІХ ст. Подільське ткацтво і вишивка у народному мистецтві вигранилися протягом віків у ремісничі шедеври бездоганності смаку і наповненості сенсу. Майстри вінниччини, які обрали фахом художній текстиль, беруть з тих чистих джерел мистецькі ідеї, ясні барви, орнаментальні мотиви.

Свого часу у монументальних масштабах створив низку гобеленів Юрій Кізімов, що зараз зберігаються у художніх музеях Вінницької області. На виставці представлено роботи Олени Кізімової, що відрізняються новаторськими пошуками у колориті та просторовій композиції. Контрасти кольору, фактур і технік ткання притаманні гобеленам Галини Чекіни. Олександр Ковальчук творчо використовував у гобелені цитати з народного мистецтва. Петро та Степан Ганжі, ґрунтуючись на подільській орнаментиці, вводять багату сюжетну канву з української героїчної історії та з етнографії. Виставка свідчить про безперервність українських мистецьких традицій.

Виставка працюватиме до 9 жовтня 2016 р.

Огляд виставкової роботи
259Виставки і інші масові заходи
6Події 2024
9Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
22Події 2017
36Події 2016
На Маланки та Василя
Я українець і цим пишаюсь
Візит керівників Вінниці
Космічні мальви Юлі Гушул
Яворівська іграшка-забавка
Саксонське дзеркало і Магдебурзьке право
68 виставка народного мистецтва
Осіння виставка фіалок
Віхи державотворення на Вінниччині
Голокост очима документів
Відкриття музею Миколи Леонтовича
Килими і гобелени Вінниччини
Виставка художника Михайла Мігріна
Українська вишита картина
Світ у клаптику
Свято музею
Автографи, автографи…
Музей – відкритий простір
Невидимий сад. Виставка естампу
Чорнобиль очима дітей
Автентичне мистецтво Вінниччини
Конкурс на кращу світлину
На писанці я знову пишу радість
Союз Чорнобиль України
Простір наявності
Літопис Свято-Троїцької церкви
Виставка авторської ляльки
Виставка Ященка «Просценіум – ІІ»
Весняна виставка фіалок
Козацької слави повік не здолати
Диво у дитячих долонях
Казковий світ Марії Примаченко
Проект пам’ятного знаку М.Шимку
Подільський Святвечір-2016
Андрей Шептицький: великий незнаний
Мережана душа Поділля
32Події 2015
42Події 2014
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009

Що пропонує музей

 • Зали експозиції +

  Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
 • Стаціонарні виставки +

  Музей має три виставкові зали Детальніше
 • Пересувні виставки +

  Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
 • Колекції музею +

  Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
 • 1