Коштовні сторінки історії Поділля

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Період роботи виставки: 19.04.2016 - 19.06.2016

У малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею розпочинає роботу виставка «Коштовні сторінки історії Поділля», що діятиме з 19 квітня по 19 червня, щоденно, крім понеділка, з 11:00 до 17:00. Це унікальна можливість побачити дорогоцінні ювелірні прикраси, предмети торевтики, парадну зброю та скарби з фондової збірки музею. Матеріали, що експонуються, належать до різних періодів історії нашого краю: від трипілля до Нової доби.

Серед представлених на виставці коштовностей найдавніші на Вінниччині прикраси-обереги з глини та міді (трипільська культура IV-III тис. до н. е.) та перші в Україні золоті ювелірні вироби доби бронзи (XV-Х ст. до н. е.). Надзвичайно яскравою є колекція сарматського золота. На особливу увагу заслуговує комплекс прикрас, знайдених у похованні сарматського можновладця, який, на думку вчених, є відомим в історії сарматським «царем» Інесмеєм.

Однією з тем виставки є скарби. Поява скарбів, зазвичай, пов’язана з періодами небезпеки та гострих соціальних потрясінь. Серед представлених експонатів – найдавніші монетні скарби на Вінниччині (належать до часів черняхівської культури ІІІ-IV ст. н. е.). Застібки-прикраси – фібули та предмети римського імпорту – коштовності часів черняхівської культури.

Підвіски ранньослов’янського періоду V-VIII ст. презентують пеньківську археологічну культуру. До цього ж періоду належать матеріали з унікальної пам’ятки археології – ювелірної майстерні V-VІ ст. в с. Бернашівка Могилів-Подільського району. В майстерні було виявлено 64 ливарні форми, за допомогою яких можна було виготовити близько 100 різних прикрас. Бернашівський комплекс надав можливість відстежити окремі риси спадкоємності у ювелірному мистецтві слов’ян впродовж усього І тис н. е., став зв’язною ланкою між ювелірними традиціями черняхівської культури та Київської Русі.

Давньоруські коштовності представлені срібними прикрасами з городища літописних племен уличів Х ст. Надзвичайно цікавим експонатом є натільний хрестик, виявлений у кочівницькому могильнику ХІІІ ст. Сьогодні це найдавніший з відомих на Вінниччині індивідуальний предмет християнського культу.

img6.jpg
img1.jpg
img8.jpg
img2.jpg
img3.jpg
img4.jpg
img5.jpg
img7.jpg
previous arrow
next arrow

Крім прикрас на виставці демонструється меч та парадний шолом доби високого середньовіччя. Ці предмети були не тільки військовими атрибутами, але і ознаками високого статусу їх власників.

Серед експонатів Нової доби експоновано частину скарбу столового срібла XVIII – XIX ст., яке належало родині Ґрохольських. Скарб було знайдено у Вінниці в 1985 р. під час будівельних робіт на розі вулиць Льва Толстого і Малиновського. Скарб нараховує 192 предмети вагою 31 кг. Срібло виключно столове: виделки, ножі, ложки, таці, блюда тощо. Також цей період представлений срібними шатами ікон, скриньками та парадною булавою, що, за легендою, належала родині Замойських.

Вартість вхідних квитків для учнів та студентів – 10 грн, дорослих – 20 грн. Екскурсійне обслуговування – 100 грн (з групи). Довідки за тел.: (0432) 67-20-93, 67-28-12.

Огляд виставкової роботи
252Виставки і інші масові заходи
8Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
22Події 2017
Іван Горобчук. Мистецькі одкровення
140-річчя Миколи Леонтовича
Another brick in the wall / Ще одна цеглина в стіні
Дні Японії у Вінниці
69 виставка народного мистецтва
Майстерня Ірини Савчук
Старообрядці Поділля
Фестиваль військово-історичної реконструкції
Під янгольським крилом. Релігійна виставка
Військово-польовий Арт
Виставка Тараса Паращука
Бієнале українських ремесел
Козацька та самурайська зброя
Бути собою. До 125-ліття Йосипа Сліпого
Анімалістичні фантазії
Подільські мандри: слідами Наполеона Орди
Коштовні сторінки історії Поділля
Самаритяни з Маркової
Казкові барви витинанки
Легенда мальовничого Поділля
Виставка ленд-арту
Виставка мікромініатюр "Восьме диво світу"
36Події 2016
32Події 2015
42Події 2014
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009

Що пропонує музей

 • Зали експозиції +

  Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
 • Стаціонарні виставки +

  Музей має три виставкові зали Детальніше
 • Пересувні виставки +

  Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
 • Віртуальний тур +

  Пропонуємо пройтись залами музею за допомогою 3D-туру Детальніше
 • Колекції музею +

  Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
 • 1