Самаритяни з Маркової. Документальна виставка

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 28.03.2016 - 15.04.2016

28 березня 2017 р. у музеї відбулося відкриття документальної виставки «Самаритяни з Маркової», співорганізаторами якої є Генеральне Консульство Республіки Польща у Вінниці, Вінницький обласний краєзнавчий музей та Державний архів Вінницької області.

Виставка розповідає про польську родину Вікторії і Юзефа Ульмів, що пожертвували своїм життям, рятуючи інших. Трагічна історія цієї родини стала поштовхом до створення у селі Марковій, де мешкали Ульми, Музею поляків, котрі віддали своє життя, рятуючи євреїв під час окупації Польщі нацистами у період Другої світової війни.

Віддаючи шану цим мужнім людям, Генеральне Консульство Республіки Польща у Вінниці вирішило поділитися героїчною і водночас жахливою історією цієї сім’ї з українською спільнотою.

У 1939 р. в селі Марковій мешкало тридцять родин євреїв, близько 120 осіб. Влітку та восени 1942-го більшість з них було розстріляно німцями, але частину євреїв сховали у себе сусіди поляки. Однією з таких родин були Ульми. Попри те, що вони самі мали шестеро дітей, приютили під своїм дахом ще дві єврейські родини – Ґольдманів та Шаллів, загалом вісім осіб.

У ті часи до поляків за будь-яку допомогу євреям окупанти застосовували смертну кару. Але, незважаючи на загрозу страти, Ульми продовжували переховувати у себе приречених на знищення єврейських сусідів. У 1944 р. на Ульмів донесли німецьким поліцаям і 24 березня цього ж року родину та євреїв, яких вони переховували, було розстріляно. Загинули не лише Юзеф та Вікторія, нацисти розстріляли також шістьох їхніх дітей. Вікторія Ульма була на дев’ятому місяці вагітності, найстаршій донечці Ульмів, Станіславі, було 8 років.

img6.jpg
img1.jpg
img2.jpg
img3.jpg
img4.jpg
img5.jpg
previous arrow
next arrow

У 1995 р. Вікторію і Юзефа було зараховано до Праведників народів світу, а в березні 2016 р. в селі Марковій відкрито Музей, присвячений усім полякам, які відчайдушно рятували євреїв та заплатили за це своїми життями та життями своїх дітей. Виставка доповнена матеріалами Державного архіву Вінницької області, що розкривають гуманістичну позицію родин вінничан Раданів та Постоловських, які в роки Другої світової війни рятували єврейські сім’ї від розстрілів.

Захід розпочав виступ юних скрипалів, вихованців струнно-смичкових інструментів Вінницької дитячої школи мистецтв «Вишенька» (викладач Котельникова І. Г.). З присутніми своїми враженнями, науковими напрацюваннями поділилися віце-консул Республіки Польща у Вінниці Войцех Мрозовські, науковці Інституту національної пам’яті Польщі, кандидат історичних наук, заступник директора Державного архіву Вінницької області, заслужений працівник культури Фаїна Винокурова. А завершалася презентація показом документального фільму «Реквієм Берегині».

Виставка триватиме до 15 квітня 2017 р.

Огляд виставкової роботи
259Виставки і інші масові заходи
6Події 2024
9Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
22Події 2017
Іван Горобчук. Мистецькі одкровення
140-річчя Миколи Леонтовича
Another brick in the wall / Ще одна цеглина в стіні
Дні Японії у Вінниці
69 виставка народного мистецтва
Майстерня Ірини Савчук
Старообрядці Поділля
Фестиваль військово-історичної реконструкції
Під янгольським крилом. Релігійна виставка
Військово-польовий Арт
Виставка Тараса Паращука
Бієнале українських ремесел
Козацька та самурайська зброя
Бути собою. До 125-ліття Йосипа Сліпого
Анімалістичні фантазії
Подільські мандри: слідами Наполеона Орди
Коштовні сторінки історії Поділля
Самаритяни з Маркової
Казкові барви витинанки
Легенда мальовничого Поділля
Виставка ленд-арту
Виставка мікромініатюр "Восьме диво світу"
36Події 2016
32Події 2015
42Події 2014
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009

Що пропонує музей

 • Зали експозиції +

  Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
 • Стаціонарні виставки +

  Музей має три виставкові зали Детальніше
 • Пересувні виставки +

  Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
 • Колекції музею +

  Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
 • 1