Експозиція колекції сакрального мистецтва з фондів музею

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 15.03.2018 - 15.04.2018

У циклі виставок, присвячених 100-літньому ювілею Вінницького обласного краєзнавчого музею, 15 березня 2018 р. о 15 год. у великій виставковій залі відкривається експозиція колекції сакрального мистецтва з фондів музею. Колекція культових предметів нараховує понад 600 одиниць зберігання (представлено 80).

Переважно це пам’ятки православних, католицьких, старообрядницьких та юдейських громад, що впродовж багатьох століть проживали на теренах сучасної Вінниччини. Формування збірки започатковано у 1920-х роках, в подальшому комплектування відбувалися завдяки експедиціям 1970-1990-х роках, подарунковим акціям – зокрема, художник і колекціонер В. Козюк передав велику колекцію старообрядницької металевої пластики, а також народного іконопису.

Православну духовну культуру подолян презентують ікони від доби українського бароко ХVІІ ст. до початку ХХ ст. Про розквіт українського барокового мистецтва свідчать ікони: «Христос Спаситель» ХVІІ ст.; «Різдво Богородиці. Введення до храму» к. ХVІІ – поч. ХVІІІ ст., в художній мові якої відчутний вплив європейського мистецтва.

Своєю щирістю у створенні образу і наївністю малярської манери чарує народна ікона Поділля, втілюючи уявлення наших пращурів про красу та духовні чесноти людини. Традиційно її писали на дошці, були поширені також багаточасні ікони на полотні. Сюжетне коло подільського іконопису включає зображення Христа та Богородиці, події з їхнього земного життя, релігійну алегорію, а також визначений пантеон святих. Серед перлин колекції – тричасна ікона ХІХ ст. з шанованим у козацькому середовищі Покровом Богородиці та Святими Миколою й Марією Магдалиною. Алегоричний сюжет барокової доби у трактуванні народних малярів бачимо в іконі-картині «Недріманне око» ХVІІІ ст. із зворушливим ліричним віршем.

img1.jpg
img2.jpg
img3.jpg
img4.jpg
img5.jpg
img6.jpg
img7.jpg
img8.jpg
img9.jpg
previous arrow
next arrow

Порівняно невелика збірка обрядових предметів католицької церкви містить срібні та позолочені чаші, потири, дискоси ХVІІІ-ХІХ ст. Зокрема, незвичайний скарб культових речей, знайдений на руїнах костьолу с. Великий Острожок Хмільницького району, серед яких є з клеймом фірми Фраже (Польща). Цікавість викликають напрестольний хрест на символічній горі Голгофі, та вишитий різнокольоровими нитками й бісером панно з сюжетом «Чаша Грааля» поч. ХХ ст.

Цінними є рукописні книги, що входять до колекції культових предметів старообрядницької громади, представники якої, рятуючись від переслідувань після реформи патріарха Никона в Росії, оселились на Поділлі у ІІ пол. ХVІІІ ст. Ікони старообрядців написані місцевими майстрами зі старих зразків з дотриманням канонів і традиційних матеріалів давньоруського іконопису. Вражає масштабна збірка металевих литих ікон та хрестів, виконаних у центрах старообрядництва Москви та Помор’я в кінці ХVІІІ-ХІХ ст. Деякі мають навершя та оздоблені емаллю. Центральне місце у цій колекції посідають композиції з образамами Богородиці, Святих, а також Двунадесяті свята та Деісис.

Сакральні пам’ятки єврейської громади належать до кінця ХVІІІ – початку ХХ ст. Над створенням колекції юдаїки багато працював у 1920-х рр. один із засновників музею Г. Брілінг. Надзвичайно цінною є срібна корона на Тору (Кетер-Тора) початку ХХ ст. Характерними для релігійного вжитку є оксамитовий чохол на Тору (Тора-мантл) ХІХ ст. та дві указки – яди (металева європейського виробництва ХVІІІ ст. і дерев’яна ХІХ ст. місцевого походження). Перлина збірки – ритуальні дерев’яні форми ХІХ ст. для виготовлення печива на юдейське весняне свято Пурим, створені майстрами Східного Поділля.

Колекція постійно поповнюється матеріалами сучасних релігійних громад Вінницької області завдяки закупам, благодійним акціям священства та колекціонерів. Виставка триватиме до 15 квітня 2018 р.

Огляд виставкової роботи
259Виставки і інші масові заходи
6Події 2024
9Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
Викрадачі минулого
Вінницький краєзнавчий музей. 100 років
На крилах творчості. Студентська виставка
Заказник «Згарський». Фотовиставка
Києво-Печерська лавра
Виставка живопису Михайла Довганя
Cолом’яні шедеври Миколи Климовича
Родинні колекції священиків Поділля
Філософія. Виставка художника Никитюка
Життєве кредо Олени Гринник
Світ у клаптику. Бієнале текстилю
Українська Революція на теренах Поділля
В очікуванні дива. Виставка витинанки
З музейної скарбниці
Поділля у мистецьких традиціях
Натхнення майстра у творчості учнів
Виставка музею Крушельницької
Експозиція сакрального мистецтва
Лінія, колір, форма. Виставка Гринюка
Акварельні враження
Раритети музею
Мережане дерево
Іван Горобчук. Мистецькі одкровення
Ще одна цеглина в стіні
22Події 2017
36Події 2016
32Події 2015
42Події 2014
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009