Викрадачі минулого. Врятовані та знищені пам’ятки археології

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 28.11.2018 - 10.02.2019

28 листопада о 15:00 у малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилася виставка «Викрадачі минулого. Врятовані та знищені пам’ятки археології». Пограбування пам’яток археології в Україні набуло масштабів гуманітарної катастрофи. Привернути увагу до цієї проблеми – основна мета авторів експозиції.

Відвідувачі зможуть побачити унікальні старовинні речі, які назавжди замовкли для науковців, оскільки з різних причин були вирвані з історичного контексту. Виставка розповідає про зухвалі пограбування та епізоди знищення давніх поселень і могильників на території Вінницької області. Противагою мовчазним артефактам, на виставці представлені найяскравіші відкриття професійних археологів. Отримати інформацію про суспільство, побут і духовний світ загадкової трипільської культури IV-III тис. до н. е. дозволили багаторічні дослідження поселень біля сіл Кліщів та Ворошилівка Тиврівського району.

Загадковий духовний світ кочівників доби ранньої бронзи розкривають дослідження давніх курганів. На виставці представлені результати роботи українсько-польських експедицій 2011 і 2014 рр. на території Ямпільського району. Створені на основі знахідок графічні реконструкції дозволяють побачити, як виглядав похований біля с. Придністрянське «велетень» та жінка з татуюваннями на руках, чиє поховання відкрили біля с. Пороги. Науковим відкриттям світового рівня залишається комплекс сарматського царя, досліджений у 1984 р. в одному із порозьких курганів. Наші знання про сарматську добу в Україні могли б істотно збідніти, якби цю унікальну пам’ятку пограбували скарбошукачі. Проте чимало невідновної інформації та безцінних реліквій ми втрачаємо через грабіжницькі розкопки курганів.

Нову інформацію щодо поховального обряду черняхівської культури дозволили отримати рятівні та охоронні розкопки останніх років. На виставці експонуються матеріали із частково зруйнованого могильника поблизу с. Животівка Оратівського району, та могильника біля с. Попівка Липовецького району, якому загрожувало пошкодження через прокладання газопроводу.

img01.jpg
img02.jpg
img03.jpg
img04.jpg
img05.jpg
img06.jpg
img07.jpg
img08.jpg
img09.jpg
img10.jpg
img11.jpg
img12.jpg
img13.jpg
previous arrow
next arrow

Значною подією для слов’яно-руської археології ХХ ст. стало відкриття у 1990 р. ювелірної майстерні VI ст. біля с. Бернашівка Могилів-Подільського району. Вперше у європейській археології вдалося зафіксувати спеціальне приміщення майстерні-напівземлянки, в якій «insitu» знаходилися 64 ливарні форми. На виставці також можна побачити реконструйовані за копіями цих форм прикраси.

Дізнатися про драматичні події, що відбувались на нашій території у давньоруський час, дозволили розкопки городищ Х-ХІ ст. біля сіл Червоне та Сажки Немирівського району. Виявлені матеріали: більше сотні безсистемно розкиданих кістяків та заховані у час небезпеки скарби, свідчать про жорстоку боротьбу слов’янського племені уличів проти кочівницьких нападів.

Завітавши на виставку «Викрадачі минулого», що працюватиме до 10 лютого 2019 р., Ви побачите, як багато можуть розповісти старовинні речі про тих, хто жив на цій землі до нас, і як легко втратити своє минуле, знищивши сліди давніх культур.

ЗАМОВЛЕННЯ ЕКСКУРСІЙ ПО ЦІЙ ВИСТАВЦІ ЗА ТЕЛЕФОНОМ: 67-28-12 (науково-дослідницький відділ охорони пам’яток)

Огляд виставкової роботи
254Виставки і інші масові заходи
1Події 2024
9Події 2023
14Події 2022
16Події 2021
19Події 2020
21Події 2019
24Події 2018
Викрадачі минулого
Вінницький краєзнавчий музей. 100 років
На крилах творчості. Студентська виставка
Заказник «Згарський». Фотовиставка
Києво-Печерська лавра
Виставка живопису Михайла Довганя
Cолом’яні шедеври Миколи Климовича
Родинні колекції священиків Поділля
Філософія. Виставка художника Никитюка
Життєве кредо Олени Гринник
Світ у клаптику. Бієнале текстилю
Українська Революція на теренах Поділля
В очікуванні дива. Виставка витинанки
З музейної скарбниці
Поділля у мистецьких традиціях
Натхнення майстра у творчості учнів
Виставка музею Крушельницької
Експозиція сакрального мистецтва
Лінія, колір, форма. Виставка Гринюка
Акварельні враження
Раритети музею
Мережане дерево
Іван Горобчук. Мистецькі одкровення
Ще одна цеглина в стіні
22Події 2017
36Події 2016
32Події 2015
42Події 2014
10Події 2013
5Події 2012
Події 2011
Події 2010
Події 2009