Відвідувачі зможуть побачити унікальні старовинні речі, які назавжди замовкли для науковців, оскільки з різних причин були вирвані з історичного контексту. Виставка розповідає про зухвалі пограбування та епізоди знищення давніх поселень і могильників на території Вінницької області. Противагою мовчазним артефактам, на виставці представлені найяскравіші відкриття професійних археологів. Отримати інформацію про суспільство, побут і духовний світ загадкової трипільської культури IV-III тис. до н. е. дозволили багаторічні дослідження поселень біля сіл Кліщів та Ворошилівка Тиврівського району.
Загадковий духовний світ кочівників доби ранньої бронзи розкривають дослідження давніх курганів. На виставці представлені результати роботи українсько-польських експедицій 2011 і 2014 рр. на території Ямпільського району. Створені на основі знахідок графічні реконструкції дозволяють побачити, як виглядав похований біля с. Придністрянське «велетень» та жінка з татуюваннями на руках, чиє поховання відкрили біля с. Пороги. Науковим відкриттям світового рівня залишається комплекс сарматського царя, досліджений у 1984 р. в одному із порозьких курганів. Наші знання про сарматську добу в Україні могли б істотно збідніти, якби цю унікальну пам’ятку пограбували скарбошукачі. Проте чимало невідновної інформації та безцінних реліквій ми втрачаємо через грабіжницькі розкопки курганів.
Нову інформацію щодо поховального обряду черняхівської культури дозволили отримати рятівні та охоронні розкопки останніх років. На виставці експонуються матеріали із частково зруйнованого могильника поблизу с. Животівка Оратівського району, та могильника біля с. Попівка Липовецького району, якому загрожувало пошкодження через прокладання газопроводу.
Значною подією для слов’яно-руської археології ХХ ст. стало відкриття у 1990 р. ювелірної майстерні VI ст. біля с. Бернашівка Могилів-Подільського району. Вперше у європейській археології вдалося зафіксувати спеціальне приміщення майстерні-напівземлянки, в якій «insitu» знаходилися 64 ливарні форми. На виставці також можна побачити реконструйовані за копіями цих форм прикраси.
Дізнатися про драматичні події, що відбувались на нашій території у давньоруський час, дозволили розкопки городищ Х-ХІ ст. біля сіл Червоне та Сажки Немирівського району. Виявлені матеріали: більше сотні безсистемно розкиданих кістяків та заховані у час небезпеки скарби, свідчать про жорстоку боротьбу слов’янського племені уличів проти кочівницьких нападів.
Завітавши на виставку «Викрадачі минулого», що працюватиме до 10 лютого 2019 р., Ви побачите, як багато можуть розповісти старовинні речі про тих, хто жив на цій землі до нас, і як легко втратити своє минуле, знищивши сліди давніх культур.
ЗАМОВЛЕННЯ ЕКСКУРСІЙ ПО ЦІЙ ВИСТАВЦІ ЗА ТЕЛЕФОНОМ: 67-28-12 (науково-дослідницький відділ охорони пам’яток)