Шляхами Івана Франка. Виставка з фондів Львівського національного літературно-меморіального музею

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 11.06.2019 - 07.07.2019

11 червня 2019 р. в малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилася Виставка з фондів Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка «Шляхами Івана Франка», на якій представлені етнографічні матеріали та акварельні пейзажі Тернопільщини та Карпат пензля Олександра Дворського, художника музею. Пропонована виставка покликана проілюструвати історію мандрівок Івана Франка за допомогою експонатів музею, що представляють народне мистецтво та побут тих місцевостей, де бував письменник.

Серед експонатів вишиті сорочки, ткані запаски та перемітки, які вдягали у свята до церкви, старі верети, навлічки, обруси, різьблені рамки, а також косівська та криво-рівнянська кераміка, якими оздоблювали житло. Уявити особливості регіонального народного вбрання дають можливість композиції з елементами гуцульського та бойківського одягу: весільні рисовані чоботи, шкіряні простоли, цвяхована тобівка та інкрустована бартка (топірець). На виставці можна оглянути старі листівки з пейзажами та пам’ятками. На виставці представлено 80 оригінальних експонатів. На відкритті виставки директор музею Івана Франка Богдан Тихолоз представив книги з серії «Бібліотека Дому Франка».

Іван Франко відомий не тільки як поет, письменник, драматург, але й як літе-ратурознавець, фольклорист, історик, перекладач та завзятий мандрівник – пішки або на звичайному селянському возі він пройшов і проїхав Галичиною та Українськими Карпатами сотні кілометрів.

Іван Франко був неперевершеним організатором багатьох науково-пізнавальних подорожей та експедицій з метою збору краєзнавчих та етнографічних матеріалів. Захоплення мандрівками в юнацькому віці переросло в потребу. Здобуті під час подорожей відомості з історії, культури та побуту горян Іван Франко використовував у своїх літературних і наукових творах. Його перу належать понад 100 науково-краєзнавчих праць, у тому числі «Галицьке краєзнавство».

Село Тухля, що на Бойківщині, навічно вкарбоване в історію нашої літератури – на основі зібраних тут матеріалів виникла історична повість «Захар Беркут». Починаючи з 1901 р., І. Франко відвідує Криворівню. Цей чарівний куточок Гуцульщини Володимир Гнатюк називав «українськими Афінами». Тут побували: М. Драгоманов, В. Навроцький, С. Вінценз, В. Гнатюк, В. Шухевич, Ф. Вовк, В. Антонович, М. Грушевський, І. Крип'якевич, Леся Українка, О. Кобилянська, О. Маковей, О. Олесь, А. Крушельницький, Г. Хоткевич, ще багато діячів культури і подолянин М. Коцюбинський.

img02.jpg
img03.jpg
img04.jpg
img05.jpg
img06.jpg
img07.jpg
img08.jpg
img09.jpg
img10.jpg
img11.jpg
img12.jpg
img13.jpg
img14.jpg
img15.jpg
previous arrow
next arrow

З 1906 р. Іван Франко, відвідуючи Криворівню, почав зупинятись у сільського господаря Василя Якиб’юка, який був освіченою людиною, займався різьбярством, виготов-ляв різні вироби з дерева, які продавав на ярмарках. Справи у Василя Якиб’юка йшли добре і невдовзі він купив собі фотоапарат, завдяки чому до нас дійшли безцінні фотографії з Іваном Франком та іншими відпочиваючими. 1953 р. у хаті Василя Якиб’юка був відкритий Музей Івана Франка.

Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка було відкрито 1941 р., фонди музею налічують більше 32 тисяч предметів основного фонду і біля 3 тисяч науково-допоміжного фонду. Виставка музею експонована у Вінниці вперше.

Виставка працюватиме до 7 липня.