Подільська витинанка

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Період роботи виставки: 27.03.2019 - 21.04.2019

27 березня 2019 р. в Академічній залі Вінницького обласного краєзнавчого відбулося відкриття неймовірної виставки «ПОДІЛЬСЬКА ВИТИНАНКА», яка продовжує цикл учнівсько-викладацьких виставок відділення образотворчого мистецтва Вінницької дитячої школи мистецтв «Натхнення майстра у творчості учнів».

«Подільська витинанка» – друга виставка циклу. Вона представляє творчий доробок у техніці витинанки художниці і педагога Світлани Жукової та її учнів. Пошуки та експерименти мисткині у цьому виді народної паперопластики вже кілька років поспіль надихають її юних вихованців, і вони не відстають від наставниці. Експозиція об’єднала 7 робіт Світлани Анатоліївни та 78 витинанок й вириванок, створених учнями її класів, а також випускниками, які обрали техніку витинанки для своїх підсумкових робіт з предмету «Декоративно-прикладне мистецтво».

Світлана Жукова закінчила Одеське художнє училище ім. М. Б. Грекова та Південноукраїнський національний педагогічний університет ім. К. Д. Ушинського. У Вінницькій дитячій школі мистецтв працює з 2002 р. У пошуку внутрішньо близького за формою та змістом напряму відкрила для себе світ української витинанки і самостійно опанувала різні її техніки. Вперше свої роботи показала 2014 р. на міжшкільній виставці «День Х. TEACHERS» у РЦСМ «Арт-Шик», відтоді її витинанки експонувались на багатьох шкільних та міських виставках образотворчого й декоративного мистецтва. Нагороджена Дипломом ІІІ Міжнародного свята народного мистецтва «Українська витинанка» (2018) та Відзнакою виставки-конкурсу сучасної витинанки «Крафторій – 2018» за кращу роботу. П’ятеро її учнів стали переможцями ІІ Всеукраїнського конкурсу витинанки у 2017 р., а восьмеро представили свої витинанки поруч із професійними художниками на пересувній виставці всеукраїнського мистецького проекту «Мамай мандрує», яка незабаром завітає і до Вінниці.

img01.jpg
img09.jpg
img05.jpg
img10.jpg
img02.jpg
img06.jpg
img03.jpg
img07.jpg
img04.jpg
img08.jpg
previous arrow
next arrow

Захоплення своїх учнів витинанкою С. Жукова пояснює відносною легкістю її виконання. Для дитини, яка тільки долучається до декоративних видів мистецтва вирізати паперову композицію значно легше, ніж вишити рушника. Втім за зовнішньою простотою і декоративністю форми прихований глибокий зміст, який художниця вважає невід’ємною рисою саме подільської витинанки. Традиційні мотиви постійно зустрічаються у витинанках Світлани Анатоліївни, зокрема у трипільській серії, представленій в експозиції. Її вихованці найчастіше звертаються до образу берегині, мотиву дерева життя або вазона, писанкової символіки.

Учнівські композиції-віконця на сюжети новорічно-різдвяних свят, мають сильно узагальнені образи та форми, що теж є властивістю подільських витинанок. Традиційні мотиви писанкарства втіленні у серії витинанок-писанок та окремих орнаментальних композиціях. Деякі з них повністю складаються з візерунків, в інших орнаменти поєднуються із предметними зображеннями.

Виставка «Подільська витинанка» триватиме до 21 квітня 2019 р.