Шкільна освіта на Вінниччині: минуле та сьогодення

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 15.09.2020 - 13.12.2020

Виставка, яка викличе інтерес у школярів багатьох поколінь. Спільний виставковий проєкт Вінницького обласного краєзнавчого музею та Вінницької академії неперервної освіти

У досить складний для освіти час, пов'язаний з карантиними заходами, ми разом з партнерами, Вінницькою академією неперервної освіти, створили виставку, що занурить у вир шкільного життя краю від початку ХХ ст. до сьогодення. Адже впевнені, що нинішні труднощі є тимчасовими, ми не лише всі спільно подолаємо їх, а й отримаємо новий досвід та навики.

Виставку збудовано за тематично-історичним принципом. Її експонати відображають становлення освіти в краї у перші десятиліття минулого століття, у радянський період та за часів незалежної України. На тлі історичної канви презентовано експонати за основними шкільними предметами.

За даними огляду Подільської губернії за 1892 р. тут нараховувалося 1533 навчальні заклади: чоловічі та жіночі гімназії, духовні училища і семінарії, міські та сільські двокласні училища, церковнопарафіяльні школи тощо. Виставка презентує підручники, світлини і документи цього періоду, шкільний дзвінок, якому понад 100 років.

Перші декрети радянської влади сприяли залученню дітей до освіти, підвищенню рівня грамотності дорослого населення. Існувала мережа фабрично-заводських шкіл, шкіл селянської і колгоспної молоді, вечірніх шкіл робітничої молоді. Реформою 1959 р. задекларовано 8- (обов’язкові) і 11-річні «загальноосвітні політехнічні школи з виробничою підготовкою». У 1964–1967 рр. повернено 10-річне навчання.

previous arrow
next arrow
PlayPause
Slider

Головним спрямуванням в роботі шкіл за ці роки стають: трудове, воєнно-патріотичне й інтернаціоналістичне виховання, що свідчить про значну ідеологізацію шкільної освіти радянського періоду. Вивчення української мови й літератури в російських школах УССР було необов’язковим.

Окремі вітрини виставки об’єднують предмети за шкільними дисциплінами. Переглядаючи їх, можна скласти уявлення про те, яку форму носили учні, яким приладдям користувались першачки майже століття тому, як здійснювались досліди на уроках хімії і фізики, навчались музиці, займались спортом тощо. Дивиною для відвідувачів виставки – сучасних школярів, будуть чорнильниці, саморобні рахівниці, логарифмічні лінійки тощо.

Важливість вчительської праці розкрито за допомогою експонатів з комплексів педагогів краю: Лариси Андрусевич, Родіона Скалецького, Миколи Гунька.

У перші ж роки незалежності України шкільна освіта набула національного характеру. З 2004 р., за підтримки міжнародних і громадських організацій, в Україні формується система зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), спрямована на визначення рівня навчальних досягнень випускників середніх навчальних закладів при їхньому вступі до закладів вищої освіти. Шкільні атрибути останніх десятиліть розкривають особливості навчального процесу на Вінниччині на сучасному етапі.

А ще у академічній залі музею діє інтерактивна виставка «Школа темних віків 2», що розповідає, як навчалися тисячі років тому, коли від уміння здобувати знання залежало виживання не лише окремої людини, а й спільноти загалом.

Тож відвідавши наші шкільні виставки родинною, або ж з друзями, ви пройдете шкільними стежками від періоду кам’яної доби до сьогодення!

Виставками за попереднім замовленням проводитимуться тематичні екскурсії. Додаткова інформація за тел. 068-725-49-57