Слідами уличів через 1000 років. Виставка

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 22.12.2020 - 28.02.2021

22 грудня о 15:00 у малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулося відкриття виставки «Слідами уличів через 1000 років». Виставка присвячена загадковому племені «уличі», яке прийшло на Побужжя у кінці 10 ст. н. е. і залишило тут близько 50-ти залишків фортець.

Про час їхньої появи тут ми знаємо з літопису, де стверджується, що внаслідок військових конфліктів з київськими князями Олегом та Ігорем уличі втратили свою столицю – «Пересечен» та пішли і оселилися «по Богу» (сьогодні – р. Південний Буг).

Ця виставка – спільний проєкт Вінницького обласного краєзнавчого музею та Інституту Археології НАН України.

Мета виставки – познайомити з окремими віхами пізнього етапу життя уличів, у той час, коли вони прийшли та оселилися на Побужжі (кінець 10–11 ст.). Для цього використані матеріали масштабних археологічних досліджень 1970–1980-х рр., які висвітлюють середньовічний побут мешканців регіону. Також представлені результати сучасних розвідувальних робіт з пошуку, локалізації та вивчення укріплень уличів 10–11 ст. Хронологічно виставка охоплює період близько 100–150 років – від появи уличів у Побужжі (кінець 10 ст.) до часу запустіння улицьких фортець у 12 (?) ст.

Про ранній період історії уличів, час, коли складалися племінні спільноти, ми маємо дуже уривчасті відомості, а радше, здогадки про те, що у 7–8 ст. це були балто-слов’янські племена, які з часом розділилися, і різні спільноти уличів оселилися на Нижньому Дніпрі, Дністрі, Дунаї та узбережжі Балтики. Матеріальні свідчення про життя уличів ми маємо лише з 10–11 ст. Серед таких свідчень – рештки фортець, збудованих на схилах мисів та на підвищених терасах басейну Південного Бугу. Сьогодні від цих фортець нам лишилися масивні укріплення, що сягають більше 5 м у висоту, особливості побудови валів з кам’яною обкладкою, розміщення колодязів всередині укріплень, захист джерел води додатковими валами. Серед особливостей саме улицьких фортець – парні городища, розташовані через яр або на сусідніх мисах до 1 км одне від одного (як, наприклад, городища поблизу сіл Тарасівка або Сосни).

previous arrow
next arrow
PlayPause
Slider

У 1970–1980-х рр. на двох городищах уличів – Сажках та Червоному проводились широкомасштабні археологічні дослідження, керівником яких був Павло Іванович Хавлюк. Результати цих досліджень показали багатогранне життя середньовічних жителів та особливості їхнього побуту й ремесел.

З-поміж унікальних експонатів виставки – особисті речі Павла Івановича Хавлюка, широко представлені типові предмети побуту та елементи озброєння уличів, а також матеріали, виявлені в ході археологічних розвідок улицьких фортець у 2018–2020 рр.

Сьогодні старожитності уличів вивчає Археологічна експедиція «Уличі», створена у грудні 2018 р. спільно Інститутом археології НАН України (м. Київ) та Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм. Експедиція проводить розвідки у пошуках фортець та поселень уличів, топографічні обміри, археологічні дослідження з метою уточнення датувань укріплень, а також здійснює постійний моніторинг і аерофотозйомку, щоб встановити сучасний стан пам’яток археології. Керівники експедиції – Ольга Манігда, науковий співробітник Інституту археології; Ольга Грабовська, завідувач сектора археології Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Сліди свого життя, які залишили нам уличі, археологи розшукують і сьогодні, намагаючись доповнити давні дослідження і дізнатися більше про те, як уличі будували свої фортеці, які місця вважали найкращими. Кінцевою метою є пошук та дослідження усіх невідомих улицьких фортець.

Дізнатися про нас більше:

Особливістю виставки є демонстрація аерофотозйомки та 3D моделей обстежених укріплень уличів з використанням QR кодів для пам'яток. Виставка діятиме до 28 лютого 2021 р.