Від витоків до сьогодення. Виставка

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 16.03.2021 - 30.05.2021

З 16 березня 2021 року у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею розгорнуто виставку бубнівської кераміки як елемента нематеріальної культурної спадщини.

Традиції орнаментального розпису бубнівської кераміки почали формуватися в середині ХІХ ст. першими майстрами народного гончарства двох сусідніх сіл Новоселівка і Бубнівка нині Гайсинського району, які знаходяться одне навпроти другого на протилежних берегах річки Соб, лівої притоки Південного Бугу.

Основоположником та засновником цих традицій справедливо вважається Андрій Семенович Гончар (1823-1926), який юнаком втік від поміщика в містечко Гайсин і впродовж певного часу був учнем Сили Жерденівського, місцевого майстра-гончара. Саме в Гайсині молодий юнак опанував технологію підполивяного розпису. Згодом, повернувшись у рідну Бубнівку, Андрій Гончар приніс з собою нову технологію і орнаментальну традицію, яка вразила місцевих гончарів красою візерунку і переливами досі небачених барв. Новітня естетика гончарних виробів припала до смаку і майстрам, і споживачам продукції. Конкурентна спроможність бубнівських гончарних виробів стрімко зросла.

Наступні покоління майстрів вносили свої індивідуальні риси в орнаментику бубнівського розпису, розвиваючи і збагачуючи її. З-поміж них брати Яків і Яким Герасименки, які працювали в тісному творчому тандемі – один творив форму виробу, а інший – її розписував.

Нині на Гайсинщині в селі Новоселівка діє музей гончарного мистецтва (музей-садиба братів Герасименків) та активно працюють послідовниці братів Герасименків, заслужені майстри народної творчості України – Фросина Міщенко (с. Новоселівка) і Тетяна Шпак (с. Бубнівка).

img01.jpg
img01.jpg
img02.jpg
img02.jpg
img03.jpg
img03.jpg
img04.jpg
img04.jpg
img05.jpg
img05.jpg
img06.jpg
img06.jpg
img27.jpg
img27.jpg
img07.jpg
img07.jpg
img08.jpg
img08.jpg
img09.jpg
img09.jpg
img10.jpg
img10.jpg
img11.jpg
img11.jpg
img12.jpg
img12.jpg
img13.jpg
img13.jpg
img14.jpg
img14.jpg
img15.jpg
img15.jpg
img16.jpg
img16.jpg
img17.jpg
img17.jpg
img18.jpg
img18.jpg
img28.jpg
img28.jpg
img26.jpg
img26.jpg
img25.jpg
img25.jpg
img24.jpg
img24.jpg
img23.jpg
img23.jpg
img22.jpg
img22.jpg
img21.jpg
img21.jpg
img20.jpg
img20.jpg
img19.jpg
img19.jpg
img29.jpg
img29.jpg
previous arrow
next arrow
PlayPause

З метою збереження та розвитку бубнівської кераміки в Бубнівці щорічно проводиться обласний пленер майстрів гончарного мистецтва «Освячені горном», завдячуючи чому на Вінниччині розповсюджується традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки.

Нині, крім майстрів Гайсинщини її опанували:

  • майстри-гончарі подружжя Василь Рижий і Наталія Лавренюк (м. Ладижин)
  • майстри-гончарі подружжя Сергій і Світлана Погонці (с. Крищинці Тульчинського району)
  • майстер-гончар з Ямпільщини – Володимир Слубський (с. Довжок)
  • майстер-гончар Вікторія Ніколаєва (м. Вінниця)
  • майстер-гончар Михайло Діденко (м. Вінниця)
  • майстер-гончар Людмила Філінська (м .Вінниця)
  • майстер-гончар Ольга Цибуля (смт Вороновиця)

Таким чином, традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки на сьогодні стала поширеним явищем сучасного мистецтва народної кераміки на Вінниччині. Саме тому до Національного реєстру нематеріальної культурної спадщини від нашої області першим включено елемент «Традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки» як унікального явища багатовікового традиційного мистецтва.

В експозиції виставки «Від витоків до сьогодення», учасниками якої є всі вищеназвані сучасні майстри-гончарі, представлено понад 500 зразків бубнівської кераміки, в тому числі експонати з колекції ОЦНТ.

У зв’язку з погіршенням епідемічної ситуації музей для відвідування ЗАКРИТО. Тому наразі милуватися красою бубнівської кераміки та естетикою цієї стравді дуже змістовної і "теплої" виставки, майстерно створеної колегами Вінницький обласний центр народної творчості, Ви можете лише на світлинах. Проте, оскільки виставка триватиме до 16 квітня, дуже-дуже сподіваємося, що невдовзі її зможуть оглянути всі охочі!