Захистимо пам'ять. Виставка Міжнародного проєкту

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 27.01.2021-10.02.2021

27 січня 2021 р., в Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, у приміщенні Вінницького обласного краєзнавчого музею спільно з Вінницьким музеєм Голокосту та Державним архівом Вінницької області відбулася презентація виставки Міжнародного проєкту «Захистимо Пам'ять».

У період німецької окупації 1941–1945 рр. на території сучасної України було вбито понад мільйон єврейських дітей, жінок та чоловіків. Метою Міжнародного проєкту «Захистимо Пам'ять» (2016–2019 рр.) було облаштування забутих масових поховань євреїв та ромів як місць пам’яті й інформації. Проєкт здійснено завдяки фінансуванню Міністерства закордонних справ Німеччини під патронатом Фонду Меморіал убитим євреям Європи та у співпраці з Українським центром вивчення історії Голокосту. Матеріали виставки всебічно та емоційно розповідають про жахливі сторінки війни – знищення євреїв та ромів під час окупації, відновлення пам’яті та облаштування забутих масових поховань, щоб зберегти пам'ять про жертви для сьогодення та майбутнього.

Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт та причина багатьох трагедій ХХ ст. Під час війни було здійснено найбільший в історії злочин проти людства – «Голокост» – переслідування та масове знищення євреїв і ромів. Близько 2 млн євреїв загинули внаслідок масових розстрілів, які вчинили німецькі підрозділи СС, поліція, військові частини. Масові страти почалися вже з перших днів війни. Нацистські кати майже повністю винищили єврейські громади Львова, Дрогобича, Луцька, Рівного, Житомира, Харкова та десятків інших міст України. На території України розташовано близько 2 тис. масових поховань євреїв.

Роми також стали жертвами масових розстрілів, на окупованій німцями частині України загинуло близько 12 тис. осіб. У румунській зоні окупації загинуло понад 11 тис. осіб. Наразі документально зафіксовано 139 місць злочину.

Через шість десятиліть після окупації організація Яход-Ін Унум на чолі із французьким священником Патриком Дебуа розпочала фіксувати місця масових поховань у колишньому Радянському Союзі. На тлі цього проєкту у 2010 р. Американський єврейський комітет у Берліні вдався до конкретних кроків щодо захисту масових поховань в Україні. П’ять поховань у західної частині України до 2015 р. було облаштовано як гідні місця пам’яті.

img01.jpg
img01.jpg
img02.jpg
img02.jpg
img03.jpg
img03.jpg
img04.jpg
img04.jpg
img05.jpg
img05.jpg
img06.jpg
img06.jpg
img07.jpg
img07.jpg
previous arrow
next arrow
PlayPause

Успіх цього проєкту спонукав Міністерство закордонних справ Німеччини у 2016 р. продовжити розпочату справу. Під патронатом Фонду Меморіал убитим євреям Європи відбувся наступний етап визначення та захисту масових поховань – проєкт «Захистимо Пам'ять», у рамках якого було облаштовано 15 місць пам’яті на території 12 громад. З них 12 місць споруджені у пам'ять про вбитих євреїв і 3 – про ромів. Їх урочисті відкриття відбулись у червні та вересні 2019 р. Зворушливі церемонії проходили за активної участі місцевих громад, шкіл та нащадків єврейських сімей, що мешкали тут раніше.

Історичне дослідження було ключовим елементом проєкту. Вивчення звітів радянської Надзвичайної комісії із встановлення злодіянь німецько-нацистських загарбників, а також документів німецьких судових процесів допомогло визначити приблизне розташування масових поховань. Метою проєкту «Захистимо Пам'ять» є не лише визначення та захист поховань, а й збереження пам’яті про убитих та їхнє життя, а також дослідження злочинів. Освітня програма має на меті заохочення вчителів, учнів та студентів до самостійного вивчення місцевої історії та залучення їх до роботи над новими місцями пам’яті.

На відкритті були присутні: Алла Ратинська – заступник начальника управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації, Фаїна Винокурова – заступник директора Державного архіву Вінницької області з питань науково-методичної роботи, знана дослідниця історії Голокосту на Вінниччині, Леонід Трахтенберг – директор Вінницького музею Голокосту, головний рабин м. Вінниці Шауль Горовіц, музейники, ЗМІ.

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Щороку 27 січня Україна разом із усією світовою спільнотою вшановує пам'ять жертв Голокосту.

Цей День проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року, співавторами якої виступили 100 держав, в пам’ять про жертв нацистського терору під час Другої світової війни. «Голокост, що призвів до винищування однієї третини євреїв і незліченних жертв з числа представників інших меншин, буде завжди служити всім народам застереженням про небезпеки, що таять у собі ненависть, фанатизм, расизм і упередженість», — йдеться в резолюції ГА ООН.

Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма, в якому було знищено від 1,1 до 1,6 млн осіб, переважно євреїв.

Варто нагадати, що Голокост з давньогрецької перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років. У ширшому розумінні, голокост – систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих.

Виставка експонуватиметься до 10 лютого.