Зброя та військове спорядження: від давнини до сучасності

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 15.07.2021 - 05.12.2021

Впродовж тисячоліть зброя вирішувала хід історії, саме у ній втілювались передові технології, вміння та знання людства. З найдавніших часів вона була засобом обстоювання честі та оборони рідної землі. Саме їй присвячена ця знакова для Вінниччини виставка, відкриття якої відбулося 15 липня у Великому та Малому виставкових залах Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Цей виставковий проєкт, приурочений до 30-річчя Незалежності України, відбувся у рамках міжмузейного обміну. Він репрезентує раритетну зброю та військове спорядження з фондових зібрань Національного музею історії України (288 предметів) та Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Відкриття виставки зібрало її організаторів і творців, а також усіх поціновувачів зброярської майстерності та дослідників зброї різних історичних періодів. Розпочала захід вітальним словом директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька. Вона висловила подяку усім, хто долучився до створення виставки, а також колегам з Національного музею історії України за надану для експонування унікальну колекцію зброї.

Заступник директора з наукової та фондової роботи Національного музею історії України Богдан Патриляк розповів про шляхи формування колекції, що експонується, і наголосив на важливості обміну у музейній галузі, особливо в умовах коронопандемії. Така міжмузейна співпраця розширює можливості презентації раритетних експонатів у регіонах. Цього разу завдяки їй вінничани матимуть можливість споглядати найкращі зразки озброєння з колекції Національного музею історії України, прослідковуючи еволюцію зброї від палеоліту до сьогодення.

Цей масштабний виставковий проєкт вдалося реалізувати за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України, Вінницької обласної державної адміністрації та Департаменту гуманітарної політики облдержадміністрації, Вінницького відділу Українського інституту національної пам’яті. Начальник управління культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики облдержадміністрації Ольга Дернова висловила щирі слова захоплення створеною виставкою, подякувала київським колегам за надану колекцію і висловила сподівання щодо значної популярності цього проєкту серед широкого кола музейних відвідувачів.

Над виставкою працювала потужна команда вінницьких і київських музейників. Завершився захід цікавими оповідями творців виставки. Про предмети озброєння від кам’яної доби до середньовіччя, представлені в археологічній частині експозиції, розповіла завідувачка сектора археології Вінницького обласного краєзнавчого музею Ольга Грабовська. Продовжив екскурсію про предмети озброєння від ІV ст. до сьогодення науковий співробітник Вінницького обласного краєзнавчого музею Євген Тичук.

img01.jpg
img19.jpg
img02.jpg
img03.jpg
img04.jpg
img05.jpg
img06.jpg
img07.jpg
img08.jpg
img09.jpg
img10.jpg
img11.jpg
img12.jpg
img13.jpg
img14.jpg
img15.jpg
img16.jpg
img17.jpg
img18.jpg
img20.jpg
img21.jpg
img22.jpg
img23.jpg
img24.jpg
previous arrow
next arrow
PlayPause
ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО ВИСТАВКУ

На виставці можна побачити енеолітичні кам’яні сокири та булави, а також зброю доби бронзи: ножі, сокири, вістря списів та сокири-кельти (V–ІІ тис. до н. е.). Доповнюють експозицію унікальні предмети з колекції ВОКМ — знахідки з курганного могильника ХV–Х ст. до н. е. із с. Гордіївка, що на Вінниччині — бронзові ножі і загадкові шпильки-стилети.

Скіфське озброєння репрезентують короткі залізні мечі-акінаки, вістря стріл та списів, деталі обладунків, кінська збруя та похідне спорядження VІІ–ІV ст. до н. е. Військову культуру сарматів ілюструють матеріали з всесвітньо відомого комплексу поховання сарматського вождя І ст. н. е., яке було виявлене біля с. Пороги, колишнього Ямпільського району Вінницької області.

Новий етап в історії військового мистецтва розпочинається в IX ст. після утворення Давньоруської держави. На виставці експонуються численні зразки озброєння як давньоруських воїнів, так і представників кочівницького світу.

Озброєння XIV–XVI ст. складалось з тих самих видів, що й за попередніх епох. Виставка демонструє залізні мечі — одноручні, півтораручні, палаші та наконечники списів, піки.

Особливу увагу привертають захисні обладунки гусара Речі Посполитої та італійського кірасира XVII ст. Представлено різні типи іранських, турецьких, польських та угорських шабель, що були на озброєнні в українському козацькому війську впродовж XVI–XVIII ст.

Вогнепальну зброю репрезентовано різноманітними зразками рушниць, пістолетів з ударно-кремінними, колісцевими та капсульними замками, виготовленими майстрами Західної Європи, Близького Сходу, Кавказу та Японії XVII–XIX ст.

Окремо представлено колекцію холодної зброї, переданої до фондової збірки ВОКМ у 2014 р. управлінням СБУ у Вінницькій області: англійський палаш початку XIX ст. кінного полку лейб-гвардії, японські мечі, африканська церемоніальна зброя ХІХ–ХХ ст. тощо.

Відвідати виставку зброї всі бажаючі зможуть до 5 грудня 2021 р.

Зброя та військове спорядження - вартість вхідних квитків

Квиток по експозиції

 • для дітей — 10 грн (до 18 років)
 • для студентів — 20 грн
 • для дорослих — 30 грн
 • оглядова екскурсія — 100 грн

Квиток на виставку зброї

 • для дітей та студентів — 30 грн
 • для дорослих — 50 грн
 • тематична екскурсія — 100 грн
  (тел. для замовлення 068 725 49 57)

Комплексний квиток
(включає огляд експозиції та виставки зброї)

 • для дітей та студентів — 40 грн
 • для дорослих — 60 грн

Запрошуємо на виставку та бажаємо гарних вражень!