Тканий код України. Виставка тканих виробів

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Період роботи виставки: 01.07.2021 - 11.08.2021

1 липня у академічній залі музею відбулося відкриття виставки «Тканий код України» з приватної етнографічної збірки «ЧОВЕН» майстра народної творчості, збирача старожитностей Сергія Бугая, с. Човновиця Оратівської ОТГ Вінницького району.

Виставка представляє 73 тканих виробів, які є взірцями традиційного ручного ткацтва України І пол. ХХ ст. Зокрема, це елементи одягу, рушники, скатерки, палатарі Східного Поділля (майже з усіх районів Вінниччини), а також рушники Київщини, Чернігівщини, Сумщини, Полісся (Житомирська, Волинська та Рівненська області). Ткані вироби, що представлені на виставці, мають відмінність в орнаментиці, знаково-символьних елементах, в кольоровій гамі, техніках, видах полотна і розмірах, що дає певну інформацію про ткацтво в тій чи іншій місцевості.

Ручне ткацтво України має тисячолітню історію і давні традиції. Наразі цей вид народного мистецтва виявився дуже сприйнятливим до змін в суспільному житті – у полотні знаходили відбиток історичні події, природно-географічні параметри, сама господарська діяльність людини з її характерними особливостями, етнокультурні взаємовідносини українців з народами сусідніх країн. Все це сформувало регіональні особливості та відмінності ткацтва на теренах України. Полотно мало як побутове, так і святкове чи сакральне призначення. Орнаменти можуть бути простішими, як от смужки у певному ритмі, або складнішими, що просто пронизують площину і утворюють зоровий чи тактильний рельєф. Зараз ми отримуємо суто естетичне враження, дивуючись майстерності народних митців, проте у свій час давні знаки мали своєрідне сенсове та навіть магічне наповнення.

img01.jpg
img02.jpg
img03.jpg
img04.jpg
img05.jpg
img06.jpg
img07.jpg
img08.jpg
img09.jpg
img10.jpg
img11.jpg
img12.jpg
img13.jpg
img14.jpg
img15.jpg
img16.jpg
img17.jpg
img18.jpg
img19.jpg
previous arrow
next arrow
PlayPause

Колекціонер належить до молодого і активного покоління діячів української культури. Бугай Сергій Олександрович народився 1 червня 1989 року в с. Човновиця Оратівського району. Народною творчістю займається понад 15 років. Образотворчому мистецтву навчався у Вінницькому вищому професійно-технічному училищі № 5. Опанувавши декоративний розпис, він як майстер спершу реалізував себе саме у цьому виді народного мистецтва. Зараз Сергій займається писанкарством, іконописом, живописом і вишивкою. У творчому доробку майстра нараховується вже близько 1300 робіт. Крім того, займається ще й дослідницькою роботою щодо пошуків зразків традиційного декоративного розпису, характерного саме для Східного Поділля. Сергій Бугай є провідним методистом з виставкової діяльності у Вінницькому обласному центрі народної творчості, організовуючи проведення виставок у Світлиці ОЦНТ та на інших виставкових майданчиках.

Виставка з етнографічної колекції Сергія Бугая дає можливість шанувальникам народного мистецтва доторкнутись до чистих джерел прадавнього ремесла, познайомитись з традиційним ткацтвом різних регіонів України.