З-поміж багатьох видів народного мистецтва Вінниччини гончарство посідає особливе місце. Як свідчать археологічні та етнографічні матеріали, воно тут існувало безперервно з давніх часів, чому підтвердженням є представлені на виставці археологічні матеріали з Брацлава, Бару, Вороновиці, Вінниці.
Народна кераміка Поділля – унікальне явище мистецтва України. Формуванню тут самобутніх гончарських традицій сприяли наявність різноманітної якісної сировини, доступність її видобування, тривалість побутування кераміки в мистецько-виробничій діяльності населення.
Наш край славився значною кількістю осередків народної кераміки, а також розмаїттям гончарних виробів. У ХІХ – першій половині ХХ ст. тут діяло від 77 до 200 центрів гончарного виробництва. Найбільшу популярність мав посуд з Бару, Бирлинців-Лісових, Браїлова, Бубнівки, Гайсина, Гущинець, Кіблича, Крищинець, Майдану-Бобрик, Рахнів-Лісових та інших сіл і містечок. З покоління в покоління серед гончарських династій плекалися секрети роботи з глиною, утверджувалися традиції та досвід цього правічного промислу.
На виставці можна познайомитися з творчим доробком провідних майстрів України: Олександра Ганжі (с. Жорнище) та його синів Петра та Степана (м. Київ), Івана Гончара (с. Крищинці) і його учня – Олексія Лущишина (м. Вінниця), братів Якима та Якова Герасименків і їх талановитого послідовника Миколи Бабака (с. Новоселівка), мисткинь подільського гончарства Фросини Міщенко (с. Новоселівка) і її учениць Тетяни Шпак, Валентини Живко і Тетяни Дмитренко (с. Бубнівка), Людмили Філінської і її здібної учениці Вікторії Ніколаєвої та вже учнів Вікторії Михайла Діденка і Ярослава Міщенка (м. Вінниця), творчих родин Сергія і Світлани Погонців (с. Крищинці), Олександра і Ніни Левчуків (с. Гущинці), Оксани Ропотілової і Михайла Зобківа (м. Вінниця), Василя Рижого і Наталії Лавренюк (м. Ладижин), і їх молодої перспективної учениці Ольги Цибулі (смт Вороновиця), унікальних самоуків Романа Чмерука (м. Погребище) та Володимира Слубського (с. Довжок) та інших.
На відкритті були присутні представники управління культури та креативних індустрій, Вінницького обласного центру народної творчості, митці, музейники, ЗМІ. Нашим відданим гончарству майстрам Вінниччини, роботи яких представлені на виставці, вручено Подяками Департаменту гуманітарної політики облдержадміністрації та видання.