Гончарському роду нема переводу. Виставка

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 22.02.2022 - 01.05.2022

До 90-річчя утворення Вінницької області 22 лютого 2022 р. о 12 год. у Великій виставковій залі музею відкрилася виставка творів керамічного мистецтва, що презентує унікальні археологічні знахідки ХV–ХVІІІ ст., найкращі зразки вишуканих виробів гончарних осередків нашого краю кінця ХІХ–ХХ ст. з фондових колекцій Вінницького обласного краєзнавчого та Вінницького обласного художнього музеїв, приватних збірок і неперевершені роботи сучасних гончарів Вінниччини.

З-поміж багатьох видів народного мистецтва Вінниччини гончарство посідає особливе місце. Як свідчать археологічні та етнографічні матеріали, воно тут існувало безперервно з давніх часів, чому підтвердженням є представлені на виставці археологічні матеріали з Брацлава, Бару, Вороновиці, Вінниці.

Народна кераміка Поділля – унікальне явище мистецтва України. Формуванню тут самобутніх гончарських традицій сприяли наявність різноманітної якісної сировини, доступність її видобування, тривалість побутування кераміки в мистецько-виробничій діяльності населення.

img01.jpg
img02.jpg
img03.jpg
img04.jpg
img05.jpg
img06.jpg
img07.jpg
img08.jpg
img09.jpg
img10.jpg
img11.jpg
img12.jpg
img13.jpg
img14.jpg
img15.jpg
img16.jpg
img17.jpg
img18.jpg
img19.jpg
img20.jpg
img21.jpg
img22.jpg
img23.jpg
img24.jpg
previous arrow
next arrow
PlayPause

Наш край славився значною кількістю осередків народної кераміки, а також розмаїттям гончарних виробів. У ХІХ – першій половині ХХ ст. тут діяло від 77 до 200 центрів гончарного виробництва. Найбільшу популярність мав посуд з Бару, Бирлинців-Лісових, Браїлова, Бубнівки, Гайсина, Гущинець, Кіблича, Крищинець, Майдану-Бобрик, Рахнів-Лісових та інших сіл і містечок. З покоління в покоління серед гончарських династій плекалися секрети роботи з глиною, утверджувалися традиції та досвід цього правічного промислу.

На виставці можна познайомитися з творчим доробком провідних майстрів України: Олександра Ганжі (с. Жорнище) та його синів Петра та Степана (м. Київ), Івана Гончара (с. Крищинці) і його учня – Олексія Лущишина (м. Вінниця), братів Якима та Якова Герасименків і їх талановитого послідовника Миколи Бабака (с. Новоселівка), мисткинь подільського гончарства Фросини Міщенко (с. Новоселівка) і її учениць Тетяни Шпак, Валентини Живко і Тетяни Дмитренко (с. Бубнівка), Людмили Філінської і її здібної учениці Вікторії Ніколаєвої та вже учнів Вікторії Михайла Діденка і Ярослава Міщенка (м. Вінниця), творчих родин Сергія і Світлани Погонців (с. Крищинці), Олександра і Ніни Левчуків (с. Гущинці), Оксани Ропотілової і Михайла Зобківа (м. Вінниця), Василя Рижого і Наталії Лавренюк (м. Ладижин), і їх молодої перспективної учениці Ольги Цибулі (смт Вороновиця), унікальних самоуків Романа Чмерука (м. Погребище) та Володимира Слубського (с. Довжок) та інших.

На відкритті були присутні представники управління культури та креативних індустрій, Вінницького обласного центру народної творчості, митці, музейники, ЗМІ. Нашим відданим гончарству майстрам Вінниччини, роботи яких представлені на виставці, вручено Подяками Департаменту гуманітарної політики облдержадміністрації та видання.

Ця виставка є своєрідним поверненням до чистих першоджерел і свідчить про спадковість традицій і незламність народного духу України. Виставка триватиме до 1 травня 2022 р.