Наталя Бімбірайте, Голова «Культурного центру Україна-Литва»: «За останні роки саме Тягинь подарувала відкриття, які стали знаковими не лише для науки, але й для всієї України, адже вони відновлюють справжню середньовічну історію Півдня.
Литовські артефакти, монети часів Улусу Джучі, Кримського ханства і Польщі, прекрасний посуд, і, звісно, неймовірна знахідка 2021 року – булава 15-го століття, символ нашої влади і державності, який було знайдено в 30-ту річницю Незалежності України. Різні культури, різні народи жили у Північному Причорномор’ї задовго до окупації його у 18-му столітті російською імперією, а про цивілізаційну роль Катерини ІІ взагалі не йдеться, адже високорозвинений центр цивілізації тут був ще у 14 столітті. «Новоросія» ніяк не могла бути історичним регіоном (як це стверджує російська пропаганда), адже це була така сама окупація чужих земель, яку ми бачимо й зараз».
Важливість цих знахідок, які остаточно спростували історичний міф про так звану «новоросію», важко переоцінити. Напевне, саме тому у Херсонському краєзнавчому музеї, яким досі керує колаборантка Т. Братченко, за 6 років не відбулося жодної виставки, присвяченої цим знахідкам. Натомість до 9 травня 2022 року було відкрито експозицію з радянськими наративами про Другу світову війну.
Напередодні війни знахідки Південної середньовічної експедиції вдалося вивезти з Херсона – фактично, це їх врятувало. Частина з них була пошкоджена внаслідок недбалого зберігання. 16 лютого 2022 року виставка була відкрита в Археологічному музеї НАН України в Києві. Цю виставку вітали Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, директор Інституту археології НАНУ Віктор Чабай, науковці і громадські діячі.
Унікальність виставки не лише у надзвичайно важливих артефактах, знайдених археологами на Херсонщині. Проєкт має інноваційну мистецьку складову, адже поєднує археологію з мистецтвом лендарту. Land-art (від англ. land – земля і art – мистецтво) поєднує художні твори з природним ландшафтом. У минулому році в Тягині поруч з археологами працювали митці, серед яких був відомий художник і куратор з Вінниці Олександр Никитюк і литовські художниці Егле Маскалюнайте і Ірина Трома. Митці надихалися не тільки природою, а ще й історією та археологією.
2022 рік мав стати продовженням співпраці між митцями та археологами України та Литви. Проте експедицію в Тягинь довелося скасувати через військове вторгнення росії. Коли минув перший шок, литовські партнери запропонували не лише значну допомогу для військових та цивільного населення Півдня України, але й запросили вчених та митців взяти участь в археологічній експедиції в Акмянє (Північ Литви).
Олена Афанасьєва, кураторка проєкту: «В Литві партнером нашого проєкту є Музей історії Акмянє, вони такі ж ентузіасти, як і ми. Збирають гроші, організують розкопки, залучають молодь. В минулому році до нас в Тягинь приїхав директор музею Арунас Остраускіс, і, коли побачив, як митці створюють неймовірні арт-проєкти, надихаючись археологією, сказав: «Хочу, щоб і у нас в Акмянє таке відбулося!»
І після цього ми почали думати, як цю мрію здійснити. Через війну ми не зможемо у цьому році прийняти на Херсонщині митців і археологів. Проте нам вдалося зустрітися на розкопках в Литві і ще раз довести, що у нас спільна європейська історія і культура».
На виставці разом з археологічними знахідками ви побачите роботи, які створили в Литві українські автори Маргарита Журунова, Богдан Локатир, Анастасія Мусловець, Володимир Ходак. Поблизу Акмянє археологи досліджували середньовічне місто, яке було повністю зруйноване під час Другої світової війни, і українські митці побачили багато паралелей між цією історією і тим, що зараз відбувається в Україні – зруйновані міста, втрачені родини і будинки. Проте в своїх роботах вони показали не лише трагедію, яка несе з собою війна, але й невідворотність відродження і повернення на свою землю.
Ця виставка – розповідь про мистецтво лендарту і мистецтво людяності.
На презентації були присутні:
- Лариса Кулаковська, директорка Археологічного музею ІА НАНУ;
- Світлана Біляєва, начальник Південної середньовічної експедиції ІА НАНУ, доктор історичних наук;
- Олена Афанасьєва, голова ГО «Центр культурного розвитку «Тотем», кураторка;
- Наталя Антано Дануте Бімбірайте, голова ГО «Культурний центр Україна-Литва»;
- Валентина Троян, начальник відділу культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОДА;
- Катерина Висоцька, директор Вінницького обласного краєзнавчого музею.
Митці-учасники арт-резиденцій в Україні та Литві: Олександр Никитюк, Маргарита Журунова, Анастасія Мусловець, музейники, ЗМІ.
Проєкт є результатом співпраці ГО «Центр культурного розвитку «Тотем», ХМГО «Культурний центр Україна-Литва», Музею історії Акмянє.