Азов. Янголи Маріуполя. Виставка, присвячена пам’яті бійців полку «Азов»

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 09.03.2023 - 09.04.2023

9.03.2023 р. о 14:00 в академічній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулося відкриття виставки «АЗОВ. ЯНГОЛИ МАРІУПОЛЯ», присвяченої пам’яті бійців полку «Азов» з усієї України, які загинули під час оборони Маріуполя та «Азовсталі».

Батальйон «Азов» створений 5 травня 2014 р. у м. Бердянськ, як батальйон патрульної служби міліції особливого призначення МВС. 17 вересня 2014 р. наказом Міністерства внутрішніх справ України батальйон «Азов» було реорганізовано та розширено до складу полку міліції особливого призначення «Азов» МВС. 11 листопада підписано наказ про переведення подку «Азов» до складу Національної гвардії України з подальшим доукомплектуванням його до бойового стандарту бригад Національної гвардії. Сьогодні підрозділ «Азов» це окремий загін спеціального призначення військової частини 3057 Національної гвардії України.

Під час російсько-української війни бійці «Азову» брали активну участь у протистоянні у Маріуполі 2014 р., в боях за Мар’їнку, Іловайськ, Широкине та інші.

Із початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 р. бійці ОЗСП «Азов», діючи спільно з підрозділами Збройних сил України, Національної гвардії України, Національної поліції та Територіальної оборони, які дислокувалися у Маріуполі, відбивали наступ ворога. Виконання цього бойового завдання вже закарбувалося в історії нашої країни, як один з найгероїчніших подвигів українських воїнів. Полк «Азов» прийняв нерівний бій з переважаючими силами противника, чисельний склад якого перевищував 14 000 військовослужбовців.

Маріуполь з перших днів був взятий у кільце російською армією, тож нашим воїнам доводилося вести бій в умовах повної ізоляції, без можливості евакуювати цивільне населення. До того ж ворог не припиняв обстріли півмільйонного міста усім можливим озброєнням. Майже постійно по місту била важка ворожа артилерія, скидала багатотонні бомби російська авіація, гатила корабельна артилерія.

img01.jpg
img02.jpg
img03.jpg
img04.jpg
img05.jpg
img06.jpg
img07.jpg
img08.jpg
img09.jpg
img10.jpg
img11.jpg
img12.jpg
img13.jpg
previous arrow
next arrow
PlayPause

Незважаючи на переважаючі сили противника, бійці ОЗСП «Азов» продовжували давати гідну відсіч ворогові: наша артилерія працювала на повну потужність, танкісти вели філігранні бої у місті, намагаючись врятувати якомога більше життів особового складу та цивільних, піхота відпрацьовувала в вуличних боях на межі можливостей, снайпери та розвідка влаштовували вилазки в місто та чи не щодня брали полонених з рядового та командного складу російської армії.

В умовах гуманітарної катастрофи в Маріуполі, критичної нехватки продовольства, бійці Азова постійно допомагали місцевому населенню медикаментами, продуктами харчування та водою, розвозили допомогу буквально під безперервними обстрілами.

Будучи відтісненими підступним вороном на завод «Азовсталь», де в бункерах вже перебували сотні жителів міста, наші військові продовжували битву – до останнього демонструючи професіоналізм справжніх спец-призначенців, гідних офіцерів та відданих синів та доньок своєї Батьківщини.

Наприкінці березня за сприяння ГУР МО України було проведено вже легендарну операцію «Азовсталь» з доправлення 7 місій (16 гелікоптерів) на територію заводу, який став останнім рубежем оборони Маріуполя. Впродовж тривалого часу захисники заводу Азовсталь перебували у облозі російських військ. У них не вистачало боєприпасів, їжі та ліків, а кількість важкопоранених зростала щодня. За таких умов був підготовлений та здійснений план з надання допомоги захисникам «Азовсталі» із застосування вертольотів, які доставили нашим військовим зброю, протитанкові та протиповітряні засоби, воду, їжу, медикаменти, десант та евакуювали поранених.

На жаль, в боях за Маріуполь «Азов» втратив близько трьохсота своїх військових – вони віддали життя за нашу майбутню перемогу.

Автором виставки «Азов. Янголи Маріуполя» є Віра Литвиненко – мама бійця з позивним «Вектор», яка разом із Вікторією Колмиковою – мамою бійця з позивним «Вахр» стали ініціаторами і організаторами вшанування пам’яті воїнів.

Початковий збір інформації здійснили Віра Литвиненко (мама бійця з позивним «Вектор») та Вікторія Грицаєнко (дружина бійця з позивним «Гоголь»).

Виставка експонуватиметься до 9 квітня 2023 р.