Україна #вільна. Виставка до Дня Незалежності України.

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 23.08.2023 - 23.09.2023

У академічній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею 23 серпня відбулося відкриття виставки до Дня Незалежності України. Виставка глибока за змістом та розповідає про періоди відродження української державності, формування української нації, ренесанс української культури та духовності і нинішню боротьбу за національну ідентичність, самостійність, свободу, волю.

Терени Поділля завжди перебували у центрі доленосних подій: Національної революції 1648–1676 рр., Визвольні змагання 1917–1921 рр. У ці чи не найдраматичніші роки вітчизняної історії подоляни помітно відзначились у бойових діях, у державотворенні та національно-культурному відродженні.

На виставці представлені картини вінницьких художників Миколи Бондара, Михайла Бабія, Ігоря Синєпольського, Івана Горобчука, Михайла Климчука, Ігоря Зозулі. Митців, надзвичайно різних за творчими спрямуваннями, однаково надихали героїчні сторінки нашої минувшини, пісні січових стрільців, рядки з яких і стали назвами деяких образотворчих робіт. Кожен з митців обрав сюжетно-настроєву інтонацію, яка найбільше відповідає складу власної особистості: Михайло Бабій («Командувач 1-го Українського корпусу генерал Яків Гандзюк»), Микола Бондар («Ой, видно село, широке село під горою...») – героїчну; заслужений художник України Ігор Синепольський («Ой у лузі червона калина похилилася...») – ліричну; Іван Горобчук «Зимовий похід» – історичну. Змістовою домінантою стала знакова постать юного січовика з китицею калини у виразному пластичному виконанні заслуженого художника України Володимира Смаровоза. Цілу серію портретів відомих повстанських отаманів 1920-х рр., учасників УПА, виконав відомий громадський діяч, художник Михайло Климчук. Непросте сьогодення українських захисників на сході країни передав митець Ігор Зозуля.

img01.jpg
img02.JPG
img03.JPG
img04.JPG
img05.JPG
img06.JPG
img07.JPG
img08.JPG
img09.JPG
img10.JPG
previous arrow
next arrow
PlayPause

Акцент виставки – колекція шкрябанок, присвячених воїнам Небесної сотні та Кіборгам відомого різьбяра Петра Пипи.

Одним із вагомих чинників здобуття Незалежності був потужний національно-визвольний демократичний рух наприкінці 1980-х рр., що розгорнувся по всій Україні. Масові легальні та несанкціоновані мітинги, створення історико-просвітніх, культурних, неформальних об’єднань часів т. зв. «Перебудови» сприяли появі потужних громадсько-політичних структур. У справі розгортання демократичних процесів в країні велику роль зіграла й Вінниччина. У 1989–1990 рр. на теренах нашого краю проходили масові демонстрації, мітинги, зібрання проти тоталітарної радянської системи.

На виставці експонуються матеріали обласних громадсько-політичних об’єднань: РУХ, «Просвіта», «Подільський центр прав людини» та їх активістів: Лариси Корнієнко, Михайла Бардина, Василя Підпригорщука, Леоніда Філонова.

Увазі відвідувачів виставки пропонуються документальні світлини, артефакти, що висвітлюють жертовність, мужність вінничан у боротьбі за незалежність, суверенітет української держави, збереження демократичних цінностей під час Помаранчевої революції, Євромайдану та російсько-української війни, що триває уже 9-й рік. Боротьбу за рідну землю щодня ведуть українці – воїни, волонтери, медики, журналісти, люди різних професій та вподобань, що об’єдналися на захист України.

Зі словами вітання та віри у Перемогу до присутніх звернулися начальник управління культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОВА Ольга Дернова, Голова ВОО товариства «Меморіал» ім. В. Стуса Василь Гурин, художниця Галина Чекіна. З поетичним словом виступили член Національної спілки журналістів України Ірина Федорчук та її талановита учениця Любов Солтан.

Виставка експонуватиметься до 23 вересня.