Ця виставка спільний проєкт Вінницького обласного краєзнавчого музею, Музею Вінниці та Державного архіву Вінницької області.
На виставці представлені особисті роботи М. Битинського, документи, світлини, книги, епістолярна спадщина науковця-геральдиста з фондів ВОКМ, Музею Вінниці, ДАВіО. Особливу увагу привертають портрет Миколи Битинського (художник Артур Орльонов) та знак «Хрест Симона Петлюри» (репліка), надані для експонування Музеєм Вінниці.
МИКОЛА ОВЕРКОВИЧ БИТИНСЬКИЙ народився 6 грудня 1893 р. в містечку Літин (нині селище Вінницької обл.) на Поділлі у родині священика, де було ще двоє дітей. Навчався у художньо-промисловій школі (1908–1912; клас малювання В. Розвадовського) та на дворічних педагогічних курсах (1912–1914) в Кам’янці-Подільському. Учасник І Світової війни.
У роки Національно-визвольних змагань був на старшинських посадах в українському війську. Після поразки Української революції перебував в еміграції у Польщі. У складі 6-ої Січової стрілецької дивізії Марка Безручка брав участь у поході польсько-української армії на Київ (1920). Згодом у кількох польських таборах для інтернованих вояків Армії УНР очолював культурно-освітній відділ штабу 6-ї дивізії, редагував табірні часописи «Нове життя», «Український сурмач» тощо.
1924–1928 рр. навчався у Празі в Українському вищому педагогічному інституті на відділі історії і соціальних наук. Згодом учителював в Українській державній гімназії в с. Білки (нині Іршавського р-ну Закарпатської обл.), був членом Карпатської Січі.
Під час ІІ Світової війни – на примусових роботах в Німеччині. Весною 1945 р. – старшина штабу Української Національної Армії Павла Шандрука. Після ІІ Світової війни перебував у Німеччині. Від 1951 р. – у Торонто (Канада), де працював на курсах українознавства ім. Г. Сковороди і на курсах ім. І. Котляревського. До останніх днів життя займався громадською та культурно-освітньою працею. Помер 24 грудня 1972 р. в Торонто, де і похований. Все своє життя він натхненно й невтомно працював заради України, її гідності і слави.
Автор низки ґрунтовних праць: з геральдики – «Альбом гербів українських земель», «Герби українських гетьманів», «Уніформи Українського війська доби визвольної боротьби 1917–1921 рр.», «Державні відзнаки України» (Прага, 1939); досліджень – «Українське вояцтво на культурно-освітньому фронті» («Гуртуймося!», 1932, № 9), «Мазепинці по Полтаві» (Варшава, 1938, кн. 6) та ін.
Збірка поезій М. Битинського «В громі і бурі» (1923), поема «На брамі України», балада «Сузір’я лицарів», містична поема «Ангел помсти», поезія «Дума про Щербака», драматичний диптих «Скривавлена сорочка» та ін. присвячені Національно-визвольним змаганням.
Сестра – Ольга Битинська (1900–1922) – діячка повстанського руху в Україні 1917-1920-х рр., зв'язкова повстанського загону Якова Гальчевського. Розстріляна у Вінниці в 1922 р.