Рятівна археологія Вінниці. Виставка

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Період роботи виставки: 18.12.2024 - 16.02.2025

18 грудня у музеї відкрилася надзвичайно цікава за змістом й формою виставка, що є наочним прикладом, як дбайливе ставлення до археологічної спадщини та відповідальна господарська діяльність громади сприяють науковцям і суспільству у пізнанні минулого міста, регіону та держави в цілому.

Експозиція присвячена результатам науково-рятувальних археологічних досліджень, проведених на території Вінницької міської громади з 2020 року, зокрема, демонструє результати досліджень, здійснених Археологічною експедицією Вінницького обласного краєзнавчого музею зі створення «Археологічного атласу Вінницької ОТГ» (2020 рік), науково-рятувальних розкопок в зоні благоустрою урочища «Замкова гора» (2021 рік), розкопок на території домініканської частини комплексу «Мури» (2023 рік), що здійснювалися на замовлення Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради.

Відкриття зібрало коло представників галузі культури, наукових, освітніх закладів, що не лише займаються й пропагують збереження й дослідження культурної спадщини, а які були партнерами у проведенні археологічних досліджень у Вінниці.

Археологічна спадщина є одним із основних свідчень діяльності людей у далекому минулому. Її збереження та активне управління мають велике наукове й суспільне значення, оскільки дають можливість дослідникам вивчати й інтерпретувати її на благо нинішнього та майбутніх поколінь.

Пріоритетним напрямком археологічних досліджень сьогодні є проведення розкопок на пам’ятках, яким загрожує руйнація. За останні п’ять років на території Вінницької міської громади науково-рятувальні роботи проводили Археологічна експедиція Вінницького обласного краєзнавчого музею, а також експедиції Науково-дослідних центрів «Рятівна археологічна служба» та «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України.

img01.jpg
img02.jpg
img03.jpg
img04.jpg
img05.jpg
img06.jpg
img07.jpg
img08.jpg
img09.jpg
img10.jpg
img11.jpg
img12.jpg
img13.jpg
img14.jpg
img15.jpg
img16.jpg
img17.jpg
img18.jpg
img19.jpg
img20.jpg
img21.jpg
img22.jpg
img23.jpg
img24.jpg
img25.jpg
img26.jpg
img27.jpg
previous arrow
next arrow
PlayPause

Охорона археологічної спадщини може ґрунтуватися лише на максимально повній інформації про її наявність, обсяг і значення. Саме тому у 2020 році, після 25-річної перерви, було відновлено Археологічну експедицію Вінницького обласного краєзнавчого музею для інвентаризації археологічних пам’яток на території Вінницької міської громади. Результатом роботи експедиції стало створення «Археологічного атласу Вінницької ОТГ», а також виявлення цінного рухомого матеріалу, представленого на виставці. Серед цих знахідок — матеріали з палеолітичної стоянки, а також поселення та курганного могильника доби раннього залізного віку, виявлені на П’ятничанах.

У 2021 році Археологічною експедицією музею було проведено науково-рятувальні розкопки в зоні благоустрою урочища «Замкова гора» та будівництва флагштока на його території. В ході цих досліджень було виявлено матеріали трипільської культури середини V тисячоліття до н.е. та артефакти давньорусько-золотоординського часу (XIII–XIV століття), які також представлені на виставці. У 2023 році музейна експедиція проводила розкопки на території домініканської частини комплексу «Мури», де були розкриті залишки споруд ранньомодерної доби.

Цінний матеріал XII–XIII століть був виявлений у 2021 році під час рятівних розкопок НДЦ «Охоронна археологічна служба України» по вулиці Вишневий узвіз (мікрорайон Сабарів). Особливе значення цих знахідок полягає в слабкій вивченості цього періоду в нашому регіоні.

Окремо слід відзначити рятівні розкопки в середмісті Вінниці, які дозволяють краще зрозуміти історію урбанізаційних процесів у місті, закономірності його формування та поглибити вивчення вінницьких підземних споруд. До таких розкопок належать роботи за адресами: вул. Монастирська, 24; вул. Магістратська, 52; вул. Мури, 7; вул. Монастирська, 1 та вул. Монастирська, 17.

Замовити кураторську екскурсію виставкою можна за телефоном 068-725-4957.