Таємниця підземель Вінницького краєзнавчого музею

Одразу впадає у вічі незвичний вигляд експозиційної зали № 6 – уяву інтригує вхід у підземелля, розташований в центрі приміщення. Будівля музею має давню історію і зберігає чимало таємниць. Двоповерховий будинок, у якому він розміщений, збудований у середині XVIII ст. як конвікт (гуртожиток) для учнів Вінницького єзуїтського колегіуму.

Після скасування Товариства Ісуса, це приміщення належало Вінницькій окружній (пізніше повітовій) школі. На початку ХІХ ст. у будівлі було проведено ремонт і тут розмістили господарські приміщення: стайню, возовню, склад і кухню, з якої спускалися до льоху.

Донедавна точне місце розташування підземель було невідоме. Однак, в грудні 2010 р. під час ремонту підлоги вхід до них нарешті був знайдений - під час планових робіт знімали паркет в «археологічних» залах експозиції. Зняли два шари старого паркету і побачили, що в тому місці, де знаходилась піч, провались підлога. Так 16 грудня знайшовся вхід в підземелля.

До речі, в тій прадавній печі наші пращури обіди не готували, а плавили залізо. Директор музею, Катерина Іванівна згадує, що колись чула від давніх працівників музею, що вхід в підземелля знаходиться «під похованням черняхівської жінки», але , на жаль, тоді не розпитувала докладно. Можливо, вхід знайшли ще під час формування нинішньої музейної експозиції, в кінці шестидесятих (паркет точно настеляли в той час), але, з невідомих причин, вирішили не афішувати знахідку, і замурувати вхід.

Зверху розташували експонат, цю глиняну піч, яка і вберегла від трагедії, бо якби її не було, паркет міг провалитись просто під ногами у відвідувачів. Поки що скарбів, або цінних артефактів у підземеллі не знайшли. Вже відомо, що там є два підвальні приміщення. Але вони не очищені до кінця. Треба зняти шар грунту приблизно в метр товщиною. Висота підвалів близько 2 метрів, площа – 30…40 м2, є залишки обваленої колони, виступи. У знайдених нових-старих приміщеннях планується розмістити нову експозицію.

Можливо згодом в підвалах оселиться «Золота скарбниця», постійнодіюча виставка археологічних знахідок з золота, які зберігаються в музейних фондах. Підземелля ідеально підходить для такої виставки: вікон немає, стіни товсті, отже безпека гарантована. І, нарешті, найцікавіше, - наші дослідники планують шукати далі! В архівах зберігаються плани будівлі, їх фото можна побачити в книзі «Вінницькі мури – як джерело освіти в краї», виданої в 2010 році. Підвали скоріш за все тягнуться чи не на всю площу приміщення.

Підземелля музею