Міста поділялися на губернські (центри губерній), повітові (центри повітів) і безповітові (т. зв. заштатні). У містах складався особливий устрій суспільного життя, вони були центрами адміністративної, судової, військової та релігійної влади, мали переваги у проведенні ярмарків і встановленні пунктів стаціонарної торгівлі, забороненої в селах.
Містечками називали напівміські поселення, що їх західні губернії Російської імперії успадкували від Речі Посполитої. Назва походить від польського «miasteczko», що на їдиш вимовляється як «штетл», а перекладається як «маленьке місто». Магнати і заможна шляхта з ХV–XVI ст. запрошували євреїв до себе на відносно сприятливих умовах. Євреї орендували маєтки, скуповували й продавали худобу та збіжжя, ремісникували. Заняттями і способом життя вони переважно були тісно пов’язані із селом. Однак штетли мали досить осібний характер: не знаючи обмежень, властивих старим королівським містам, вони щораз самостійніше встановлювали власні принципи співжиття, оперті на традиції та звичаї. В Російській імперії самобутній уклад містечка розвивався в межах так званої «смуги осілості єврейського населення», до якої в Україні входили, зокрема, Київська (крім Києва) і Подільська губернії. За Правилами від 3 травня 1882 р. євреям і в «смузі осілості» було заборонено селитися та набувати й орендувати нерухомість на селі.
У Подільській губернії кількість містечок збільшилася з 83 в 1800 р. до 121 в 1905 р. Серед 17 міст Подільської губернії за кількістю мешканців у 1897 р. перед вели Кам’янець-Подільський (35 934) і Вінниця (30 563).
Виставка дає загальний огляд міських населених пунктів нашого краю в історичному контексті. Окремі її розділи висвітлюють роль міст і містечок як промислових і торговельних осередків, фактори міського поступу, соціальний і гендерний аспекти, національне і релігійне розмаїття, управління, благоустрій, соціальну інфраструктуру, культуру й дозвілля городян, а також природничі, історичні й архітектурні родзинки. Вона створена за матеріалами обласного краєзнавчого музею та інших музеїв Вінниччини, Державного архіву Вінницької області, з приватних колекцій.
Пересувна виставка створена на 10 стендах розміром 1,5 х 1,0 м (повнокольоровий друк) з металевими підставками. Дізнатись додаткову інформацію та замовити виставку ви можете за тел. 67-28-12, науково-дослідницький відділ давньої історії.