Міста і містечка нашого краю в другій половині ХІХ — на початку ХХ ст.

Оцініть матеріал!
(4 голосів)

Після ІІ поділу Речі Посполитої (1793 р.) наш край було приєднано до Російської імперії. Із запровадженням губернського поділу на Правобережній Україні (1797 р.) територія сучасної Вінниччини увійшла до Подільської та Київської губерній. Серед населених пунктів з офіційно закріпленим міським статусом були міста і містечка.

Міста поділялися на губернські (центри губерній), повітові (центри повітів) і безповітові (т. зв. заштатні). У містах складався особливий устрій суспільного життя, вони були центрами адміністративної, судової, військової та релігійної влади, мали переваги у проведенні ярмарків і встановленні пунктів стаціонарної торгівлі, забороненої в селах.

Містечками називали напівміські поселення, що їх західні губернії Російської імперії успадкували від Речі Посполитої. Назва походить від польського «miasteczko», що на їдиш вимовляється як «штетл», а перекладається як «маленьке місто». Магнати і заможна шляхта з ХV–XVI ст. запрошували євреїв до себе на відносно сприятливих умовах. Євреї орендували маєтки, скуповували й продавали худобу та збіжжя, ремісникували. Заняттями і способом життя вони переважно були тісно пов’язані із селом. Однак штетли мали досить осібний характер: не знаючи обмежень, властивих старим королівським містам, вони щораз самостійніше встановлювали власні принципи співжиття, оперті на традиції та звичаї. В Російській імперії самобутній уклад містечка розвивався в межах так званої «смуги осілості єврейського населення», до якої в Україні входили, зокрема, Київська (крім Києва) і Подільська губернії. За Правилами від 3 травня 1882 р. євреям і в «смузі осілості» було заборонено селитися та набувати й орендувати нерухомість на селі.

У Подільській губернії кількість містечок збільшилася з 83 в 1800 р. до 121 в 1905 р. Серед 17 міст Подільської губернії за кількістю мешканців у 1897 р. перед вели Кам’янець-Подільський (35 934) і Вінниця (30 563).

Виставка дає загальний огляд міських населених пунктів нашого краю в історичному контексті. Окремі її розділи висвітлюють роль міст і містечок як промислових і торговельних осередків, фактори міського поступу, соціальний і гендерний аспекти, національне і релігійне розмаїття, управління, благоустрій, соціальну інфраструктуру, культуру й дозвілля городян, а також природничі, історичні й архітектурні родзинки. Вона створена за матеріалами обласного краєзнавчого музею та інших музеїв Вінниччини, Державного архіву Вінницької області, з приватних колекцій.

Пересувна виставка створена на 10 стендах розміром 1,5 х 1,0 м (повнокольоровий друк) з металевими підставками. Дізнатись додаткову інформацію та замовити виставку ви можете за тел. 67-28-12, науково-дослідницький відділ давньої історії.

Прочитано 3256 раз(и)

Сім чудес Вінниччинидруковане видання - альбом

Музей пропонує репрезентаційне видання - альбом «Сім чудес Вінниччини», в якому міститься повний опис і чудові фотографії визначних місць Вінниччини.

Детальніше...

Календар подій

Перегляньте наш календар всіх виставок і інших масових заходів, які будуть відбуватися протягом року у нашому музеї

Перейти до календаря...

Що пропонує музей

  • Зали експозиції +

    Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
  • Стаціонарні виставки +

    Музей має три виставкові зали Детальніше
  • Пересувні виставки +

    Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
  • Колекції музею +

    Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
  • 1