Подвиг землі Подільської

Оцініть матеріал!
(2 голосів)

Виставка була створена до 65-ої річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні і розповідає про трагічні події початку війни та самовідданість захисників Вітчизни. Війна на Вінниччині розпочалась 23 червня 1941 р. боями в небі та бомбардуванням міст і сіл області. Бої на території області розпочалися 7 липня, коли в районі с. Бронниця (південно-східніше Могилева-Подільського) ворогу вдалося захопити невеликий плацдарм на лівому березі Дністра.

Оборонні бої вели війська Південно-Західного і Південного фронтів у складі 6, 12 і 18 армій. На радянські частини у Вінницькій області вели наступ 17 та 11 німецькі армії, румунські, угорські та словацькі війська. Наприкінці липня — на початку серпня знесилені в боях 6 і 12 армії були оточені в районі Умані. За різними оцінками від 60 тис. до 100 тис. бійців і командирів потрапили в полон, здебільшого до «Уманської ями». У кінці липня 1941 р. німецько-фашистські загарбники окупували Вінницьку область.

Висвітлено жахи окупації. На території області було створено 125 гетто, 18 таборів для військовополонених, 6 таборів примусової праці, трудовий табір і тюрма. На примусові роботи до Німеччини вивезено майже 62 тис. вінничан. За офіційними даними під час окупації розстріляно та закатовано понад 200 тис. наших земляків.

За період війни в містах і селах області активно діяли 211 підпільних організацій та груп. Однією з перших і найактивніших була підпільна організація у Вінниці, яку очолив директор бібліотеки ім. Крупської І. Бевз. Найбільшими осередками партизанського руху на Вінниччині були 2-га партизанська бригада ім. Сталіна та партизанське з’єднання ім. Леніна.

Визволення краю розпочалось 28 грудня 1943 р. наземним і повітряним наступом кількох радянських армій. Особливо жорстокі бої розгорнулися з 24 по 29 січня 1944 р. на схід від Вінниці. Вінниччину визволяли — 18 армія генерал-лейтенанта Євгена Журавльова та 38 армія генерал-полковника Кирила Москаленка. Дії військ фронту підтримувала авіація 2 повітряної армії генерал-полковника авіації Степана Красовського. 20 березня о 17 годині в результаті штурму та обхідного маневру з флангів, війська 1-го Українського фронту оволоділи Вінницею. 26 березня звільнено всю територію області.

В кінці 1944 р. радянські війська звільнили територію Правобережної та Західної України, а 28 жовтня 1944 р. українська земля була повністю очищена від німецько-фашистських військ. Почалися бої за визволення країн Центральної та Південно-Східної Європи. 16 квітня 1945 р. розпочалась остання наступальна операція радянських військ — битва за Берлін, яка закінчилась Великою Перемогою: 2 травня 1945 р. встановлено Червоний прапор над Рейхстагом, а 8 травня фашистська Німеччина капітулювала.

Виставку завершує розділ, присвячений вшанування безсмертного подвигу земляків.

Пересувна виставка створена на 7 стендах розміром 1,5 х 1,0 м (повнокольоровий друк) з металевими підставками. Дізнатись додаткову інформацію та замовити виставку та ви можете за тел. 67-28-17 (науково-дослідницький відділ військової історії).

Прочитано 1604 раз(и)

Що пропонує музей

 • Зали експозиції +

  Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
 • Стаціонарні виставки +

  Музей має три виставкові зали Детальніше
 • Пересувні виставки +

  Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
 • Віртуальний тур +

  Пропонуємо пройтись залами музею за допомогою 3D-туру Детальніше
 • Колекції музею +

  Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
 • 1