Державотворчі традиції на Вінниччині

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Пересувна виставка «Державотворчі традиції на Вінниччині» покликана сприяти формуванню у відвідувачів почуття патріотизму, любові до рідної історії. Матеріали виставки розповідають про складні й величні часи становлення української державності з прадавніх часів.

Виставка створена на основі архівних та музейних документів, світлин, спогадів учасників боротьби за незалежність України. Експозиція виставки об’єднує 9 розділів, які розповідають про державотворчі традиції українського народу від часів Київської Русі до Незалежності України.

У XIV – XV ст. Подільська земля після монголо-татарської навали та перебування у складі Золотої Орди була приєднана до Литовської держави, яка фактично перейняла державний лад та культуру Київської Русі.

Засади державотворчих процесів, боротьба українців за власну національну державу продовжилися в часи козацьких повстань ХVІ – ХVІІ ст., а особливо в добу національної революції під проводом Хмельницького, у яких подоляни взяли найактивнішу участь. Імена козацьких полковників Івана Богуна, Данила Нечая, Максима Кривоноса, Остапа Гоголя, оборона Буші (1654), битви під Махнівкою (1648), Вінницею (1651), Батогом (1652) навічно викарбувалися у пам’яті вдячних нащадків.

Активізація національно-просвітницького, а згодом, і національно-визвольного руху, припадає на кінець ХІХ – початок ХХ ст. Саме у цей час на Поділлі з’являються перші осередки «Просвіти», шириться український громадський рух, яскраві представники якого – Дмитро Маркович, Софія Русова, Петро Ведибіда, Юхим Щириця, Яків Гандзюк, Дмитро Солуха тривалий час жили і працювали на теренах нашого краю.

Важливою віхою на шляху здобуття незалежності України стали національно-визвольні змагання (1917-1921), коли різні національні уряди: Центральна Рада, Гетьманат, Директорія намагалися перемогти у боротьбі за суверенітет України. В епіцентрі цих подій було Поділля. Тут впродовж 1917-1920 рр. неодноразово змінювалася влада, перебували урядові структури Української Народної Республіки, діяли регулярні військові з’єднання та повстанські загони, гриміли криваві бої.

Відродження національної самосвідомості наприкінці 1980-х рр. записало золоті сторінки до історії державотворення України діяльністю на Вінниччині місцевих громадських, політичних, правозахисних, екологічних, культурних організацій та товариств: «Руху», «Меморіалу», «Просвіти», «Зеленого світу» та інших.

Про активну розбудову України за роки Незалежності, непростий шлях державного будівництва свідчать останні розділи пересувної виставки, присвячені соціально-економічним та політичним змінам всередині українського суспільства, проблемам та труднощам, які доводиться долати українцям.

Пересувна виставка створена на 9 стендах розміром 1,5 х 1,0 м (повнокольоровий друк) з металевими підставками. Дізнатись додаткову інформацію та замовити виставку та ви можете за тел. 67-28-17 (науково-дослідницький відділ новітньої історії).

Прочитано 2972 раз(и)

Календар подій

Перегляньте наш календар всіх виставок і інших масових заходів, які будуть відбуватися протягом року у нашому музеї

Перейти до календаря...

Актуальні події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Що пропонує музей

  • Зали експозиції +

    Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
  • Стаціонарні виставки +

    Музей має три виставкові зали Детальніше
  • Пересувні виставки +

    Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
  • Колекції музею +

    Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
  • 1