Другий етап — 70–80-ті роки ХІХ ст. — знаменує повільний прогрес у розвитку фабрично-заводської промисловості. І нарешті на 90-ті роки ХІХ – початок ХХ ст. припадає період бурхливого розвитку виробничої сфери.
Головним фактором, що дав поштовх економічному піднесенню і зростанню міста, було спорудження Києво-Балтської залізниці (1868–1870 рр.) та подальша розбудова залізничної мережі в 1870–1890-х роках. Вінниця отримала сполучення найзручнішим видом транспорту з найбільшими містами Російської імперії: Одесою, Києвом, Москвою і Петербургом. Відтак за розмірами вантажообігу на початку ХХ ст. вона посіла перше місце в Подільській губернії.
У місті виникали численні лавки, магазини, заїжджі двори, споруджувалися великі промислові й переробні підприємства. Населення Вінниці з початку 1860-х років до кінця століття збільшилося втричі, а в 1917 р. досягло 60 тисяч.
Виставка висвітлює особливості зростання Вінниці на рубежі ХІХ і ХХ століть, розвиток промисловості й торгівлі, планування і забудову міста, його господарство, санітарний стан і розвиток медицини, мережу навчальних закладів, культурне життя і дозвілля вінничан, міське повсякдення і небуденні події. Вона створена за матеріалами Вінницького обласного краєзнавчого музею, Державного архіву Вінницької області, з приватних колекцій.
Пересувна виставка створена на 10 стендах розміром 1,5 х 1,0 м (повнокольоровий друк) з металевими підставками. Дізнатись додаткову інформацію та замовити виставку ви можете за тел. 67-28-12, науково-дослідницький відділ давньої історії.