Опудало сипа білоголового

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

1923 р., Вінницький район

Сип білоголовий (лат. Gyps fulvus) – один з 5 видів роду сип, родини яструбових, ряду соколоподібних. Єдиний вид роду у фауні України.

Вид вирізняється великими розмірами тіла (6–12 кг), розмах крил становить 2,4–2,8 м. Зустрічається тільки в Криму на території Кримського заповідно-мисливського господарства. До початку XX ст. зустрічався на берегах Дністра. За способом життя – осілий птах, може здійснювати нерегулярні кочівлі. Під час кормових міграцій залітає в Карпати, на північ Житомирської області. Ареал охоплює гірські райони Південної Європи, Північної Африки та Азії. Місця перебування – важкоприступні скелі в гірських, передгірних і степових районах.

Птахи гніздяться колоніями. Гніздо влаштовують на карнизах, у нішах скель на висоті до 1200 м над рівнем моря. Єдине яйце самка відкладає в кінці лютого, яке насиджують самка і самець 50–52 дні. Пташеня перебуває у гнізді 3,5 місяці.

Після закінчення гніздового періоду птахи ведуть мандрівний спосіб життя. У цей час вони залітають далеко від місць гніздування.

img1.jpg
img2.jpg
img3.jpg
img4.jpg
previous arrow
next arrow

Сип білоголовий є птахом-санітаром. В основному живиться мертвими тваринами, їжу шукає на відкритих місцевостях у польоті. Розподілення їжі відбувається відповідно ієрархії у зграї – першим до здобичі наближається голова зграї.

Птах занесений до Червоної книги України. Причини зниження чисельності – скорочення кормової бази, зростання антропогенного впливу.

Можливо, це опудало, до того як потрапити до музею, оздоблювало покої однієї з подільських садиб. Адже у ХІХ – на початку ХХ ст. полювання було улюбленим заняттям для багатьох подільських поміщиків, а з деяких трофеїв виготовлялись опудала.

За спогадами Здзіслава Ґрохольського (1881–1968), у п’ятничанському палаці (нині м. Вінниця) один передпокій, який називався «Мисливським», був прикрашений «хрестом серед оленячих рогів – знаком святого Губерта», а на його стінах розміщувалися голови кабанів і ланей. В помешканні його батька Станіслава (у палацовій вежі на третьому поверсі) над канапою висіла різна мисливська зброя і «величезний, з простертими крилами орлан білохвостий з білим хвостом».