Зміст статті

Визначні пам’ятки Вінниччини. Альбом

Тип видання: Альбом

Жвавий інтерес до об’єктів історії, природи і культури спонукав провідних фахівців Вінницького обласного краєзнавчого музею до створення альбому «Визначні пам’ятки Вінниччини» (2011), що яскраво висвітлює пізнавальні й туристичні принади пам’яток Вінниччини, які розповідають про славне історичне минуле краю, дивують перлинами її неповторної природи, згадують про відомих людей Вінниччини.

Форматом для видання було обрано альбом, який містить пізнавальну інформацію вдало проілюстровану влучними фотографіями. В результаті кропітких наукових досліджень зібрано безцінний краєзнавчий матеріал та відпрацьовано структуру видання.

Альбом складається з восьми розділів, які ґрунтовно висвітлюють історію створення та функціонування пам’яток Вінниччини – свідків і учасників багатьох знаменних подій. Композиційна структура видання вибудувана у відповідності до хронологічно-тематичного принципу і зумовлена потребою всебічного ознайомлення читачів з визначними історико-культурними об’єктами вінницького краю. Видання приурочено до 80-річчя Вінницької області.

До кожного розділу видання розроблено карти з умовними позначками місць розташування пам’яток та розгорнутий перелік самих пам’яток. У розділі «Джерела та література» представлено інформацію про видання, які поглиблять знання про пам’ятки краю.

Перший розділ «Неповторні витвори природи» – це натхненний гімн чарівності вінницьких краєвидів. Коростовецький і Згарський заказники, Гайдамацький яр, Іллінецька астроблема приваблюють численних туристів і природолюбів. Мальовничі куточки Вінниччини, унікальна скарбниця рідкісних рослин, химерні ландшафти зачаровують і ваблять відвідати край оксамитових левад, задумливих річок і романтично-ніжних світанків.

В Україні та Європі Вінниччина відома надзвичайним багатством археологічних пам’яток. На державному обліку в області перебуває близько 1700 пам’яток археології, з них 17 – національного значення. Трипільські поселення і слов’янські городища виринають з небуття віків у розділі «Свідки сивої давнини». Сивочолі скіфські кургани розкривають свої таємниці для сучасників.

slide1.jpg
slide2.jpg
slide3.jpg
slide4.jpg
slide5.jpg
slide6.jpg
slide7.jpg
slide8.jpg
previous arrow
next arrow

Цікавість археологів продовжують викликати кургани біля сіл Пороги, Северинівка, Писарівка, Довжок Ямпільського району, Гордіївка –Тростянецького, Новоживотів – Оратівського, Немирівське скіфське городище, слов’янські городища сіл Червоне, Сажки, селище Брацлав Немирівського району, скельний храм V–ХVІІ століть у Буші на Ямпільщині. Блиск золота сарматів полонить серця ювелірів і модниць уже не одне століття.

В історії України ХVІ- ХVІІ ст. важливе місце належить козацтву. Східне Поділля нерозривно пов’язане з ним. Саме тут формувалися перші козацькі ватаги, широко розгортався повстанський рух. Духом козацьких вольностей просякнуто розділ «Уклін козацькій славі». Руїни замкових укріплень міста Бар, башта бушанської фортеці ХVІІ століття, залишки фортеці ХVІІ століття в Озаринцях Могилів-Подільського району, вежа Хмільницького замку ХVІ– ХVІІІ століття і монументи козацької слави нагадують про звитягу українського народу. Імена Максима Кривоноса, Станіслава Морозенка, Данила Нечая, Івана Богуна, Семена Височана, Івана Виговського, Івана Сірка, Петра Дорошенка навіки в пам’яті народу.

Волелюбні традиції козацьких ватажків знайшли продовження у подвигах героїв української революції 1917-20 років – Якова Гандзюка, Дмитра Марковича, Миколи Тарнавського, Софії Галечко, голови Центральної Ради Михайла Грушевського. В цей час на Вінниччині неодноразово змінювалася влада, перебували урядові структури УНР, діяли регулярні війська та повстанці, гриміли криваві бої. Мури, готель «Савой», будинок колишніх міської думи та окружного суду були свідками революційних подій. Калейдоскоп цих буремних подій боротьби народу України за право на свободу самовизначення представлено у розділі «Шляхами Української революції 1917–1920-х рр.».


Ніколи не перестануть хвилювати події та персоналії Другої Світової війни. В розділі «Навічно в пам’яті народній» ми згадуємо бойову звитягу фронтовиків, партизанів і підпільників, жахи окупації та мужній опір, героїчну працю в тилу і після визволення задля остаточної перемоги. Живим втіленням нетлінної пам’яті про героїв на Вінницькій землі є 1495 пам’яток – братські та одиночні могили воїнів Червоної Армії, могили жертв фашизму, пам’ятники воїнам-землякам. На сторінках альбому – фото братських могил і меморіалів у Могилеві-Подільському, Липовці, Вінниці, Гайсині, Козятині, Хмільнику; Героям Радянського Союзу Лялі Ратушній, Івану Бевзу, Івану Бойку.

Відлунали вибухи Другої Світової війни, страхіття якої, здавалось, не повторяться ніколи. Однак минули десятиліття, і нащадки славних героїв також потрапили у пекельне коло бойових дій, але вже на чужій землі Афганістану. Пам’ятники – данина мужності та жертовності воїнів-«афганців» встановлено у Вінниці, Жмеринці, Гайсині, Оратові, Калинівці, їм присвячені музейні експозиції у Вінниці та Гайсині.

Гостре почуття відповідальності за свій народ і його майбутнє кликало наших земляків у полум’я Чорнобильської трагедії. Пам’ятники ліквідаторам і музейні експозиції в Гайсині, Вінниці розповідають про безсмертний подвиг наших земляків-чорнобильців.

Ознайомившись з розділом «Пам’ятки сакральної архітектури», ви зануритесь у атмосферу духовної чистоти і неповторності релігійних святинь Вінниччини. Свято-Троїцький жіночий монастир Браїлова, Миколаївська церква у Вінниці, Дашівська п’ятиверха Михайлівська церква, наш «Подільський Афон» – Лядовський скельний монастир, костьоли у Вінниці, Мурафі, Чернівцях, Шаргородська синагога й чимало інших православних, католицьких іудейських та старообрядницьких храмів яскраво представлені в альбомі.

Пам’ятки сакральної архітектури – матеріальне втілення духовних проявів людства. Піклуючись про них, ми дбаємо і про храми своїх душ.

Самобутність будівельних форм палаців, ошатність парків покличе вас у мандри садибами відомих подолян ХVІІ – ХІХ століть. Виникне бажання відвідати палац Потоцького у Тульчині, Марії Щербатової – у Немирові, палац і парк Комарів у Мурованих Курилівцях, Грохольських-Можайський – у Вороновиці, Собанських – у селі Верхівка Тростянецького району, браїлівський палац і парк фон Мекків. Маєтки, представлені у розділі «Відлуння величі садиб Поділля», пишалися цінними зібраннями картин і скульптур, бібліотеками, театрами та оркестрами, а серед їх господарів, мешканців і гостей були відомі історичні діячі і митці.

Небосхил історичного минулого Вінниччини освітлюють яскраві особистості, обдарованість яких принесла славу і визнання вінницькій землі як колисці геніїв науки, мистецтва, літератури. Десятки імен світового значення міцно пов’язані з історією краю родинним корінням або почуттям великої прихильності до цієї дивовижної землі. Саме їм присвячено розділ альбому «Видатні особистості Вінниччини». Меморіальні музеї, фрагменти експозицій, пам’ятники і барельєфи промовисто нагадують про талановитих вінничан. На сторінках підрозділу «Літератори» представлено пам’ятки класикам вітчизняної літератури – Тарасу Шевченку, Марку Вовчок; відомим землякам Степану Руданському, Михайлу Коцюбинському, Миколі Трублаїні, Михайлу Стельмаху, Василю Стусу, Володимиру Забаштанському. Увійшли до альбому і матеріали про бразильську письменницю Кларісе Ліспектор та польського літератора Ярослава Івашкевича, які народилися на Вінницькій землі.

Про науковців, дослідників і винахідників, а саме основоположника воєнно-польової хірургії Миколу Пирогова, конструктора першого у світі літака Олександра Можайського, винахідника військово-польової кухні Антона Турчановича, всесвітньо відомого вченого-мікробіолога Данила Заболотного, селекціонера Лева Семполовського і лауреата Нобелівської премії Зельмана Ваксмана розповідає наступний підрозділ альбому.

Пам’ятки, пов’язані з Явдохою Зуїхою, Настею Присяжнюк, Гнатом Танцюрою, Марією Руденко, братами Герасименками, Володимиром Перепелюком, Олексієм Луцишиним розміщено у циклі «Фольклористи та майстри народної творчості».

Відомі композитори Петро Ніщинський, Микола Леонтович, Родіон Скалецький, Павло Муравський, віртуоз-піаніст Ігнаци Падеревський, – герої оповіді наступного підрозділу «Діячі музичної культури».

Російський полководець Олександр Суворов, національний герой Устим Кармалюк, герой оборони Севастополя Петро Кішка представлені у циклі «Історичні постаті».

Пам’ятки про архітекторів Григорія Артинова, Владислава Городецького, художників Василя Тропініна, Олексу Новаківського, Натана Альтмана, Федора Коновалюка, Василя Хмелюка – у центрі розповіді підрозділу «Художники та архітектори».

Шана і повага звитяжним трударям – Героям Соціалістичної праці Ісааку Зальцману, Олені Чухнюк, Тетяні Марцин, Прокопу Романенку, вінничанам-Героям України висловлена на сторінках підрозділу «Герої праці».

З виданням можна ознайомитись у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї.

Наш Твіттер

Що пропонує музей

 • Зали експозиції +

  Експозиція музею складається з 16 залів Детальніше
 • Стаціонарні виставки +

  Музей має три виставкові зали Детальніше
 • Пересувні виставки +

  Створено 11 пересувних виставок з історії краю від найдавніших часів до сьогодення Детальніше
 • Віртуальний тур +

  Пропонуємо пройтись залами музею за допомогою 3D-туру Детальніше
 • Колекції музею +

  Славиться музей своїми унікальними колекціями Детальніше
 • 1