Зал №3. Характеристика тваринного світу області

Розташування області в лісостеповій зоні зумовлює її фауністичний комплекс змішаного типу. Тут зустрічаються представники як лісової, так і степової фауни. В експозиції показано тварин лісу, водойм, різних екосистем.

На фоні лісового пейзажу — опудала типових лісових мешканців: чижа, іволги, дятла, сойки, сороки, зяблика, соловейка східного, зайця-русака, їжака звичайного. Вони розташовані відповідно до ярусів рослинності, з якими пов'язана життєдіяльність даних видів.

Матеріали залу характеризують тваринний світ водойм та прибережних екосистем. У нашій зоні мешкають дикі гуси, крякви, нирки, рибалочка голуба та ін. Цікава пташка заболочених місць бугай. Веде нічний і присмерковий спосіб життя. Удень ховається в очеретах, де сидить нерухомо. В експозиції представлено опудало молодого лебедя-шипуна. З 1979 року зафіксовано дедалі зростаюче освоєння цим птахом водойм області та виведення потомства.

Показано ряд тварин, які були завезені на Вінниччину з інших географічних зон з метою акліматизації: ондатра, батьківщиною якої є Північна Америка, нутрія (Південна Америка), єнотовидний собака, завезений з Далекого Сходу. Гідне місце в експозиції займають опудала плямистих оленів. Ці типові мешканці Південно-Усурійського краю на Вінниччину були завезені в 1956 р. з державного заповідника «Асканія-Нова», на даний час знаходяться під охороною.

Фауна культурних ландшафтів представлена синантропними видами, серед яких горобці домові, галки, ворони, снігурі. Також демонструються гнізда шершнів та паперових ос. Особливе місце в усіх природних комплексах займають хижі звірі та птахи. Вони створюють складні харчові ланцюги в природі, регулюючи тим самим рівновагу видів. Експозиція демонструє опудала: ласки та тхора, борсука, хижих птахів: сови вухатої та болотяної, підорлика великого, осоїда, яструба тетерев’ятника та інші.