Зал №13. Вінниччина: випробування вогнем 1941-1942 рр.

Експозиція періоду Другої світової війни побудована за історико-хронологічним принципом. Матеріали відображають мобілізацію всіх сил радянського народу на відсіч фашистської агресії, оборонні бої на території України, зокрема Вінницької області, її окупацію та визволення.

В липні 1941 р. озброєним, загартованим і досвідченим в європейських боях, кращим частинам гітлерівського вермахту довелось долати опір недоукомплектованих, мало озброєних, залишених без систематичного поповнення і боєпостачання частин і з’єднань 6-ої, 12-ої і 18-ої армій, якими командували генерал-лейтенант Іван Музиченко, генерал-майор Павло Понєдєлін та генерал-лейтенант Андрій Смирнов. У нерівних боях радянські воїни зірвали німецькі плани блискавичної війни. Відвідувачі музею можуть ознайомитись з документами перших місяців війни, особистими речами радянських бійців та офіцерів, які мужньо обороняли нашу землю.

Тимчасова окупація Вінниччини фашистськими загарбниками продовжувалась 2 роки і 8 місяців, впродовж яких в області діяв жорстокий фашистський режим. Територію області було розділено на 2 частини: північна увійшла до німецької зони окупації з включенням до генеральних округів «Житомир» і «Волинь-Поділля», а південна — до румунської, так званої «Трансністрії» (Задністров’я). За цей час близько 200 тис. мирних жителів розстріляно та замучено, більше 61 тис. чоловік вивезено на примусові роботи.

Гітлерівці створили в області 18 таборів для радянських солдатів та офіцерів, які потрапили в полон. Найбільші з них були у Вінниці, Жмеринці, Гнівані, Літині. У цих «фабриках смерті» знищено майже 46 тис. військовополонених. Для євреїв діяли 125 гетто, 6 таборів примусової праці, трудовий табір і тюрма. Увагу глядачів привертають матеріали, що розповідають про страждання народу під гнітом окупантів, листи з фашистської неволі, речі в'язнів концтаборів.

Окремий розділ експозиції присвячено мужній боротьбі місцевого населення проти окупаційного режиму. Вінницьке підпілля характеризують матеріали про діяльність підпільного центру під керівництвом Героя Радянського Союзу Івана Бевза і підпільної молодіжної організації Павла Мельника. В експозиції — особисті речі Героя Радянського Союзу підпільниці Лялі Ратушної, а також Ігоря Войцехівського, Івана Бутенка, Володимира Шерстунова, Юрія Курія, Всеволода Семенця.

Представлені матеріали про Праведників світу — наших земляків, які в роки Другої світової війни рятували єврейське населення від знищення.