Зал №14. Докорінний перелом: вінничани – учасники історичних битв (1943 р.)

За роки Другої світової війни на Вінниччині діяло 6 партизанських з'єднань, 36 загонів та 8 окремих партизанських груп загальною чисельністю 19 тис. чоловік. Найбільшими осередками партизанського руху на Вінниччині були 2-га партизанська бригада ім. Сталіна та партизанське з'єднання ім. Леніна. Командиром бригади став Анатолій Кондратюк, комісаром — Іпполіт Мединський.

Підрозділи бригади дислокувались у Шабелянському лісі та діяли в Іллінецькому, Немирівському і Гайсинському районах. В 1943 р. у Чорному лісі (Калинівський і Літинський райони) створено партизанський загін. Спершу його очолив полковник Червоної армії В’ячеслав Мессарош, згодом — Петро Кугай. Загін швидко зростав і поступово перетворився на партизанське з’єднання. Його першим комісаром став Петро Волинець, Герой Радянського Союзу (посмертно).

До уваги відвідувачів — особисті речі командирів партизанських загонів Анатолія Кондратюка, Михайла Владимирова, комісарів Петра Волинця, Сергія Стехова, інтер'єр партизанської землянки, саморобна партизанська зброя, листівки періоду окупації.

Мужність і стійкість захисників Вітчизни врешті внесли корінний перелом у хід війни. Не тьмяніє слава наших земляків, що відзначились у боях за Москву, до останку стояли під Сталінградом, проливали кров на Курської дузі, проявили героїзм у битвах за Дніпро. Подвигами уславились Іван Борисюк, Сергій Васюта, Іван Пліс, Іван Ковальов, Григорій Олійник, Віктор Хасін, Іван Могильчак та інші.

За проявлену мужність Вітчизна удостоїла іх звання Героя Радянського Союзу. Героями битви за Дніпро стали Григорій Бондарь, Микола Воронцов, Олексій Гриб, Хома Малик, Іван Оленич та інші наші земляки.

Неабияку зацікавленість викликає зброя періоду Великої Вітчизняної війни (гвинтівка Мосіна, пістолет-кулемет Судаєва, протитанкова рушниця тощо), інтер'єр партизанської землянки, саморобна партизанська зброя, листівки періоду окупації.